"Берлинер цайтунг" добавя, че извършителите на нападението също са "разбили илюзията, че арестуването на Саддам Хюсеин е било решителен удар на американците срещу иракската съпротива". Вестникът пише в заключение, че самоубийственият атентат ще направи по-трудно за Джордж Буш да направи изцяло приповдигнато обръщение към нацията, което е насрочено за вторник.
Швейцарският "Льо тан" пише, че бомбените нападения не са единственият повод за тревога в Ирак. "Страната, която беше завързана в продължение на 30 години, върви към експлозия и то не само такава, която убива безразборно по улиците, както се случи в неделя в Багдад." Изданието обръща внимание на съществуващите конфликти между кюрди, шийти и сунити, които могат да се "възпламенят".
"Льо тан" добавя обаче, че заплахата от подобно развитие на събитията може да помогне за постигане на международно единство по въпроса за Ирак. "Съединените щати и Обединените нации знаят, че се нуждаят един от друг" в Ирак - продължава швейцарският вестник - и допълва, че Франция и Германия също правят малки стъпки за сближаване с американците.
Излизащият в Германия "Франкфуртер рундшау" рисува по-песимистична картина и предупреждава, че американският график за предаване властта на иракчаните може би не е съобразен с реалността. Вестникът застъпва мнението, че е неизбежно да няма разногласия за съдържанието на новата конституция на Ирак, тъй като шийтските и кюрдските лидери имат различни идеи за това какъв трябва да бъде Ирак.
Според "Франкфуртер рундшау" "Вашингтон отдавна подценява силите на съпротивата". Според изданието това е причината сега Пол Бремър да се обърне към Обединените нации. "ООН трябва да помогне за легитимиране и спасяване на процес, който в най-добрия случай е отчасти демократичен, върху който организацията няма влияние и срещу който съпротивата постепенно се увеличава".
Във връзка със започващите днес в щата Айова предварителни избори за кандидат на Демократическата партия в САЩ за президентските избори през ноември, парижкият "Монд" пише, че партийният лидер, който бъде избран, ще трябва да насочи изцяло дейността си за това да победи такъв "забележителен съперник" като Джордж Буш.
След попадането на американската преса изцяло в ръцете на правителството след 11 септември 2001 година, Демократическата партия е принудена да сведе своите усилия до това да блокира назначаването на консервативни съдии - посочва вестникът. Все пак антивоенните изблици на Хауърд Дийн и нападките на генерал Уесли Кларк напоследък са разчупили според "Монд" "табуто върху Ирак и патриотизма".
"Сега демократите трябва да намерят идеи и визия и да успеят да ги обяснят" - съветва вестникът. Дори това да се случи, "Монд" изразява съмнение, че този процес може да даде плодове по-рано от 2008 година, в най-добрия случай, когато според него кандидат за президент на демократите в САЩ ще бъде Хилъри Клинтън.
Швейцарският "Трибюн дьо Женев" поставя под въпрос смисъла на плановете на здравните власти в страната да предлагат тестове за СПИН на чужденците, търсещите убежище в страната. Вестникът признава, че мярката би имала известни предимства. "Знаейки дали страдате от СПИН, това ви дава възможност да предприемете необходимите мерки" - посочва изданието.
В същото време се поставя въпроса дали няма политическо измерение на това предложение, тъй като няма намерения да бъдат проверявани други групи, като например хората, посетили други държави с епидемия от СПИН, или всички живеещи в Швейцария. "Както знаем, пътят към ада е постлан с добри намерения" - пише в заключение "Трибюн дьо Женев".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!