Ни ината, че Рупърт Мърдок получава лиценз и честотата на Ефир 2 е без конкуренция по страниците на днешните вестници. И как иначе, след като събитието се очакваше цели 10 г., а обсъждането в Министерския съвет е станало за по-малко от 30 минути, пише "Труд". За в."Пари" е от значение, че австралийският магнат има девет месеца, за да пуснe програмата си. "Демокрация" интервюира по случая генералната директорка на БНТ Лиляна Попова, която казва, че "конкуренцията с Мърдок ще оздрави Канал 1", а "Монитор" набляга в публикацията си по темата на заплатите в частната телевизия, които щели да достигнат до 2000 лв. И като сме на тема заплати - още една новина. "Социалното министерство ще предложи на МВФ минималната работна заплата да стане 100 лв"., четем в "Демокрация". Аргументите на министър Нейков, който така и така не бил сигурен, че фондът ще са съгласи с предложението, освен с очевидната необходимост, се мотивират и с факта, че бюджетът няма да се натовари особено, защото бюджетните служители на минимална заплата не са чак толкова много и държавата може да си го позволи.
"Държавата не само може да си позволи, но и трябва да излезе на зърнения пазар", е категоричен "Труд" по една от болните теми на деня. Става дума естествено за цената на хляба и спекулациите със зърното, които принудиха вчера премиерът Костов да заяви, че правителството ще изкара зърно на борсата и ще предприеме всякакви мерки, без разбира се да засегне интересите на зърнопроизводителите. Иначе, ако не се вземат мерки, белият хляб ще стане 80 ст, а хляб "Добруджа" - 70 ст. продължава темата в. "Земя". Според "Дума" държавата в момента нехаела за хляба, доколкото 60 на сто от търговията с брашно била незаконна. А "Демокрация", отново позовавайки се на премиера, цитира думите му, че някои са отишли прекалено далеч в игрите си като се има предвид, че за много българи хлябът е едва ли не единствената храна. Затова щяло да има енергични мерки, без да се стигне до противопоставяне между държавата и хората в зърнения бранш.
Защото подобни противопоставяния у нас и без това не липсват. "Футболът скочи срещу полицията" - с това водещо заглавие днес излиза "24 часа", разплитайки един футболен скандал. Месец преди началото на първенството футболните клубове и полицията били на нож заради охраната по стадионите. Причината били новите тарифи, които вътрешният министър Емануил Йорданов определил за своите служители, от които излизало, че клубовете трябва да плащат средно на среща по 18 000 лв. на МВР. А яростта на клубните ръководства допълнително се подсилва от това, че срещу тези пари те не получавали почти нищо, охраната си бездействала, стадионите се трошали, хвърляли се бомбички и димки и в крайна сметка те трябвало да плащат допълнителни глоби на БФС. Затова футболните ръководства били решили да не отстъпват и да скъсат с наложената им охранителна практика. Дали ще успеят не е ясно, но от вчера е ясно, че столичното кметство най-сетне е решило да скъса с друг воденичен камък и окончателно да се откаже от някогашното голфигрище на Масако Оя в Банкя. Защото там само потъвали пари, а приходи столичната община естествено не била извлякла."Монитор" от своя страна посвещава в днешния си брой цели страници на два други слъсъка на интереси. Първият бил между България и Унгария за югоембаргото, доколкото на предстоящата среща в Банкя премиерът Виктор Орбан щял да настоява за пълно снемане на санкциите срещу Милошевич, докато българската позиция била това да стане след изпълняването на определени условия. А вторият сблъсък, който съзира "Монитор", макар и с европейски прицел, има по-скоро вътрешни измерения. Според изданието имало силна европейска реакция срещу кандидатурата на Александър Божков за главен преговарящ и не било изключено до няколко месеца той да бъде заменен с друга фигура - най-вероятен кандидат отново според "Монитор" бил бившия външен министър Станислав Даскалов.
В същото време от страниците на "24 часа" председателят на правната комисия в парламента Светослав Лучников категорично възстава срещу всеки опит да бъдат пипнати земите на Рилския манастир. Според г-н Лучников "какъвто и закон да се приеме за защитените територии, каквото и да е мнението на монасите и на сегашния игумен, никой няма право да пипа горите на манастира, негова собственост от векове". Защото законите се променяли, игумените се сменяли, а историческата собственост на манастира си оставала.
"Изобщо у нас има само пиратство, а не интелектуална собственост", пише във в."Пари" Димитър Христов - адвокат на Асоциацията на рекламните фотографи. 'Гледаме да се заноктим в живота, а не мислим за човешката душа, която преминава в пространството и обитава космоса", споделя също на страниците на вестника писателят Владимир Зарев. "Пък и нужен ли ни е свят в униформа?", пита се в интервю за "Новинар" култороложката проф. Аксивия Джурова, която днес в Университета ще представи своя книга в диалози с големия будистки мислител Дайсаку Икеда. Поредицата от диалози на Икеда започва още през 70-те със събеседници като Арлонлд Тойнби, Андре Малро или Хенри Кисинджър. Просто защото за големия будистки мислител диалогът е това, което преодолява духовния нихилизъм на човешкото потребителство и ограничава агресията на човека спрямо природата.
Българският печат днес - 21.01.2000 год.
Новината, че Рупърт Мърдок получава лиценз и честотата на Ефир 2 е без конкуренция по страниците на днешните вестници. И как иначе, след като събитието се очакваше цели 10 г., а обсъждането в Министерския съвет е станало за по-малко от 30 минути, пише "Труд".
21 януари 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!