Според "Щандарт" Турция е оказала натиск върху лидера на кипърските турци Рауф Денкташ да приеме мирния план на ООН за да попречи на Кипър да влезе на 1 май в Европейския съюз със северната част на острова под турска окупация.
В статията се казва, че "още веднъж Европейският съюз, който е често критикуван в Австрия, е показал истинската си роля - да бъде гарант на мира на нашия континент". Но "Щандарт" се опасява, че взаимното недоверие между двете общности на Кипър ще продължи да съществува и "едва следващите поколения ще могат да се насладят на плодовете на мира".
Според "Фарнкфуртер рундшау" тепърва трябва да бъдат решавани много проблеми. Вестникът изтъква, че мнозина кипърски гърци се опасяват, че проектът за конституция на Кофи Аннан може да узакони разделението на острова на две автономни държави. "Планът на Аннан трябва да осигури политическо равенство и за двете общности, но никой не знае как сложната конституционна архитектура ще проработи в действителност", пише "Франкфуртер рундшау".
Германският "Ди Велт" посочва, че лидерите на опозицията в страната са в правото си да отхвърлят официалната политика на Берлин, че на Турция трябва да бъде позволено да влезе в ЕС. Ден след като ръководителката на Християндемократическия съюз Ангела Меркел започна посещение в Анкара, вестникът задава въпроса защо видни членове на нейната партия продължават да подкрепят турската кандидатура.
"Ди Велт" посочва, че "Турция е проблемен случай, който ще изтощи твърде много възможността на организацията да се разширява". Всекидневникът изтъква, че позицията на германския канцлер Герхард Шрьодер цели да му спечели масова подкрепа сред натурализираните имигранти от Турция.
"Г-жа Меркел трябва да каже на своите турски събеседници, че предложението на канцлера не е честно, тъй като не можеш с едната ръка да гласуваш за разширяване на Европейския съюз, а с другата да отказваш да доставяш на Турция танкове, тъй като тя не спазва човешките права в достатъчна степен", се казва в статията на "Ди Велт".
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" обвинява канцлера, че пренебрегва много важен факт. "Заложена е съдбата на Европа", твърди изданието. Мнението на "Франкфуртер алгемайне цайтунг" е, че "турското членство ще промени изцяло Европейския съюз и ще го принуди радикално да ревизира своите перспективи".
Друг германски вестник, "Тагесшпигел", пише, че филмът "Срещу стената", който взе голямата награда на фестивала в Берлин показва, че има нужда от по-човешко кино. Вестникът изобщо не смята, че това е бил най-добрият филм на Берлинале, но допълва, че "след всички тези сурови филми с тежко усещане, които показват безмилостен свят, пълен с бежанци, наркотрафиканти, проститутки и нещастници, "Срещу стената" е изпълнил зрителите с топлина".
"Тагесшпигел" изтъква, че режисьорът Фатъх Акън е представител на новото поколение филмови творци, израснали "между две култури на фона на глобализацията".
"Берлинер цайтунг" отбелязва, че за първи път от 18 години немски филм печели "Златната мечка". Според вестника Фатъх Акън заслужено е спечелил наградата си. "Една от причините, поради които "Срещу стената" е прекрасен: защото не става дума за стар майстор, който ни продава куп измислици като шедьовър", посочва "Берлинер цайтунг".
"30-годишният режисьор е искал да достигне колкото се може по-бързо навсякъде и да бъде близо до всичко, което се случва - също както е в документалните филми", смята изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!