Оц циалното стартиране на преговорите за присъединяване към Европейския съюз продължава да вълнува и днес всекидневниците. "Труд" публикува обръщение на министъра на външните работи на Великобритания Робин Кук, дадено специално за вестника. "България се справя с това предизвикателство с много енергия и решителност. Сега, след започването на преговорите необходимостта да се продължат реформите е по-голяма от когато и да било. Но аз имам пълната увереност, че България успешно ще напредне в преговорите, като се има предвид тежката работа, която бе свършена досега, и която се извършва в момента", категоричен е Робин Кук. И продължава - "Великобритания горещо подкрепя усилията на България да се присъедини към Европейския съюз. Ние също имаме интерес от неговото разширяване". "Осем-дванайсет и Европа ще е паднала", отсича от своя страна "Пари". Ей го къде е Брюксел - от Ботевград през Арабаконак, по Дунав и Рейн, през Ардените и Европа е наша. Евросъюзът смята, че най-разумно е да преговаряме по пет теми. Българското правителство обаче е на мнение, че сме готови поне по 12. И все пак и в географски и в преносен смисъл Брюксел е доста далеч и пътят не може да бъде взет на бегом. Никой не очаква чудеса от нашата страна, отбелязва вестникът. Затова по-добре ще е България да проведе търпеливо и успешно преговорите и да пристигне по-късно в Брюксел, но да не бъде последна. Две години те се надпреварваха в състезание, което не можеха да спечелят, но от вчера още шест държави получиха шанса да наваксат изоставането от онези, които вече преговарят с Евросъюза. "От новите кандидатки България и Румъния имат най-малко шанс да догонят отличниците от първата вълна", отбелязва в свой анализ по темата авторитетният "Файненшъл таймс", препечатан във вестник "Демокрация". Поканата към новите шест е резултат от ентусиазма за ново разширяване след войната в Косово. Тепърва обаче ще се разбере колко дълго ще продължи този ентусиазъм.
И от разширяването към чисто житейски теми пренася "Труд" във водещото си заглавие - "Обеднели сме с 2,36 лева". Паднало е потреблението на хляб и прясно мляко. Това сочи проучване на Националния статистически институт. Общият средномесечен доход се е увиличил с 1,7%, а разходите - с 3,72 на сто. Ура, в джоба ни са влизали цели два лева повече от преди. Е, и харчлъкът ни е скочил с някакви си четири лева. Ама кой ти гледа подобни дреболии, отсича "Труд" в редакционния си коментар. Важна била посоката. Дали летим към Европа или към Тамбукту, май все е надолу. Е, все още не сме тръгнали дибидюс голи по родните булеварди и автомагистрали, но и самочувствието ни взе да следва вярно избраната посока. Всичко вече му падна на българина. И перде пред очите му падна, отбелязва вестникът. Единственото нещо, което продължава да се вдига в тази държава е кръвното налягане.
Всеки българин, който е бил в казармата знае какво е "гонка по служба". Това е най-перфидната форма на тормоз - стриктно придържане към уставите, което прави живота на новобранеца невъзможен. Подобно нещо се опитва да наложи властта у нас над свободното слово. Асоциацията е на "24 часа" в анализ озаглавен - "Изхвърлете срамния член. Цензура ще има докато клеветата и обидата се смятат за престъпления". Всичко това е цензура, облечена в уставен шинел, ограничаване на мисълта със законни средства. И цялата тази история с размера на глобите доби оперетен характер. Целта е да се прикрие и измести същността на въпроса. А всъщност, отбелязва вестникът, важното е клеветата да се декриминализира, а не колко и какви ще са наказанията. А замисълът с надничането в портмонетата на водещите журналисти си бил просто поредният лов на вещици. Парите на другия са вечна тема в махленските разговори. Затова сега и целта е цялата колегия да се набута в онези 5% от населението, които печелят най-много. И печатът веднага ще бъде посочен с пръст - ето ги тия, дето с клевети и обиди си пълнят гушите! А народът страда!, пророкува "24 часа". А и щом глобите се съобразяват с доходите на журналистите, излиза, че санкцията е насочена само срещу тях. Така гражданските права на група хора се ограничават със закон. Потиска се и свободата на изразяване, гарантирана от конституцията, завършва "24 часа".
"Оскарите гледат към България", протръбява "Труд". Най-после филм с българско участие претендира за Оскар. "Изток-Запад" е първият, сниман основно у нас и влязъл в петицата на номинираните, пояснява вестникът. "Труд" публикува интервю с българската продуцентка Галина Тонева. "Не е пресилено българските копродуценти да се чувстват съавтори и да споделят честта, категорична е тя. Това е реална копродукция, България учства и с финансиране. От Евроимаж бяха отпуснати 4 милиона франка за копродукцията. България присъства и в самия сценарий. Не сме декор на Украйна, както обикновено в смесените копродукции", отбелязва Галина Тонева. И завършва - "В случая с "Изток-Запад" екипът успя да направи от филма продукт. Избрано е най-доброто от всички дубли, монтажът е перфектен. В окончателния си вид той притежава всички компоненти на един холивудски конкурент. В България не успяваме вероятно поради липса на пари и опит".
Българският печат днес - 17.02.2000 год.
Официалното стартиране на преговорите за присъединяване към Европейския съюз продължава да вълнува и днес всекидневниците. "Труд" публикува обръщение на министъра на външните работи на Великобритания Робин Кук, дадено специално за вестника. "България се справя с това предизвикателство с много енергия и решителност. Сега, след започването на преговорите необходимостта да се продължат реформите е по-голяма от когато и да било".
17 февруари 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!