"Иа а много мошеници в България". Констатацията едва ли изненадва много. Интересното обаче е, че принадлежи на премиера Костов, че е произнесена на вчерашната му пресконференция с журналисти по повод на публикацииите за приятелски кръг около него и че е изведена в челното заглавие на в. "Дума". Изобщо уморен да опровергава измамници, демонстриращи фотографии, на които се ръкуват с него, премиерът е заявил, че вече не седя на една маса с когото и да било. И в резултат на всички публикации за кръга "Олимп", по името на едноименния ресторант, се е лишил от една добра кухня и един добър готвач. "Зетят на Костов напуска "Олимп", е водещата новина от срещата за "24 часа", от която научаваме, че не само зетят на премиера - мъж на по-малката му дъщеря Мина, ще се лиши от кухнята на ресторанта, но и най-вероятно ще напусне фирмата "Бул-ойл трейдинг", в която е съдружник със собственика на "Олимп" Славчо Христов. "Демокрация" пък е категорична, че приятелски кръг "Олимп" не съществува и публикува интервю със Славчо Христов, в което бизнесменът отрича да е в приятелски отношения с премиера, както и да е въртял бизнес с неговото семейство. А що се отнася до връзките между собственика на "Олимп" и зетя на премиера Георги Христов, то според бизнесмена фирмата за петролни продукти съществувала по-скоро на книга и не била развила никаква дейност.
"Стандарт" и "Новинар" обаче подхождат към темата на деня значително по-остро, търсейки за коментар бившия вътрешен министър Богомил Бонев, който обвинява премиера, че е скрил информация за корумпирани и се е държал безотговорно. Като пред "Стандарт" Богомил Бонев дори споделя, че е търпял много скандали от министър-председателя точно по този въпрос, въпреки че някога Костов му бил заявил, че в политиката няма приятели.
Какво обаче да кажем на 19 април - 3 години по-късно, пита се "Труд". Три години след изборите, отбелязва вестникът, пак се говори за предсрочни избори и ако ключовата фраза в програмата на ОДС беше нормализацията на държавата, пише изданието, днес имаме всички основания да се запитаме нормална държава ли е България.
"България е в пат, идат кабинети-еднодневки", категоричен в прогнозата си пред "24 часа" е политологът Алекс Алексиев, дългогодишен анализатор на "Ранд корпорейшън", в момента консултант на фирми за бизнеса с Русия и Източна Европа. Според него икономиката буксува и причините са две - липсата на ясно гарантирана частна собственост и на ниски данъци. И споделя, че за международния бизнес България минава за една от най-корумпираните страни в Югоизточна Европа, наравно с Албания и Румъния. Пример за което той е изпитал на гърба си: за да надстрои дядовата си къща в Лозенец с четири етажа и магазини, чиновници му поискали рушвет от 25 000 долара. А другото си било чист държавен монополизъм, като в сделката с БТК, защото самият той продължавал да се чуди защо от САЩ телефонира до България за по-малко от долар на минута, а в обратната посока - за над долар и половина.
Набеждават ни за много неща, включително и за враг на световния мир, категорична е "Демокрация" и, публикува на цяла страница аргументи, опровергаващи износа на оръжие за рискови държави.
Ще продаваме обаче бомби и оръжия на Македония, е новината, която "Труд" извежда с огромни букви на първа страница, доколкото сделката се подготвяла, но все още нямало официално оповестена информация по случая. "Пък и работата с българи като нищо може да бъде убийствена", твърди китаристът Стив Вай в екслузивно интервю за "Новинар", за когото впрочем китарата пресъздавала душевността по-ясно от думите. А от "Стандарт" можете да научите защо за албанеца Исмаил Кадаре литературата е другото име на свободата. Защото човечеството се нуждаело от частици вечност, неподатливи на промяната и времето. И затова според него една Нобелова награда за литература на Балканите би повдигнала духа в региона, като признание от типа: "вършите доста глупости, но и добре успявате да се справите с нещата". Мнение, което напълно се споделя и от албанския писател и дипломат Бесник Мустафаи, който пък смята че след Андрич и Казандзакис българинът Антон Дончев и неговия роман "Време разделно" най-добре биха защитили балканската литература в една Нобелова награда. Пък и така всички ще проумеят нещо от това, което се случва край нас, защото на Балканите нещата са винаги много по-сложни, отколкото другаде, твърди албанският писател. "Както е по-различна и гражданската ни култура, наподобяваща крехко бебе", е мнението на политолога Евгений Дайнов, който в своя статия в "24 часа" подчертава, че тук всичко опира до високомерие, до демонстрирането и натрупването на блага и разплискването на собствената природа и тяло извън правилата. Сигурно затова тук всичко е политически въпрос, смята Евгений Дайнов, в статия с метафоричното заглавие - защо шкембето (изобщо многото) е политически въпрос.
Българският печат днес - 18.04.2000 год.
"Има много мошеници в България". Констатацията едва ли изненадва много. Интересното обаче е, че принадлежи на премиера Костов, че е произнесена на вчерашната му пресконференция с журналисти по повод на публикацииите за приятелски кръг около него и че е изведена в челното заглавие на в. "Дума".
18 април 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!