В естниците в Германия и в други страни днес правят равносметка на управлението на оттеглящия се канцлер Герхард Шрьодер.
"Зюддойче цайтунг" пише, че той ще бъде запомнен като сравнително добър канцлер, чието време начело на правителството е било "повече от епизод, но не и епоха". Вестникът има ясна идея къде се нарежда политикът - социалдемократ сред другите следвоенни лидери на Германия.
"В края на своето управление той не може да се сравнява с Конрад Аденауер или с Хелмут Кол". Според "Зюддойче цайтунг" обаче Шрьодер се нарежда по-високо от други двама свои консервативни предшественици - Людвиг Ерхард и Курт Георг Кизингер. Сравнявайки го с други канцлери - социалдемократи, вестникът пише, че Шрьодер "никога няма да се доближи до иконата Вили Бранд", но може би е "в една и съща категория" с Хелмут Шмид.
"Ди Bелт" пише, че представянето на Герхард Шрьодер през последните няколко седмици и начина, по който той обяви, че се оттегля, заслужават уважение. Авторът на коментара отбелязва, че канцлерът се е просълзил, когато е заявил на профсъюзен форум, че няма да участва в следващото правителство.
Сръбският всекидневник "Блиц" пише, че отиващият си германски канцлер, който скоро ще остане без работа по собствена инициатива, може да стане съветник на руския енергиен гигант "Газпром".
"Източници, близки до Шрьодер, твърдят, че той със сигурност ще се оттегли от политиката и ще заплува във водите на бизнеса, за да може да прекарва максимално дълго време със семейството си. Две възможни позиции са много привлекателни - на партньор в голямата инвестиционна компания "Мерил Линч" и на съветник на руския петролен гигант "Газпром" - пише "Блиц".
Изгодният енергиен бизнес с руската компания е повече от привлекателна алтернатива за Шрьодер. Гигантът "Газпром" наскоро укрепи позициите си на пазара като купи "Сибнефт" от милиардера Роман Абрамович. Шрьодер има късмет, че "Газпром" е държавна компания, тъй като е добър приятел с Владимир Путин" - допълва "Блиц".
Сръбският всекидневник цитира и представители на социалдемократическата партия на Шрьодер, които "енергично отхвърлят такива слухове".
Испанският "Паис" пише в редакционна статия, озаглавена "Балканска зора", че на стремежите на Балканите един ден да се присъединят към Европейския съюз е бил даден тласък с решението на Брюксел да започне преговори за присъединяване с Хърватия, както и да започне първоначални преговори със Сърбия и Черна гора.
Според всекидневника Хърватия е била разменната монета, с която е била накарана Австрия - традиционен защитник на своята католическа южна съседка - "да позволи да й бъдат извити ръцете и да оттегли ветото си за Анкара".
"Паис" предупреждава обаче, че пазарлъците в Европейския съюз могат да "възпрат организацията да иска със същата настоятелност от бъдещите аспириращи за членство страни от Балканите да предадат своите военнопрестъпници", преди започването на преговори за присъединяване.
Междувременно, допълва испанският всекидневник, предстоящите преговори за окончателния статут на Косово са признак за промяна. Косово, пише "Паис", "е решаващ фактор за стабилизирането на Балканите", които според вестника са "хроничен европейски кошмар".
Френският "Монд" е загрижен, че образът на страната ще бъде помрачен от разследването за предполагаема корупция в рамките на програмата на ООН за Ирак петрол срещу храни.
Вестникът напомня, че 11 френски граждани са заподозряни, че са вземали подкупи от иракчаните под прикритието на програмата. Сред тях е и Жан - Бернар Мериме, бивш посланик на Франция при ООН, срещу когото в сряда започна съдебно разследване - пише "Монд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!