"Кс стов сменя 10 министри" - "Демокрация", "Девет нови министри" - "Труд", "Костов изчисти 10 от 16" - "Сега", "10 аут, 9 нови в кабинета" - "Дума", "Костов даде на Доган" - "Монитор". Както личи по уводните заглавия, съвсем естествено днес вестниците живеят под знака на обявените промени в правителството. Премиерът обяви новите министри един ден предсрочно. Сините депутати научиха имената им от репортерите. ДПС единствени приветстваха промените в прав текст. Пояснението на събитията е на "Монитор". 10 от сегашните 16 министри си отиват, а четири министeрства се преобразуват. Това предвиждат структурните и персонални промени на правителството, отбелязва от своя страна "Демокрация". "Очевидно този подход на премиера - радикалността, е насочена най-вече към обществото, което очакваше адекватен знак, че посланието му от местните избори е било чуто", отбелязва вестникът в редакционнния си коментар. "Защото сама по себе си смяната е знак, но не и решение. Дали има такова ще разберем едва когато министрите заработят", категоричен е "Демокрация".
Какъвто е първият ти гост, прекрачил прага на дома по Игнажден, такава ще бъде годината ти са смятали нашите далечни прадеди. Ако се случело той да е богат и годината щяла да бъде на берекет. И обратно. При лоша година те проклинали госта и не го пускали повече в къщата си. А какво става обаче, когато пръв гост по Игнажден е ново правителство? Ами хипотезите са няколко, отбелязва "Труд". Е, хайде да не е до тази Коледа, но поне до Великден новият кабинет да се напъне и да роди нещо по-добро за днешните нашенци, пожелава си вестникът. Защото другият вариант е да ни лази по нервите, докато дойдат новите избори.
По вече утвърдена българска традиция осъмваме пред Коледа с ново правителство. Със сигурност то няма да е последното преди настъпването на новия век, на новото хилядолетие, отбелязва "Дума" като уточнява, че това ще се случи на 1 януари 2001-ва година. От тази смяна най-малкото две неща бият на очи - първо, Костов се разделя с Богомил Бонев, човека с трети рейтинг в държавата и второ, окастря вицепремиерите до един. Отиват си онези, които бяха в устата на хората не с успехите си. Остават по-безличните, заключава "Дума".
Костов пусна В-отбора. С тия слисващи нови министри на премиера ще му се наложи скоро да си ходи, отбелязва "Сега". От където и да погледнеш много забавни персонални промени в кабинета направи Иван Костов. Едни такива игриви, смешни и доста неочаквани, заявява вестникът. Преди две години и половина премиерът се тупаше в гърдите, че е извадил най-доброто от СДС и го е вкарал в министреския съвет. Че кабинетът му е дрийм тийм. Но същите тия силни личности се оказаха слаби министри. Затова сега е важно кои са тези, които ще ги заменят. Стават ли за нещо или и те накрая ще излязат толкова афиф като първите. А премиерът бръкна в нааааай-дълбоките резерви и извади кабинет, който, според вестника, и в зоналните групи трудно ще се представи. Защото е по-лош и от В-отбор. От пръв поглед може да се каже, че вторият кабинет "Костов" представлява отбор, в който има само един действащ играч - премиерът. Има обаче и нещо друго, предупреждава "Сега". И това нещо ще се случи със завръщането на отбора на уволнените министри в парламента. Защото може и Йордан Соколов да не усеща трусове в СДС, може Бакърджиев да се кълне на Костов, че няма да поведе вътрешнопартийна опозиция, но това със сигурност ще стане. Както е сигурно, че утре слънцето ще изгрее, отсича "Сега".
Ако се замислят, някои от вчерашните министри неминуемо ще стигнат до извода, че ги готвят за курбан, категоричен е от своя страна "Монитор". Защото логиката била проста - студената, гладна зима е пред вратите ни, хлябът е от мъката по-чер, зрелища няма, но билетите за тях са разпродадени. Зрителите вече от месеци чакат да бъдат посочени корумпираните във висшите етажи на властта. И затова гъди-гъди, я да видим кого ще бесят довечера!
"А иначе какво искаме от поредните министри?", пита се "24 часа". Ами българинът иска нещо много просто - пари. Но не чужди - той иска своите си пари, отбелязва вестникът. Защото министрите си инвестират много изгодно парите. И формулата "пари-стока-пари прим" за тях е сведена само до прим на квадрат. А иначе какво видя народът от инвестиционните бонове например? Нищо на квадрат. Едно иска българинът, завършва "24 часа". Ако намери на улицата 1000 лева да ги вложи там, където инвестират министрите.
Все пак България е готова да започне преговори за присъединяването си към Европейския съюз, след като определи дата за закриването на козлодуйската АЕЦ. Мнението е на авторитетното списание Бизнес Сентър Юръп, препечатано от вестник "Демокрация". Местните избори обаче нарушиха спокойствието, тъй като подкрепата за СДС спадна навсякъде в страната. Сигурно е едно - в периода преди следващите парламентарни избори не трябва да се пренебрегва никой и нищо, предупреждава Бизнес Сентръл Юръп.
"Не е зле българските държавници да влизат при изкуството. Защото точно тези, които трябва да се грижат за културата ни й пречат", категорична е Ружа Маринска, шеф на Националната художествена галерия, в интервю за вестник "Сега". А иначе на въпроса какво ще бъде изкуството на 21-ви век и ще го има ли изобщо тя отговаря - "ако и през 21-век останат човеци на земята, ще има изкуство. Естествено то ще бъде различно и непредвидимо, но ще следва човека в пътя му". И цитира думите на Дора Валие - "Изкуството е неотделимо от човека - както кожата му. То може да умре само с него".
Българският печат днес - 21 декември 1999 год.
"Костов сменя 10 министри" - "Демокрация", "Девет нови министри" - "Труд", "Костов изчисти 10 от 16" - "Сега", "10 аут, 9 нови в кабинета" - "Дума", "Костов даде на Доган" - "Монитор". Както личи по уводните заглавия, съвсем естествено днес вестниците живеят под знака на обявените промени в правителството.
21 декември 1999, 10:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!