П ървите страници на всички сериозни британски вестници са посветени на последствията от бомбените атентати в Лондон.
ТАЙМС пише, че бандата терористи са използвали военни експлозиви, които вероятно са внесени от Балканите.
Направените от тях бомби са изработени от един и същ терорист, смятали разследващите. Това заключение било направено, защото на всички местопрестъпления са намерени еднакви следи.
Вестникът е направил и социологическо проучване, което сочи сериозна подкрепа сред британците за по-строги мерки срещу заподозрените терористи.
Тези настроения, смята ТАЙМС, ще помогнат на премиера Тони Блеър да прокара ново антитерористично законодателство.
На първата си страница ГАРДИЪН набляга на болката на семействата, които още не знаят дали близките им са загинали. Бавният процес на идентификация на жертвите според вестника обтяга нервите на роднините.
Едва вчера беше официално обявено първото име на жертва - 53-годишната Сюзан Ливай, която е загинала във влака, взривен близо до гара "Кингс крос".
ДЕЙЛИ ТЕЛЕГРАФ набляга на нуждата "да се ударят мюсюлманските духовници, които проповядват омраза". Вестникът цитира изказване на премиера Тони Блеър, че правителството обсъжда подобен ход.
Властите имали намерение и да удовлетворят исканията, ако има такива, на службите за сигурност за повече правомощия в борбата с тероризма.
ТЕЛЕГРАФ цитира финансовия министър Гордън Браун, който казва, че ще бъдат похарчени толкова средства, колкото са необходими за заловянето на виновниците.
ИНДИПЕНДЪНТ избира за първата си страница друг ъгъл на последствията от атентатите. Под голяма снимка на ислямски духовник, който гледа през счупено стъкло, пише, че двама бели мъже са подпалили джамия в Бъркънхед.
Председателят на настоятелството й - Абдул Муним, обяснява в материала, че сега се чувства по-несигурно във Великобритания, отколкото преди 40 години, когато е пристигнал в страната.
"На всеки, който се съмнява в нас, казвам: осъждаме взривовете в Лондон", цитиран е Муним.
Вестникът пише, че разследването на атентатите е най-мащабното разследване, предприемано някога във Великобритания.
Само за изследването на видеоматериала от от 2500 камери са пренасочени стотици полицаи.
ФАЙНЕНШЪЛ ТАЙМС съобщава, че Тони Блеър може да ускори процедурата по приемането на нови закони за превенция на тероризма след атаките от 7 юли.
Вестникът отбелязва също подкрепата, която министър-председателят е получил от всички политически партии при вчерашното си явяване в парламента
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!