В естниците отбелязват, че на 55 одини е починала бившия министър за Северан Ирландия Мо Моулам. Тя страдаше от рецидив на мозъчен тумор.
Моулъм изигра водеща роля в мирния процес в Северна Ирландия. В края на 90-те години пое риска да влезе в затвор и да разговаря с осъдени протестантски терористи, които бяха загубили вяра в мирния процес. Това й решение помогна за подписване на мирното споразумение през април 1998 г. след десетилетия на насилие в провинцията.
По-късно обаче мнозина от общността на юнионистите загубиха доверие в нея, смятайки, че тя е позволила на Ирландската републиканска армия да наруши духа на мирното споразумение. Тогава премиерът Тони Блеър изтегли Мо Моулам от Северна Ирландия.
Нейни приятели твърдят, че тя е станала жертва на политически интриги от страна на колеги, които й завидели за голямата популярност.
Въпреки всичко Мо Моулъм продължава да е на едно от първите места в проучванията на общественото мнение за най-популярните британски политици. Мнозина я подкрепяха в трудната й битка срещу рака. Тя понасяше болките и загубата на коса със стоицизъм и чувство за хумор.
Казват, че за изненада на присъстващите политици, тя веднъж дори си свалила перуката по време на изключително важни преговори в рамките на североирландския мирен процес.
Визирайки нетрадиционния стил на Мо Моулъм "Индипендънт" смята, че тя е била "политическа звезда в ера на скучен комформизъм". "Гардиан" пише в голямо заглавие "Страхотна жена", за "Дейли Мейл" тя е "чаровна", а според "Сън" Мо Моулъм е обогатила и подобрила британския живот.
"Таймс" пише ,че тя е имала неповторим подход, който е будил възхищение както у привъжениците й, така и у опонентите й.
Продължават анализите на полицейската политика за убиване на място на хора, за които се подозира, че всеки момент могат да извършат терористичен акт.
Бразилецът Жан Шарл де Менезеш стана жертва на така наречената тактика "стреляй, за да убиеш". "Гардиан" твърди, че полицията преразглежда сега тази тактика. Това става на фона на спора за бъдещето на шефа на лондонската полиция Иън Блеър заради начина, по който той действаше веднага след убийството.
Според "Гардиан" обаче е прибързано да се иска оставка на полицейския шеф.
"Дейли Телеграф"помества голяма статия за, както смята, залязващата звезда на "Холивуд" като място където се снимат филми. В дописки от Лос Анджелис и София вестникът разкрива защо България е последната дестинация като снимачна площадка за холивудските режисьори.
"България е последната бивша страна от зад желязната завеса, която привлича американски продукции, следвайки Чешката република и Румъния. Трудоспособното население на България е прекалено образовано, но безработно, месечната заплата е средно около 200 долара. Страната е с население малко под 8 милиона и има само едно филмово студио, така че едва ли ще стане основен център на прословутата калифорнийска филмова индустрия, но балканската държава привлича все по-известни филмови продукции.Продуцентите пътуват все по- далече в търсене на по-изгодни условия за снимки".
Вестникът цитира Дейвид Варод - изпълнителния директор на "Ню Имидж", най-голямата продуцентска компания в България, която е българското крило на базираната в Лос Анджелис "Ню Имидж Филмс".
От 1998 година досега Ню Имидж е заснела 44 филма в България, за които е похарчила 200 милиона долара в страната. Според Варод продуцентите могат да спестят 30-40 процента от бюджета си ако снимат в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!