"Оо о да види, ръка да пипне". Тази поговорка илюстрира отношението на балканските страни към Пакта за стабилност, доколкото Европейския съюз проточи изпълнението на обещанията, дадени по време на косовската криза. Цифри и сметки - по този начин вестниците обсъждат днес започналата донорска конференция за Югоизточна Европа, по линията на Пакта за стабилност. "530 милиона евро дава Пактът за една година" изчислява "Демокрация". "6 милиарда евро за България и Румъния", допълва "Труд". Проектите, за които се отпускат парите трябва да стартират в следващите 12 месеца в нашия регион. Средствата ще бъдат отпуснати за финансирането на проекти, насърчаващи изграждането на инфраструктура, трансграничната търговия и инвестиции и създаването на малки и средни предриятия в региона, пояснява "Демокрация". Според донорите, приоритетен сред проектите е този за Дунав мост-2. Е, до пипане не се е стигнало все още, но започналата донорска конференция приближи България към виждането. Само че сега пък страната ни е изправена пред друг проблем - румънските и българските вестници, които се скъсаха да пишат, че румънците отново са надхитрили българите, привличайки лъвския пай от инвестициите на пакта, отбелязва "Демокрация" в редакционния си коментар. А всъщност смисълът на Пакта за стабилност е насочен към преодоляване именно на този балкански манталитет, според който на Балканите винаги някой губи за сметка на съседа, който удря бингото, отсича "Демокрация". И все пак, къде обаче сме ние на общия фон. С нашите скромни 365 милиона долара, които ще иска за три проекта от първа необходимост, България се нарежда до Босна и Херцеговина. Като изключим Дунав мост-2, възстановяването на пристанищата по реката, пътнически терминал на летище София и няколко пътни остечки, кабинетът очевидно не сколаса да разработи и други инфраструктурни проекти, отбелязва "Труд". А пък в подобни ситуации се действало - искай колкото може повече, все нещо ще ти дадем. Затова вместо да се рекламираме, че сме генератор на стабилност на Балканите, можехме да си плюем на ръцете и да зарием донорите с папки от предложения. Но всуе, въздъхва "Труд".
Държавният ни апарат явно заложи на принципа - оти да се кинем, като нема да стане?! Лансираната версия от немскокото списание "Шпигел", че българското външно министерство е предало на германския министър на външните работи Йошка Фишер сведения за югославския план "Подкова" за етническо прочистване на Косово, разпалва днес вестниците. Публикувайки снимка на Надежда Михайлова, "24 часа" обявява кратичко - "Тя носи тайния план". За по-голяма образност вестникът посочва със стрелкичка папка, която министърът на външините работи държи в ръцете си. "Немската посланичка брани Михайлова за Подкова", обявява обаче "Труд", а "Демокрация" приглася - "Надежда Михайлова не е носила в Германия папки от спецслужбите". Вестникът се позовава на изказването на говорителя на външно министерство Радко Влайков, който отбелязва, че срещата на Михайлова и Фишер се е състояла на 1-ви април миналата година, тоест една седмица след първия удар на НАТО над Косово. Вестникът цитира и декларация на посланика на Германия у нас Урсула Зайлер-Албринг, в която се казва - "Твърдението, че външният министър Михайлова лично била предала материал във връзка с Косово е изсмукано от пръстите". Не така обаче мисли "Новинар", който заявява във водещото си заглавие - "Берлин натопи Михайлова". Интересното е, че вестникът се позовава за това си твърдение на същата, вече спомената декларация на посланика на Германия у нас. И така - Надежда Михайлова била предала устно на Йошка Фишер сведения за положението в Косово, които били проследени по-нататък на ниво компетентни служители.
И една стара песен, подхваната наново. Скандал, остри реплики и.. . - "Закон забранява комунизма", отбелязва "Труд" във водещото си заглавие. "Панев вкара закона срещу комунизма", допълва "Новинар", а "Дума" просто отсича - "Парламентът лудна!". В пленарната зала на 38-мото Народно събрание влезе законопроект за обявяване на незаконността на комунистическия режим в България. Негов автор е депутатът от СДС доцент Георги Панев. Напразно Васко Кръпката убеждаваше площадите, че комунизмът си е отишъл, заявява "Труд" в редакционния си коментар. Защото ако наистина беше така, яростният антикомунизъм нямаше вчера да превари куп други важни закони в дневния ред на Парламента. Но депутатите отделиха време за идеите му, че 50 години от историята на България трябва да бъдат обявени за незаконни. Е, нека Панев каже обаче, като ще е назоконно миналото ни, легитимни ли ще са доцентите, защитили кариера по комунистическо, призовава вестникът. И какво всъщност би станало, ако текстът бъде гласуван. Ами на първо време всички актове на държавата за периода 1944-89-та година ще се окажат нищожни, отбелязва "Дума". Е, представете си сега, че автоматично отпадат и актовете за раждане и смърт, за сключване на граждански брак. Освен това и всички излежаващи присъди в затворите, постановени по онова време, автоматично могат да излязат на свобода. За идеята на Панев гласуваха и евролевите. За да му се видел целият резил. Зевзеци не изключват варианта със същия мотив обаче законът да бъде приет днес със завидно мнозинство. Много ще е весело, отбелязва от своя страна "Новинар". Жертвите на комунизма обаче не заслужават точно Панев.
Накълцването на етиките на салам е глупаво само по себе си. "Съществува етика, така както съществува и метафизика", цитира "Стандарт" думите на известният учен Ервин Шаргаф. Има обаче и граници и те са навярно в това, че човекът се изпразва все повече и повече - отчасти зарази интересите си, отчасти от борбата за живот, от съществуването. "Така че накрая ще има повече зло, отколкото сега, отбелязва Шаргаф. Ще настъпи диктатура на онези, които формират мненията ни. Ако светът продължи така, неминуемо ще преживеем борсов крах на световната история и всичко ще започне от самото начало. Защото животът е тайна, която трябва да остане вечна. Ние не знаем какво е животът и стремежът да го променяме е всъщност най-голямото престъпление".
Българският печат днес - 30.03.2000 год.
"Око да види, ръка да пипне". Тази поговорка илюстрира отношението на балканските страни към Пакта за стабилност, доколкото Европейския съюз проточи изпълнението на обещанията, дадени по време на косовската криза. Цифри и сметки - по този начин вестниците обсъждат днес започналата донорска конференция за Югоизточна Европа, по линията на Пакта за стабилност. "530 милиона евро дава Пактът за една година" изчислява "Демокрация".
30 март 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!