Британският премиер Тони Блеър е изправен пред общество с преобладаващи евроскептици в "дългия си поход" към референдума за Европейската конституция, пише в статия в швейцарския "Льо тан".
В понеделник в Камарата на общините Блеър лансира най-рисковата, дълга и трудна кампания в живота си в опит да преобърне общественото мнение, което, ако се произнесе сега, ще отхвърли конституцията с мнозинство от повече от двама срещу един.
Според "Льо тан" британският премиер трудно устоява на "изкушенията на месианството" и въпреки подчертания прагматизъм в англо-саксонския манталитет, винаги излиза с велик проект, за да оправдае политическите си битки.
Вестникът коментира, че Блеър гледа на кампанията за референдума не само като на кампания за ратифициране на договор, който ще позволи на разширения ЕС да функционира, а като на опит за разрушаване на "митовете", разпространявани от неговите противници евроскептици, и за париране на техния "тесен национализъм".
В коментар за "Берлинер цайтунг" обаче се посочва, че британският евроскептицизъм е добър за Европа. Британците изразяват гняв, който се споделя от мнозина, твърди вестникът. По този начин може да се предизвика оздравителна и отдавна необходима европейска буря.
Има известно основание въпросът, задаван от британците, дали продължаващото прехвърляне на националните юрисдикции на Брюксел, смятано досега за неизбежно, действително е необходимо.
Ватиканският вестник "Осерваторе романо" публикува изявление от епископите на Полша, които осъждат липсата на всякакво споменаване в конституцията на "европейските християнски корени". Те наричат това "фалшификация на историческата истина".
Изданието цитира полските епископи, които казват, че се противопоставят твърдо на "идеологическия секуларизъм", характерен за позицията на някои европейски правителства, и изразяват безпокойството си за "съдбата на Европа".
"Зюддойче цайтунг" смята, че управляващите социалдемократи ги чака трудна борба за възвръщане на политическата им сила след поредица от изборни поражения. Председателят на партията Франц Мюнтеферинг е заявил в реч пред високопоставени членове, че СДП все още има желание да управлява, отбелязва вестникът.
Според "Зюддойче цайтунг" обаче ясните идеи, силата да се утвърждаваш и подкрепата на избирателите имат по-голямо значение в политиката. Последните месеци показаха, че СДП страда от дефицит и в трите области.
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" от своя страна забелязва "отчаяние" сред редовите членове на партията. СДП се събужда от шока и се измъчва сама себе си, пише вестникът.
Според "Алгемайне цайтунг" би било грешно да се опише отношението на редовите членове към канцлера Шрьодер като бунт, защото липсва агресивност. Изглежда че техните емоции са по-скоро от сферата на отчаянието, коментира вестникът. В коментар на португалския "Експресо" се казва, че националният отбор по футбол, който в неделя победи Испания и така я елиминира от първенството, е дал добър пример на страната като цяло.
Според изданието отношението на отбора "дава храна за размисъл на онези предприемачи, които продават компаниите си на нашите съседи, както и на онези мениджъри, които не смеят да отстояват позициите си пред испанските си колеги от страх да не ги раздразнят".
"Същото важи - продължава вестникът - и за някои хора в правителството, които се подчиняват на заповедите на нашите съседи по въпроси като високоскоростни влакове, реки и електроцентрали. Идва момент, когато психологическата издръжливост, куражът да се изправиш пред по-силните от теб, са фундаментални и решаващи."
Испанската гордост е била силно засегната, защото два дена след загубата от Португалия испанските вестници продължават да коментират мача.
"Ние винаги се опитваме да направим всичко и националният отбор винаги се проваля", оплаква се мадридският "Ел паис". Според вестника разочарованието тази година е по-голямо от друг път. "Възможно ли е испанските футболисти да не са толкова добри, колкото сме свикнали да смятаме", пита изданието.
Според "Ел паис" треньорът Инаки Саес трябва да се оттегли. "Това е най-естественото нещо предвид огромната разлика между очакванията и резултата."
Барселонският "Периодико" пише, че Саес "се прави на статуя вместо да прояви достойнство и да подаде оставка".
В понеделник Швейцария беше елиминирана, когато загуби от Франция с три на един гола. Женевският "Льо тан" обаче е философски настроен. Вестникът смята елиминирането за "логично" и подчертава, че отборът се връща у дома със съхранена чест.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!