А ко чужденец днес преглежда британските вестници днес, не може да не възкликне: "Да ви имам проблемите!".
Всички издания водят на първа страница с историческата, по техните думи, победа на Англия над Австралия по крикет. Дори сблъсъците в Белфаст са отишли на заден план. Дори "Файненшъл таймс" е посветил половината си първа страница на спортното събитие, защото, както се оказва, има причина за това.
Драмата, пише вестникът, бе следена от милиони в цялата страна и не на последно място на финансовите пазари. Общият обем на акции, с които се търгува на лондонските фондови пазари падна на 2,4 милиарда от обичайните 3 милиарда, след като телевизионните монитори в Ситито бяха превключени на каналите, показващи крикета. Пъбовете бяха претъпкани, по улиците на Лондон нямаше трафик. Такава е картината, обрисувана от "Файненшъл таймс".
"Таймс" е намерил място на първа страница да отбележи и паниката с покачването на цените на петрола. Вестникът пише, че правителството и петролните компании ще направят преоценка на ситуацията и от специалния резерв ще бъдат отпуснати количества гориво за болниците и полицията. Всички останали издания пишат за големите опашки и дори изчерпване на горивото по бензиностанциите.
Тревожните събития в Белфаст са отразени най-обстойно от британските вестници днес, макар и на вътрешните страници.
"Насилие, разпалено от безотговорни политици", това е заглавието на редакционен коментар в "Индипендънт".
Статия в "Таймс" е озаглавена: "Запалителните бомби и блокадите върнаха Белфаст към най-мрачните му дни".
"Дейли телеграф" пише, че британският министър, отговарящ за Северна Ирландия Питър Хейн обвинява полувоенизираните лоялистки групировки, че са нарушили примирието.
В подобен дух "Гардиън" отбелязва, че се очаква днес Хейн официално да заяви, че обявеното от лоялистите примирие е нарушено след две нощи на насилие и нападения с огнестрелни оръжия, при които бяха ранени 50 полицаи.
Всички вестници се спират на предстоящите в неделя избори в Германия и очакваната тежка битка между канцлера Шрьодер и Ангела Меркел.
"Файненшъл таймс" отделя почти една страница на възможностите на лидера на християндемократите Меркел. Вестникът отбелязва, че когато тя е заявила на женска бизнесконференция в Берлин, че е представителка на две малцинства, т.е. че е източногерманка и е жена, Меркел се е отклонила от сценария.
И вестникът започва да разглежда съдбата на жените политици в Европа. Съдбата на нейните предшественички показва, че жените са далеч от равенството в борбата на половете в политиката.
Маргарет Тачър, пише "Файненшъл таймс", първата жена - премиер във Великобритания и на страна от Групата на Седемте, остава самотен маяк на женски политически успех в Обединеното кралство.
Във Франция Едит Кресон ще бъде запомнена предимно с нейните легендарни гафове като премиер през 1991 - 1992 г., когато сподели, че повечето британци са хомосексуалисти, а японците приличат на мравки.
Вестникът помества таблица, от която става ясно, че най-много жени в парламента има в Швеция - 45 процента от депутатите, а Унгария е на опашката само с 9 процента представителки на нежния пол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!