"Бз з визи за Европейския съюз до края на годината" протръбява в уводното си заглавие "Демокрация". "Уверяват ни, че премахват визите и спират мониторинга", по-сдържано обявявява "Дума". Заглавията на останалите вестници попадат в диапазона между тях - "Мониторингът над България пада, Европейската комисия маха визите" - "Пари", "Свършва мъката с визите за Европа" - "Монитор", "Оставаме без визи и наблюдение" - "Труд", "Аут сме от черния списък" - "24 часа".
И така - Европейската комисия предложи да бъде отменен визовият режим за България и Румъния при пътуване на техни граждани в страните от Евросъюза, пояснява "Демокрация". Аргументите са два - затягането на пограничния контрол и започването на преговори с Европейския съюз. Първото действие на предизвестения край на шенгенското унижение за българите се състоя вчера в Брюксел, отсича "Демокрация" в редакционния си коментар. Трябва обаче да се знае, че по-нататъшните стъпки не следват автоматично, предупреждава вестникът. Никой не го казва в прав текст обаче трябва да се знае, че второто действие на шенгенската драма ще се състои не на някакво неопределено място, а ще има съвсем конкретен адрес - България, София, Министeрство на вътрешните работи. И затова, ако то наистина успее да си свърши работата, то почти е сигурно, че с новите документи светът за нас ще бъде по-широк, завършва "Демокрация".
Ще залеят ли българите Европа, ако паднат визите? Едва ли, заявява "24 часа". Защото българите не са европейска заплаха. В момента от България емигрират главно посланици и депутати. Дори от самия Европейски съюз коментират, че сега броят на българските емигранти е незначителен.
"Вадят ни от черния визов списък и ще ни вкарват в Шенген", приглася и "Труд". Тоест - ставаме външна граница на Европа. Особено, ако се сбъднат опасенията, че Румъния може и да изостане в по-нататъшния процес до фактическото премахване на визите. Означава ли това обаче, че е настанал видовден за визовите неволи на българина, се пита вестникът. И следва цяла серия от въпроси - Какви свободи и какви задължения произтичат от това? С какви визи ще пътуваме от сега нататък в Европа, ще бъдат ли безплатни те? И въобще ще има ли такива ограничения? София ще иска ли да бъдем включени в Шенгенското споразумение? И ако да, готови ли сме за това, пита се "Труд".
По този път обаче стои една потенциална пречка, предупреждава "Монитор". Еврокомисарият по разширяването Гюнтер Ферхойген изказа опасения ,че някои членове на Европейския съюз ще откажат да вдигнат визовите ограничения конкретно що се отнaся за Румъния. Това още веднъж идва да покаже каква трагедия за България е, че цялостната политика на Евросъюза е да ни слага вечно в един кюп с Румъния. Така с голяма доза вероятност може да се предскаже, че ако отрежат румънците за визите, по инерция ще ни резнат и нас. И нищо чудно същото да се получи и в далечното бъдеще при пълноправното членство в Европейския съюз, мрачно прогнозира "Монитор". Ето защо е прав Иван Костов, когато изказва публични опасения, че пакетното ни придвижване към съюза с други страни не е най-доброто решение за нас. Само че няма кой да го чуе, тъжно въздъхва вестникът.
А иначе, в същия ден, когато Европейската комисия предложи отмяната на визите, България приключи още едно тъмно досие - мониторингът на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, отбелязва "Пари". Не че страната ни е станала пример за демокрация, отелязва вестникът. Затова ПАСЕ ще продължи да ни държи под око под формата на продължаващ диалог. Наблюдателите обаче са се убедили, че от години ги използват за конюнктурни цели. Надали депутатите от другите кандидат-членки за Европейския съюз са очерняли с такъв хъс своята страна както българските представители, независимо oт цвета на партийните им книжки.
А иначе предложението на Еврокомисията да се премахнат визите за българи е единственият светъл лъч в нашия живот. Той обаче до голяма степен претворява народната мъдрост "На гол тумбак чифте пищови", отсича "Новинар". Защото откъдето и да го погледнеш, напоследък все лоши новини ни заливат. Международният валутен фонд се опъва за по-високи заплати и за по-умерено поскъпване на тока и парното. На всичкото отгоре пък според синоптичната прогноза и през февруари ще мръзнем като кучета. А иначе - "рекорден студ, Дунав замръзва", оповестява "Новинар" в уводното си заглавие. И следва песимистичното подзаглавие - "само четири слънчеви дни през февруари".
"Никога не съм приемал сериозно приказките за нашия път към Европа. Българинът се стреми да влезе в Европа, защото живее на Стария континент", заявява професор Георги Марков, в интервю за вестник "Демокрация". "България трябва да заеме своето заслужено място в европейския дом. За да не бъде то обаче на тавана или в мазето ще са ни необходими много работа и мобилизация, за да заслужим своето място. Необходимо е най-напред да изясним за себе си откъде сме, защо сме такива и накъде сме се запътили. Най-напред обаче следва да преодолеем в себе си усещането, че само ние сме исторически ощетени, че само ние сме нацията-жертва", категоричен е професор Георги Марков. Българите трябва да проумят, че вече сме изстрадали националната си болка и тя трябва да остане в учебниците по история.
Българският печат днес - 27.01.2000 год.
"Без визи за Европейския съюз до края на годината" протръбява в уводното си заглавие "Демокрация". Заглавията на останалите вестници попадат в диапазона между тях - "Мониторингът над България пада, Европейската комисия маха визите" - "Пари", "Свършва мъката с визите за Европа" - "Монитор", "Оставаме без визи и наблюдение" - "Труд", "Аут сме от черния списък" - "24 часа".
27 януари 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!