"Ца анид иде към нас по Дунава" - с това тревожно заглавие днес излиза "24 часа", насочвайки вниманието на читателите към факта, че екокатастрофата по река Тиса, която от няколко дни не слиза от страниците на вестниците, не може да подмине и нашата страна. Още повече, че разливът на цианид се определя от световните агенции като най-тежката екологична катастрофа след Чернобил. Рибарите във Видинско вече били вдигнати на крак, за да наблюдават Дунав и да съобщават за всичко съмнително по реката. Появата на цианид щяла да се разбере веднага - рибата започвала да измира и рибарите били инструктирани да търсят плуващи мъртви риби. Според експерти, на които се позовава "24 часа" поне 10 години ще са необходими на Унгария и Югославия, за да върнат живота в реките, което кара вестникът да озаглави свой материал по темата "Румъния ни праща втори Чернобил". В същото време всички днешни вестници отбелязват, че са осигурени парите за Дунав мост 2. Срещата в Букурещ показа, че има политически консeнсус, отбелва в. "Пари" и цитира думите на Бодо Хомбах, че посланията от Букурещ са оптимистични. За "Демокрация" най-важното в случая е, че вече има конкретна дата и че мостът ще бъде проектиран през май, както е заявил министър Славински, а на 28 март в Брюксел щял да се реше окончателно въпросът с финансирането. А още две години Румъния нямало да изнася ток за Турция и практически Букурещ е отстъпил пред София и за тока, четем във водещото заглавие на "Стандарт".
В тази връзка "Демокрация" не пропуска да отбележи и че преговорите с ЕС започват от утре. Екипът ни от експерти вече е в Брюксел, а ние сме щели да бъдем пети по ред, пръв по ред на молбите била делегацията на Малта, като всяка страна имала право на 8 минутно изложение. Заявките, както подобава на важен международен форум, трябвало да бъдат лаконични и изчерпателни. Макар на международните форуми също да не липсват изненади, ако се съди по голямата цветна фотография на плеснатия с торта шеф на МВФ Мишел Камдесю, която "Дума" публикува на първа страница.
С една друга фотография - тази на Огнян Дойнов, "Труд" и "Новинар" илюстрират на първа страница съобщението, че във Виена е починал бившият член на Политбюро, обвиняем по дело номер 3 за незаконно финансиране на компартии от третия свят. Огнян Дойнов живееше от 10 г. в Австрия, припомня "Труд", съобщавайки че след промените в България бившият член на Политбюро е бил консултант на медийния магнат Робърт Масуел със заплата от 110 000 лири годишно, а после консултант и в австрйско-швейцарската групировка "Нордекс". Опити за неговото екстрадиране cа били нееднократно правени по време на мандата на главния прокурор Татарчев, но всеки път Австрия се е противопоставяла на екстрадирането му.
Още един мандат пък иска новият вътрешен министър Емануил Йордановв, научаваме от негово интервю в "Труд". Причината не била прилив на властолюбие, а от необходимостта, според него, да има приемственост между реформите. И лично той в един кратък мандат - по-малко от година, не виждал как може да реши натрупалите се проблеми, особено това полицията наистина да решава проблемите на гражданите и да прилага насилие само за да възпира насилието.
Каквото не липсва: "директорка на дом за сираци ги биела с маркуч", задълбочава темата за училищното насилие "24 часа". Изданието цитира покъртителни примери от които става ясно, че децата често били бити, а едно от момичетата в дома в Асеновград "Таню войвода" дори било затворено дълги часове в шкаф, за да помисли дали да си качва отново краката върху телевизора. А и какво да очакваме като цяло за нравите в страната, щом като самата НЕК призна, че изнудва собственици на трафопостове, научаваме от водещата публикация в "Демокрация". Поделенията на компанията в страната принуждавали собствениците на трафопостове да прехвърлят съоръженията в полза на компанията. В крайна сметка, отбелзва в коментар "Демокрация", НЕК трябва да направи втора крачка и не да прави половинчати признания, а само да си строи трафопостовете, нужни на НЕК - иначе как компанията ще си продава стоката.
Подобни недомислици изглежда са на път да отблъснат и германски туроператори от България, научаваме от "Стандарт". Хотелите ви не отстъпват на тези в Гърция и Испания, но инфраструктурата ви е лоша, са заявили вчера представители на големи германски фирми. Туристи се оплаквали, че улиците по зимните ни курорти не са изчистени, пистите не са утъпкани, а боклуците не се извозват. Затова ако сме искали да да останем туристическа държава според международните туроператори правителството и общините трябвало да изпълнят задълженията си.
"Защо сме такива и дали не живеем с фикции?", пита се по друг повод писателят Дончо Цончев в есе, публикувано на страниците на "Труд" и се опитва да си обясни на кого служат понятия като народ, власт и интелектуалци, с които напоследък са напълниха родните медии. Това, което лично него го притеснявало най-много било поставянето на прилагателните. Защото пред истинските думи не трябвало да стои никакво условие, никаква дума не трябвало да предхожда морал или любов. И тъй като днес е Св. Валентин, "Новинар" припомня със снимка от първа страница, че вчера влюбените са разграбили магазините за подаръци. Повечето българи обаче явно ще предпочетат да отпразнуват днешния ден по друг начин - като Трифон Зарезан по стар стил, тоест като празник на виното. Явно - още една национална специфика.
Българският печат днес - 14.02.2000 год.
"Цианид иде към нас по Дунава" - с това тревожно заглавие днес излиза "24 часа", насочвайки вниманието на читателите към факта, че екокатастрофата по река Тиса, която от няколко дни не слиза от страниците на вестниците, не може да подмине и нашата страна. Още повече, че разливът на цианид се определя от световните агенции като най-тежката екологична катастрофа след Чернобил.
14 февруари 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!