З а британския премиер Тони Блеър и неговото поражение в парламента с внесение проект за по-строго законодателство срещу тероризма пишат европейските вестници на 10 ноември.
"Франкфуртер рундшау" пише, че британският министър-председател сам си е виновен за това, че е загубил гласуването в Камарата на Общините по клаузата за увеличаване срока на задържане на заподозрени лица без да им бъде предявявано обвинение.
Според вестника предложението за задържане на заподозряните до 90 дни без полицията да е задължена да им предяви обвинение е "драконовско затягане" на законите срещу тероризма.
Вестникът пише ,че поражението на Блеър е било по-мащабно отколкото се е предполагало, но подчертава, че не са липсвали признаци, че "плановете могат да се сблъскат с гордата традиция на британския либерализъм и гражданското чувство за справедливост".
Според германския всекидневник дори и онези от лейбъристките депутати, които се възприемат като верни привърженици, са почувствали, че предложенията на Блеър са прекалено сурови.
В уводна статия под заглавие "Блеър губи" испанският всекидневник "Ел паис" също се спира на загубата на британския премиер в парламента. "За първи път откакто дойде на власт през 1997 г. лейбъристкият премиер на Великобритания загуби парламентарен вот вчера по въпрос, който за него е от водещо значение," пише изданието.
Излизащият в Барселона "Ла Вангуардия" също вижда сериозни последици, произтичащи за британския премиер от загубата на парламентарното гласуване. Вестникът обаче предупреждава,че е рано все още да се изключва от играта ветеранът политик.
Френските вестници продължават да отразяват пожарите и смутовете в страната и да дебатират реакциите на правителството.
"Фигаро" публикува на първа страница снимка на вътрешния министър Саркози с предупредително размахан пръст по време на парламентарен дебат. "Саркози се кълне да изхвърли чуждите бунтовници" , пише в заглавие вестникът.
"Либерасион" пише, че представата на френския министър-председател Доминик дьо Вилпен за полицейски час все още не е спечелила подкрепа дори и в парижките предградия. "Вместо да чувстват облекчение градските кметове са притиснени от плана на премиера," отбелязва изданието.
"Монд" критикува премиерския план за справяне с корена на насилията, като се съкрати възраста за стаж от 16 на 14 години. "Вилпен отвори нова кутия на Пандора", пише вестникът, като допълва, че мярката може да сложи край на водена от повече от 60 години политика за издигане на образователните стандарти. "Учителските профсъюзи се противопоставят на идеята", отбелязва вестникът.
Лондонският "Таймс" пише, че британските учени настяват за повече атомни електроцентрали."Великобритания трябва да обмисли спешно строежа на нова атомни електроцентрали, ако иска да изпълни международните си ангажименти за съкращаване на вредните газови емисии в атмосферата и за да попълни недостига на енергия", пише вестникът като цитира заключенията в проучване на над 150 експерти.
"Частни училища фиксират таксите за обучение", пише на първа страница "Дейли Телеграф"."Таймс" допълва тази тема под заглавие "Престижни училища са обвинени в измами с цел поддържане на високи цени за пердоставяното от тях образование".
"50 от най-престижните частни училища в страната са нарушили закона като са си сътрудничели за осъществяване на планове за увеличаване на таксите за образование," пише "Индипендънт".
"Файненшъл Таймс" също съобщава, че 50 от най-известните частни британски училища са поддържали изкуствено високи таксите за прием на ученици и изброява някои от тях : Итън, Хароу, Уестминстър и дамския колеж Челтнъм.
"Индипендънт" цитира класация на списание "Татлър", според която най-желана за среща девойка във Великобритания е дъщерята на певеца Боб Гелдоф - 17-годишната Пийчис Гелдоф.
Най-желан за среща от девойките пък е вторият син на принц Чарлс и покойната принцеса Даяна - принц Хари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!