Фм мула. "Много съм близо до оптималната формула на кабинета", заявява Иван Костов от "Демокрация". Вестникът коментира, че засега най-същественото в новата формула е разделянето на партийните длъжности от постовете в държавната власт. "Сега" отвръща с анализ: "Нещо като смени, нещо като морал, нещо като нищо на света". Там четем: "В днешната ситуация Костов като че ли не намери баланс между тези две крайности - от правителство, в което доминират члeнове на НИС, той преминава от раз в правителство без членове на НИС. Понеже на практика Костов изхвърля от изпълнителната власт хората със силна поддръжка сред твърдото партийно ядро, може лесно да се предположи, че наследниците им в министерските кабинети няма да са толкова популярни и няма да се ползват с толкова партийна подкрепа. Което означава, че ще тежат по-малко на новите си места". "Сега" сравнява Костов с Тодор Живков заради това, че "Командира не може да изтъче правдоподобна обосновка за новия си кабинет... и за всеки "слязъл от влака министър ще трябва да гадаем или да четем между редовете".
"Монитор" смята, че "Иван Костов ликвидира правителството, за да се спаси". С един куршум Костов удари три заека и по този начин изпързаля "Най-силния кабинет след 10 ноемрви". "Първо, отделяйки привидно "Раковски" 134 от държавата, той цели да спаси най-скъпото си творение - партията СДС с главна буква. Очевидно в последно време всички негативи и провали на правителството падаха с двойно по-голяма сила върху синята централа. Второ, Костов се отърва от навалицата и шумотевицата от най-близките си съратници, застрашаващи вече властта му. И трето, с новия кабинет изсимулира нов имидж пред Европа." "Монитор" стига до заключението, че Костов не си дава сметка, че "с ликвидирането на правителството в стил "Живков" залага взрив за разбиването на СДС". Защото синята централа се балансира от участието на силни фигури в нея. Вестникът поставя и въпросът: "Дали насилственото извличане на СДС от неговата първична същност не е дело на сегашния син лидер"? И "Труд" дава своята "Позиция", озаглaвена: "Синя треска, червен вятър". "Треска тресе СДС структурите из страната. ..А електорaтът, верният електорат, не ще да е вече рая покорна. И надига глас, и иска думата му да се чуе, а позорящите го да бъдат изгонени. Та който иска да е водач, но истински Водач с главна буква, нека да чуе думата народна. На тези, дето се борят за идеята, а не за постове. А тя е, че крайно време е след треската да дойде един истински вятър на промяната. Защото, ако и този път не стане, треската може да се изроди в червен вятър". Тук правим малко отклонение, но във връзка с промяната. "Кой казва, че никой и нищо не се променя?", пита Вера Мутафчиева от страниците на "24 часа". "Въз основа на един частичен, но представителен конкурс /за студентски есета на тема "Моята идея, която ще промени света. ..А може би не"/ изтъкна, че значително променени са вече хората. Най-вече младите. Малко ли е?"
Очевидно обаче малко са парите на хората. "30 % от българите живеят на дъното", заявява "Новинар"."Тези хора не са си купили банан, дезодорант, риза, обувки, не са отишли на фризьор и не са си позволили нищо извън най-насъщните нужди в продължение на една година". Позовавйки се на същото социологическо изседване, "Сега" обобщава: "Всеки трети кара с 22 лева на месец". Същевременно 8% са богатите, които консумират колкото 70 % от народа. "Сега" цитира социолозите: "Такова социално разслоение, такъв ужас, никой не си е представял. Дори ние, които се занимаваме с това".
Каква е формулата, която все пак запазва доброто настроение? "Монитор" предлага: "Частният тв лицeнз - по-важен от поканата за Европа". В този коментар вестникът пише: "България е единствената страна от Източна Европа, в която медийният магнат Рупърт Мърдок пожела да прави телевизия. Какво по-емблематично за нас от това. ..Едва ли има българин, дето си е представял, че само с едно натискане на копчето ще гледа след месец телевизията на Мърдок. Това звучи по-невероятно и от покaната ни за членство в Европа. Това означава, че у нас се появява една реална власт, с която ще се съобразява всеки, тръгнал да се бута в политиката. Това означава, че все по-малко ще гледат бозата по БНТ. Това означава най-после промяна в рекламния пазар и най-после реални цени на рекламите", завършва "Монитор". "24 часа" гадае: "Кого качва Мърдок в лимузината си". Това, според изданието са бившaта шефка на пресслужбата на Министерски съвет Стояна Георгиева, продуцентката на тв предаването "Плюс-минус" Елена Вълчева, Кеворк Кеворкян и Иван Гарелов, "който е в постоянна бойна готовност да смени държавната "Панорама" с частна такава".
Българите обаче ще посрещнат една Бяла Коледа със здрав студ и сняг. Това уверява "Труд", цитирайки синоптици. Това може би е вярната формула за празнично настроение, а Коледа наближава.
Българският печат днес - 20 декември 1999 год.
Формула. "Много съм близо до оптималната формула на кабинета", заявява Иван Костов от "Демокрация". Вестникът коментира, че засега най-същественото в новата формула е разделянето на партийните длъжности от постовете в държавната власт. "Сега" отвръща с анализ: "Нещо като смени, нещо като морал, нещо като нищо на света".
20 декември 1999, 10:00