"Бл лгария и Румъния подписват за моста във вторник" пише в заглавие "Дума" и отприщва темата за втория мост на Дунав. Утре в залата на община Видин ще се съберат служители на транспортните и външните министерства на България и Румъния. Дидие Фо от Пакта за стабилност и Джоузеф Гюнтер от Генералната дирекция по енергетика и транспорт от Европейската комисия също ще подпишат споразумението. "15 се обединиха за Дунав мост 2" допълва "Демокрация". Вчера 15 участника са учредили сдружение за участие в търга за моста под името "Вида мост". Всекидневникът публикува и интервю с министъра на регионалното развитие Евгени Чачев. На въпрос колко работни места ще се създадат при изграждането на моста, министърът отговаря: "Около 3000. Заедно с това ще се създаде работа на нашите промишлени предприятия и на предприятията за заготовка на различни конструкции и изделия". "Труд" коментира: "Изберете българското". "..най-вероятно сроителите на втория мост над Дунав ще бъдат родни фирми. И слава богу! Така поне парите, за които ще се бръкнем заради построяването на съоръжението, ще си останат в нашата икономика. Тя, българската работа, не винаги е най-хубавата, но като стане дума за мостове има с какво да се похвалим - от Колю Фичето до моста над река Лимпопо". С последното се съгласява и "Демокрация" в коментара: "От Лимпопо до Дунав", където припомня, че в страхотна конкуренция именно българи са избрани да строят моста над африканската река.
В Африка ни пращат и лозунгите на протестиращите срещу закриването на ОМО "Илинден-Пирин" македонци. Днешната преса нищи темата. Обявената от Конституционния съд за незаконна партия ще съди България в Международния съд в Страсбург, научаваме от "Демокрация". "Омо "Илинден" съди Татарчев и Корнезов?", пита в заглавие "24 часа". "Труд" добавя, че на съд щели да отидат и всички, които са обвинили партията в сепаратизъм. Изданието продължава темата с анализа "Някой подля вода на Любчо". Според "Труд" "става дума за активно мероприятие, при това не от най-добре подготвените. Ако регистрацията на една организация е поставена под съмнение пред Конституционния съд на която и да е държава, какво трябва да е поведението на тази организация? По-тихо от водата и по-ниско от тревата, ако все пак иска регистрация. Но ако търси конфронтация, очевидно поръчката е скандал, надхвърлящ границите на страната". "Известно е, че на Балканите, щом се запролети, се говори за война. ..С оглед на една военна ескалация на конфликта в Южна Сърбия с градовете Прешево, Бояновац и Медведжа от стратегически интерес за остатъчна Югославия е между България и Македония да има проблеми". "Пари" вижда нещата от друг ъгъл в коментара: "Какво искат в бившата югорепублика Македония?". "Очевидно, пише изданието, опозицията в Скопие търси всякакъв повод за изява, а управляващите - нови дивиденти. Може би в Македония не могат да гледат спокойно как съседна България се превръща в авторитетен балкански посредник между лидерите на сърби и албанци в Косово, започва преговорите за присъединяване към Европа и особено важно - продължава да бъде сочена за пример на етническа толерантност и търпимост към малцинствата".
Чии интереси се крият зад СПИН скандала с българските медици в Либия обаче също не е ясно. "24 часа" и "Демокрация" информират от първите си страници,че 17-те освободени медици са получили международните си паспорти. Висш либийски служител се ангажирал да съдейства на българите за бъдещите им намерения. Нина Спасова разкрива "Подводните камъни на процеса срещу българите в Либия" от страниците на "Демокрация". Според нея информация "може и трябва да има", защото следствието е приключило. Но, уви! "Официалните либийски власти не говорят за случая или поне не казват нищо официално - всичко е под сурдинка, с недомлъвки и хиляди неясности. Вестниците в Либия не обелват нито дума. Последната статия по проблема е от края на 1998 година в списанието "Ла". То обаче е закрито оттогава". На въпроса "Защо се мълчи?", отправен към местен адвокат, отговорът е лаконичен: "Да не би вие да писахте, когато стана аварията в Чернобил?".
Темата за парите подхваща "24 часа" и ни връща обратно в България. Изданието цитира американският посланик Ричард Майлс, цитиран от "24 часа": "Да не удавим България с много пари". "Не е възможно да се удави страната ви в пари от чужбина, това не е здравословно. Външното финансово подпомагане трябва да се направи с мярка, която съответства на страната ви да поеме тези пари". "Труд" приглася: "Искаме точно толкова, колкото сме изгубили" и припомня, че според Световната банка загубите на България заради Косово са около 100 милиона долара. "24 часа" коментира: "Вместо пари - пак съвети". "Е, всяко зло за добро. Утешението е, че с колкото по-малко пари ни залее Запада, толкова по-малко ще има да връщаме. И по-малка е опасността големи безконтролни суми да подхранят корупцията".
Българския печат днес - 13.03.2000 год.
"България и Румъния подписват за моста във вторник" пише в заглавие "Дума" и отприщва темата за втория мост на Дунав. Утре в залата на община Видин ще се съберат служители на транспортните и външните министерства на България и Румъния. Дидие Фо от Пакта за стабилност и Джоузеф Гюнтер от Генералната дирекция по енергетика и транспорт от Европейската комисия също ще подпишат споразумението.
13 март 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!