"Демагогията с учителските заплати", е озаглавен коментар в "Труд". Посочва се, че никой не оспорва стачката заради по-високо възнаграждение. Но синдикатите са преди всичко социални партньори. Те са тези, които наред с "искам" трябва да казват и какво дават и как да се направи най-добре. Държавата има нужда от компетентни, високообразовани и добре платени учители, които да научат децата ни на знания и умения, които ще ги направят граждани на Европа, подчертава авторътката Анета Петкова.
"Помощите за здрави бедни само 18 месеца", съобщава "24 часа". Безработните, които са здрави и в трудоспособна възраст, занапред ще вземат социални помощи най-много 18 месеца. Това предвиждат поправки в Закона за социално подпомагане, които днес гледа Министерският съвет. Идеята е тези хора да се стимулират да работят и да не разчитат безкрайно на държавата.
"Бизнесът против замразяването на осигуровките до 2009 г.", отбелязва "Земя". Представители на работодателските организации остро се противопоставиха на приетите от парламента промени в Кодекса за социално осигуряване. Според тях до 2009 г. работникът ще внася 35% от осигуровката, а работодателят - 65%. Така в следващите три години това преразпределение ще бъде замразено.
За по-стриктен контрол на разходите в болниците, пише "Сега". Болниците ще се отчитат на здравната каса на всеки 3 месеца, решиха депутатите в парламентарната комисия по здравеопазване.
Те приеха поправка в Закона за бюджета на касата за следващата година, според която болниците ще имат фиксирани лимити за брой лекувани пациенти, но те ще могат да се актуализират на всеки 3 месеца.
"Докрай ще се боря за царските имоти", заявява в интервю за "Труд" Яне Янев, председател на Национално сдружение БЗНС и депутат от ОДС. "Трябва да признаем - ако старата десница окончателно не иска да се самоубие, ще трябва да се консолидира около една личност за кандидат-президент. Ние ще търсим фигура, която ще има уникален и неповторим шанс при дебатите за президентските избори. Фигура, носеща романтизма на прехода, идеите за демокрация и визията за правов ред в държавата", е неговото намерение.
"СДС, Надежда и здравият разум", е заглавието на коментар в "Дневник". Анализира се предстоящото създаване на фракция в СДС, която ще бъде оглавена от доскорошния лидер Надежда Михайлова. Два месеца след смяната й с бившия президент Петър Стоянов процесите на разпад стигнаха предела, отвъд който всяка партия спира да има значение и остава само емоционален спомен за оредяващите й симпатизанти, отбелязва авторът.
Според него фракцията на Михайлова няма потенциал да прерасне в партия, а СДС ще сбърка, ако предприеме репресивни мерки спрямо бившата лидерка.
"Три отрасъла привличат инвестиции у нас", съобщава "Монитор". Те са - информационни и комуникационни технологии, производство на електрооборудване и изнасяне на бизнес процеси.
Това посочва "Делойт България" в свой анализ за инвестиционния климат и възможностите на страната за привличане на инвестиции.
"ТЕЦ "Марица-изток 1" тръгва с рамо от 4 банки", информира "24 часа". Вчера стартира изграждането на нова ТЕЦ с мощност 670 мегавата в "Марица-изток 1" след седемгодишно закъснение. Финансовото споразумение на проекта подписаха американската компания АЕS и четири банки. Това е най-голямата инвестиция у нас. Проектът ще струва 1.042 млрд. евро.
"Поне 3 големи отвън искат "Булгартабак", казва в интервю за "24 часа" шефът на Агенцията за приватизация Тодор Николов. "В момента холдингът е в процес на преструктуриране. Резултатът от него ще е ясен в края на годината и се очаква, че ще има много добър финансов резултат.
Очевидно е, че има концепция, по която се работи. За мен приватизацията на "Булгартабак" трябва да се реализира и да имаме инвеститор. В противен случай компанията ще работи в много конкурентна среда и ще намалеят потенциалните инвеститори сред големите цигарени компании", смята той.
Не лекарствата ядат пари на болниците", убеден е Тони Веков, изпълнителен директор на "Търговска лига" АД. В интервю за "Труд" той подчертава, че здравната каса задължително трябва да направи реимбурсен списък за болничните продукти и да контролира доставките, потреблението и цените в цялата мрежа за болнична помощ. Като се приложи и наредбата за референтните цени, ще станем свидетели на сериозно снижение на разходите за медикаменти, убеден е той.
"Здравният холдинг опитва да фалира болниците в София", алармира "Новинар". Столичният медицински холдинг се опитва да намали оценките на общинските болници, за да ги приватизира на много по-ниски от реалните им стойности. Апаратурата на лечебните заведения се описва с 30% амортизация, независимо кога е купена, пише вестникът.
"Не сме доволни от цените на тока", казва в интервю за "Труд" Любомир Велков, главен изпълнителен директор на НЕК. Той прогнозира, че износът на електроенергия ще достигне 7.2 млрд. квтч. В момента изнасяме на практика за всички съседни страни. Финансовото състояние на компанията Велков определя като добро.
"Стартът на приходната агенция даде на заден ход", отбелязва "Пари". Стартът на Националната агенция за приходите от 1 януари е пред поредно отлагане. Миналата седмица парламентът спря гласуването на основополагащия за нея Данъчно-осигурителен процесуален кодекс заради остри критики на юристите от мнозинството. Съветът по законодателство посочва, че кодексът съдържа противоконституционни текстове.
"Двойният стандарт за държавните пари", е анализът в "Монитор". Посочва се, че докато няма пари за болниците и за образование, тихомълком се увеличават в пъти цените на различни инфраструктурни проекти. Авторът е категоричен, че управляващотомнозинство от БСП няма да изпълни предизборните си обещания. Причината е една - самата БСП не крие, че след осем години в опозиция всяка партия изгладнява.
"Скъпите горива налагат пенсионерско ползване на колата", отбелязва "Сега" като се позовава на национално представително изследване на ЕСТАТ. Отчита се, че конкуренцията между петролните компании се изостря значително, при това в една сложна пазарна ситуация.
От една страна броят на играчите нараства. От друга, конюнктурата налага повишаване на цените при неплатежоспособни потребители. От трета, "малките" са по-гъвкави, изобретателни и приспособими. Прогнозира се, че едно продължаващо и трайно поскъпване на горивата ще изхвърли от
пазара значителна част от потребителите и ще промени живота на големи групи от населението.
"Тръгна първият частен влак", информира "Стандарт". Първият български частен влак потегли тази нощ от Пирдоп към Варна. Композицията включва 14 жп цистерни и е собственост на "Българска железопътна компания".
"8 декември само за бившите студенти", пише "Стандарт" по повод студентския празник. Отбелязва се, че за сегашните млади празнуването не е включено в рамките на студентството. За тях следването е период, в който освен че учат, са длъжни сами да осигуряват издръжката си, ако искат да си гарантират добра кариера. Съвременните студенти се сещат, че имат празник доста по-рядко от бившите си колеги.
"Стандарт" помества и интервю с проф. Боян Биолчев, ректор на Софийския университет - "Робуваме на комплексите си". Той отбелязва, че днешните студенти носят новия дух на времето, новите претенции на младостта и най-важното - една нетърпимост, която според него преди я е нямало. "Променя се температурата на интелекта, отприщи се потокът на студентското съждение и най-важното - отпадат комплексите", допълва той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!