Ку упцията отново е в центъра на темите от днешния български печат. "Дума" и "Новинар" отразяват нов скандал на първите си страници: "Тренчев пусна записа за корупция" и "Тренчев пусна касетата с корумпирания чиновник". Както става ясно от заглавията, лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев провокира общественото мнение, пускайки вчера по националното радио запис от среща на бизнесмен с висш служител от Министерски съвет. На нея бизнесменът броил поисканите 10 хиляди долара подкуп, за да му бъде издаден лиценз. Парите са взети, но работата не е свършена. Тренчев отказва да посочи името на чиновника, но уточнява, че лицето се е издигнало още по-нагоре в йерархията. "Имаме още такива записи и лицата, които са замесени, са на още по-високи позиции", казва синдикалният лидер, като дава пример със сигнал за Александър Божков. "Многократно сме подавали сигнали, но на тях не се реагира и затова изнесохме случаите пред европейците". "24 часа" се включва със заглавие на първата си страница: "Експерт на Костов проверяван за подкуп". Пред Главна прокоратура стоял въпросът дали е корумпиран Марин Маринов, бивш зам.-министър на промишлеността и сегашен експерт на премиера. Прокоратурата щяла да отговори до дни, на финала била проверката срещу заместника на Божков. "24 часа" информира, че Божков щял да съди Тренчев и цитира думите на главния преговарящ с ЕС: "Д-р Тренчев достатъчно много се е изложил през годините с необоснованите си приказки, за да му обръща някой сериозно внимание". "Как, а не кой е взимал незаконно да каже Петър Стоянов", призовават от движение Гергьовден от страниците на "24 часа". Не е нужно да се казват имена, а само да се посочат механизмите за борбата с корупцията. Петър Стоянов отговаря от "Пари": "Всъщност от мен се иска да свърша чужда работа. Ако президентът каже имена и започне да се бори с корупцията, то значи, че той навлиза директно в територията на съдебната власт. Тогава защо е тази съдебнa власт? Когато аз гоговря на тази тема, насочвам своята тревога към тези субекти, които трябва да се борят с корупцията - съдебната власт и политическите партии. Неслучайно говоря за политически партии в множествено число. Вярно е, че днес управлява ОДС и членовете на ОДС са подложени на най-голямо изкушение. Но вярно е, че срещу болестта корупция не са имунизирани членовете и на всички останали партии", са думите на президента.
"Демокрация" съобщава за "346 хил. лева източени след далавера с офшорна фирма". От едната страна е произведената в Украйна авиационна техника, от другата - крайния получател дирекция "Управление на доставките" на Министерство на отбраната. По средата е механизмът от посредници. Резултатът - над 300 хил. лева загуби за МО. Действието е в Русе, сигналът е на местната митница, която разкрила далаверата и предала данните на прокоратурата. "Демокрация" пише в коментара си "Сигнали": "Тези примери са само от вчерашния информационен поток, а колко са сигналите влезли в прокоратурата в страната за година или две? Мълчанието на компетентните институции безпокои хората и ги кара да се обръщат към медиите, какъвто е случаят с митническия доклад в Русе. Мълчанието на овластените органи обезверява българите, които не делят институциите "по компетентност", а ги приемат като едно цяло-държава", заключава изданието.
Друг сканадал, породен от изказване в радиоефира, все още се нищи от българската преса. Преди пет дни депутатката Юлия Берберян определи журналистите като "пълни боклуци". "Труд" анализира: "Да го кажем направо - Берберян изрече на глас това, което отдавна витае в главите на повечето български политици. Но не смеят да си го признаят. Най-малкото защото част от тях стоплят какво ще се изсипе върху им, ако незаслужено настъпят нашего брата. Затова с удоволствие побързаха да обругаят устатата си колежка, та дано запишат някоя и друга червена точка пред наточеното репоретрско перо". Изданието припомня, че журналистите са тези, благодарение на които хората знаят коя е Юлия Берберян и какво е постигнала в спорта. Затова "Труд" призовава самия президент да се разграничи от думите на депутатката и от подкрепилия председател на Парламента, който иначе минавал за "фина и деликатна натура".
В това време "Само 6 млн. лева местни данъци събрани в събота", пише в заглавие "Труд". Тази сума е значително по-малко от събираемостта в делничен ден. Данъчните са разочаровани, още повече че служителите трябваше да работят извънредно, за да могат повече хора да ползват отстъпката от 5 %. Всекидневникът коментира: "Стихва страстта на българите да плащат изпреварвайки. След няколко години те ще се издължават към хазната постфактум... Защо да плащам данъци, след като не съм ползвал образователни услуги, а здравно и пенсионно се самоосигурявам?- пита нашенецът. Да не би задължението ми да капя в хазната, да е по-малко, отколкото това на държавата да ме пази от бандити, да ме стимулира банково и т.н. ..Десет години минаха, българите вече не щат да плащат кюфтетата на депутатите, нито бензина на министрите".
Българският печат днес - 27.03.2000 год.
Корупцията отново е в центъра на темите от днешния български печат. "Дума" и "Новинар" отразяват нов скандал на първите си страници: "Тренчев пусна записа за корупция" и "Тренчев пусна касетата с корумпирания чиновник". Както става ясно от заглавията, лидерът на "Подкрепа" Константин Тренчев провокира общественото мнение, пускайки вчера по националното радио запис от среща на бизнесмен с висш служител от Министерски съвет.
27 март 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!