В сички германски всекидневници поместват обширни информации за решението на либийския Върховен съд да отмени приисъдите срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, съобщава българската редакция на радио Дойче веле.
Излизащият в Дюселдорф "Ханделсблат" пише: "След отменянето на смъртните присъди порастнаха надеждите за освобождаването на намиращите се от седем години в затвор в Либия български медицински сестри. Решението на либийския Върховен съд открива сега път за решение на случая.По правило, по думите на представител на либийския Върховен съд , минават два месеца докато процесът започне отново".
Вестник "Зююддевестпресе" се спира на реакцията на Европейския съюз като цитира говорителка на Европейската комисия с думите: "Никога няма да забравим страданията на онези , които са засегнати от трагедията в Бенгази.Радваме се , че бе отбелязан напредък в усилията за създаването на фонд , който да окаже подкрепа на семействата на жертвите."
Онлайн-изданието на сп. "Щерн" отбелязва, че правозащитни групи обвиняват Либия че е инсценирала съдебните процеси, за да прикрие истината за лошите хигиенични условия във въпросната болница.
При решението си либийският Върховен съд явно се е ръководел от показанията на подсъдимите че са били изтезавани. Противно на досегашните процеси , обжалванията на подсъдимите сега са били приети , както формално така и по съдържание.
Както прокуратурата така и защитата са били този път убедени че е имало "нередности" при арестуването и разпитите на шестте обвиняеми .
"Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" отбелязва: "След решението на Върховния съд, Либия има шанса отново да бъде приета в обществото на цивилизираните държави. Все пак трябва да бъде позволен въпросът дали системата на страната заслужава такова обозначение. Във всички случай решението на Върховния съд бе политически мъдро.
Международният натиск с цел освобождаването на българските медицински сестри и палестинския лекар бе станал голям. Това че обвинението срещу шестимата почиваше, меко казано, на клатещи се крака, бе ясно на всеки в международната общественост.
Но Върховният съд не отменя присъдата на по- ниската инстанция и не освобождава вероятно невинните жертви. Не. Всичко трябва да върви по реда си. По ниската инстанция ще трябва отново да води процес. Би предствлявало юридико-политическо чудо , ако в този нов процес подсъдимите отново бъдат намерени за виновни.
Как стои въпросът с "правовата държава " Либия показва фактът , че България плаща пари за нещо което нейните гражданки със сигурност, граничеща с вероятност, не са причинили".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!