Ие ереси. Тази е обединяващата днешния български печат нишка. Така звучи и коментарно заглавие в "Демокрация". "Няма нищо странно, за съжаление, че някои страни се противят България да излезе от черния визов списък". "Демокрация" подхваща темата за премръзналите в Беласица емигрантки. Десетте момичета са използвали нашата територия, за да преминат в Гърция, но нито една не е била българка. "От ЕС негласно признават страховете си, продължава изданието: те не са от наши емигранти, а от това, че чужди може да използват територията ни. Явно контролът на браздата трябва да се засили още повече, след като сме гранична държава - засега външна, а след време и вътрешна за ЕС. А изтръгнатото признание от Ферхойген показва не само че има страни, чиито интереси са България да остане зад шенгенската завеса. Има обаче и политическа воля в ЕС тя скоро да бъде вдигната за българи". "Дума" приглася в коментар: "Ave, Romano! И ти, Костов!" Изданието цитира думи на Председателя на Еврокомисията, че същата е "превишила правата си, като ни затиснала с вилата да закрием експресно АЕЦ-а. ..Проди ли не знае, че козлодуйските и чернобилските реактори са от различен тип? Проди ли няма правото и задължението да съобщи този световноизвестен факт на нервозния западноевропеец? Или Ферхойген се прави на наивен? ..Проди ли не знае, че Брюксел има право само да следи за радиационна безопасност? Или Ферхойген? Знаят, разбира се. Но това знание не им влиза в интереса", обобщава "Дума". В същото време свалиха мониторинга над България.
"Новинар" се опитва да разнищи какви интереси са в основата с въпрос в коментарно заглавие: "Защо Хенинг ни навика, след като Дейвид ни погали?" Според изданието отношението на двамата докладчици било двойнствено, също като това на ЕС. Хенинг Гелерод ни "охлади със студен душ. Наблюдението наистина щяло да приключи, но едва ли не всички забележки на пратениците на ПАСЕ към страната ни остават. Ако е така, жестът с махането на мониторинга не може да се обясни другояче освен като благотворителност. Де да можеше по същия начшин да ни пуснат и в Шенген", въздиша "Новинар". "Стоянов да замести Гелерод и Аткинсън", предлага "Труд" отново в коментар. "Къде са гледали (или може би - кого са слушали) Гелерод и колегата му Аткинсън, като вдигнаха мониторинга? И дали са си свършили работата, след като казват - не сте си изпълнили всички критерии, но мислим, че до една година ще го направите. Айде бе ! 5-те години наблюдения и 4-те визити на страсбургските братя доведоха до никъде, та сега за една година всичко да стане О.К! Тук е България, господа! Има обаче един наш си начин. Недовършеното дело на тандема Гелерод-Аткинсън да поеме Петър Стоянов. И да удари закона с отлагателни вета до дупка", завършва "Труд".
"Монитор" поема щафетата от Гелерод и Аткинсън" е коментарно заглавие в същия вестник. Така предложенията кой да замести евронаблюдателите станаха две. Ето и подробности: "Тези дни група депутати споделиха пред репортер на "Монитор", че целият мониторинг ляга върху вестника ни. Било съвсем естествено, защото съвпадало с името на изданието ни. Ще поемем и тази отговорност, ако трябва", съгласява се "Монитор".
Своите си интереси гледа и общината. "Изкарват строителна техника за почистване на столицата" е заглавие на първа страница на "Демокрация". В името на интереса и на гражданите в почистването на столицата от снега ще се впусне цялата налична почистваща, а и строителна техника като при екстремална обстановка. "Задържахме това решение досега, надявайки се на затопляне, за да можем да свършим работата с по-малко разходи", уточнява кметът Софиански от страниците на същото издание. "Стандарт" уточнява: "Военна техника ще чисти леда". Строителни войски ще предоставят автомобили със снегорини, фадроми и грейдери. От "24 часа" Софиянски се извинява в заглавие: "Съжалявам, че падате по леда". "Не търся вина другаде освен в нас. Ще търпим последиците, включително да бъдем съдени, и ще отговаряме. Съжалявам за проблемите, които създадохме". В интервю за "Монитор" кметът все пак заявява: "Носим вина, но застудяване след снеговалеж е неблагоприятно". Уточнението е, че общината е била подготвена за нормална зима. "А ако зимата е по-тежка, трябва да намерим момента, в който да извадим резервите и този път не уцелихме достатъчно добре момента", признава Софиянски. "Монитор" се спира на въпросите за санкциите и прекратяването на договори. На което Софиянски отговаря: "В договора има условия, които освен че ни позволяват да санкционираме фирмите, но и да прекратим, да отнемем концесията. Аз лично обаче се надявам, че няма да стигнем до това положение, защото в момента няма достатъчно добре подготвена алтернатива. Приемаме, че прекъсваме с едната фирма. И кой ще дойде на нейно място?", разсъждава Софиянски. С други думи не е в интерес на общината, а и на гражданите.
Българският печат днес - 17.01.2000 год.
Интереси. Тази е обединяващата днешния български печат нишка. Така звучи и коментарно заглавие в "Демокрация". "Няма нищо странно, за съжаление, че някои страни се противят България да излезе от черния визов списък". "Демокрация" подхваща темата за премръзналите в Беласица емигрантки. Десетте момичета са използвали нашата територия, за да преминат в Гърция, но нито една не е била българка.
17 януари 2000, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!