"Дн нав мост-2 договорен" обявява "Демокрация" във водещото си заглавие и допълва - "Букурещ подписа споразумението, съоръжението ще е в района Видин-Калафат". Проектирането на моста ще започне най-късно през май месец тази година и ще струва 120 милиона долара, уточнява вестникът. Румъния обаче няма да участва във финансирането и неговото изграждане. Според министър Муравей Радев обаче съществуват големи вероятности мостът да бъде обявен за основен приоритет на Пакта за стабилност в Югоизточна Европа на предстоящата му сесия. Освен от фондовете на пакта и на Европейския съюз, средства могат да дойдат и от чужди инвеститори. Югоизточна Европа надраства балканските си нрави и маниери и все повече се доближава до цивилизования Запад. Това е категоричната оценка на "Демокрация" за постигнатото споразумение между България и Румъния. За мнозина е ясно, че ако не беше поканата за започване на преговори с Европейския съюз за присъединяване, споразумение за втори мост на Дунава едва ли щеше да има. И затова е показателно, че мостът е първият плюс, първата осезаема полза от поканата ни за преговори. "Защото това не е толкова мост между две съседни държави, а мост към цивилизационния избор, който двете страни направиха", отсича "Демокрация". Все пак обаче - "Не бързайте с "Ура!" за Дунав мост-2", призовава "Новинар". Все пак Румъния изрично посочва в документа, че няма да отпусне никакви пари за проекта. И докато съобщаваше радостната новина финансовият министър Муравей Радев изглеждаше като футболист, вкарал гол след страшни напъни в последната секунда на мача. И как няма да се радва като срещу него седеше румънският министър на транспорта. Същият, който само до преди малко ни плюеше под път и над път. Освен това не бива да забравяме и колко пъти до сега съседите са се отмятали. И нищо чудно пак да приложат досегашния арсенал от мурафети, за да не се стигне до решение на проблема или поне нещата пак да се проточат. Тъй че, призовава "Новинар", като познаваме вече до болка комшийския нрав, да не бързаме да викаме Ура!
Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън пристига днес на посещение в България. Факт, каращ "Демокрация" да възкликне - "Робъртсън в България - време е за втората вълна". След визитата на американския президент Бил Клинтън, днешното посещение на шефа на НАТО ще е поредното признание за куража и далновидността на София да не гледа затворена в националистическата си черупка, категоричен е вестникът. Според "Демокрация" по всичко личи, че след като премина напрежението около Косово, отново е време да се заговори и заработи за разширяването на алианса. Очевидно е, че за страните от втората вълна правилата ще са малко по-различни от тези за първите три страни от Централна Европа. Неофициалната дата, която се спряга за евентуално разширяване е 2003-та година. Дотогава много неща могат да се променят. Когато обаче се говори за стратегически национални интереси, промяната в детайлите и нюансите не бива да влияе на крайната цел. Иначе никой няма да ни приема насериозно, завършва "Демокрация". За какво обаче действително идва Джордж Робъртсън в България. "24 часа" публикува негово изказване относно политическата и военната програма на Северноатлантическия пакт. Ето как той набелязва основните приоритети на НАТО: установяване на траен мир и стабилност в Югоизточна Европа, продължаване на процеса на разширяване, подобряване на отношенията на пакта с Русия, изграждане на истинска европейска идентичност в областта на отбраната и сигурността. "Визитата ми в България ми дава възможността да насърча вашата страна да използва пълноценно възможностите, които сътрудничеството с НАТО предлага за постигане на целта на България - пълно приобщаване към европейските и атлантическите структури", завършва Джордж Робъртсън.
"Всички ние сме изправени пред предизвикателство, което излиза от рамките на едно поколение, но трябва да започне от нас. Политическата класа трябва да води преговорите за присъединяването на България към Европейския съюз. Но то е цел не само на политиците, а и на цялото общество. И най-важното в това усилие е то да бъде общо". Така започва уводният материал в първото от поредицата седмични приложения на "Демокрация" - Europe.bg. Каква задача си поставя вестникът - ами да отговори на всичките защо?, какво? и как?, възникващи по пътя ни към разширяването. Приложението се открива с кратки обръщения на президента Петър Стоянов и на външния министър Надежда Михайлова. Вестникът препечатва и интервю на "Монд" с френския историк Шарл-Оливие Карбонел, който говори за всичките онези различия като езикови спорове, социален антагонизъм, сблъсък на идентичности, войни. "Приемам възражението за Вавилонската кула, ако вие приемете, че един французин или англичанин могат да разбират Достоевски. Защото езиковото различие само подчертава сходството на нашите тела", отбелязва професор Карбонел. Европа е различие от множествености и тези множествености свидетелстват за нейната идентичност.
Именно в търсенето на българската идентичност се отправя и Йордан Попов, отново от страниците на вестник "Демокрация". "Колкото и да е трудно да определим себе си, да посочим своите отлики от други народи и да изтъкнем специфични за българския характер страни, опитът си заслужава усилията. Условно казано, това е опит да се отдели зеленият цвят от другите цветове на дъгата, въпреки тяхното преливане. А практическата полза от разговора е да разберем най-после кое отхвърляме, към какво се стремим и с какви средства да го постигнем".
Българският печат днес - 09.02.2000 год.
"Дунав мост-2 договорен" обявява "Демокрация" във водещото си заглавие и допълва - "Букурещ подписа споразумението, съоръжението ще е в района Видин-Калафат". Проектирането на моста ще започне най-късно през май месец тази година и ще струва 120 милиона долара, уточнява вестникът. Румъния обаче няма да участва във финансирането и неговото изграждане.
9 февруари 2000, 10:00