С лед като обеща "пролет в Европа" в динамична реч през юни, британският премиер Тони Блеър и неговото предложение за бюджет са разочарование, пише берлинският "Тагесшпигел". Оповестената революция не се състоя, обещанията за велико политическо ръководство на Европа под британското председателство не бяха изпълнени, допълва вестникът.
Въпреки силните "антиблеърски" настроения шансовете за компромис не са чак толкова лоши, смята "Тагесшпигел", но британският премиер се смали от мечтател до тактик в целия този процес. Като тактик той оставя повечето от нещата, каквито бяха и вероятно ще направи още компромиси по така наречената британска отстъпка на срещата в Брюксел, продължава вестникът и заключава, че самият Блеър вече не вярва във визията си от юни.
В подобен дух "Ди велт" заявява, че Тони Блеър отдавна се е отказал от ролята си на честен брокер, който ще загърби националните интереси като председател на ЕС и ще работи за интересите на общността. Според вестника, неговата упоритост особено по въпроса за британската отстъпка е кръвна обида за новите страни-членки.
Великобритания е единствената страна, която внася значително по-малка сума в бюджета на ЕС, отколкото това отговаря на нейния просперитет, изтъква "Ди велт". Блеър загуби доверието и никой не вярва на думите му, че се бори за реформа на организацията, подчертава вестникът.
Виенският "Дер щандард" не се съмнява, че последното британско предложение за бюджета показва, че Европа се ръководи от дребнави хора. Вестникът обаче смята, че Тони Блеър не трябва да носи цялата вина за кризата около бюджета.
Той не е единствения европейски лидер, който настоява бюджетът на ЕС да не надминава 1 процент от брутния вътрешен продукт, както и че френският президент Ширак и бившия германски канцлер Шрьодер са отговорни за сделката за земеделските субсидии. Проблемът на Европа не е национализма, посочва "Дер щандард", а егиозма. Това няма да се промени в обозримо бъдеще, тъй като на хоризонта няма държавник с великодушието и визията на Хелмут Кол, Жак Делор или Франсоа Митеран, заявява австрийският всекидневник.
Според румънския "Куриерул насионал" макар като цяло британското бюджетно предложение да е обезкуражаващо, то може да се окаже привлекателно за някои новобранци в ЕС, които се надяват да направят бърз скок. Въпреки протестите срещу проектобюджета, представен от британския премиер, някои нови страни-членки изглежда желаят да направят определени жертви, за да постигнат бързо споразумение, което ще им позволи да получат средствата, които са им необходими за икономическо подобрение, пояснява вестникът.
Сръбският "Блиц" пише, че срещата на високо равнище на ЕС в Брюксел вероятно ще бъде използвана за сделки между големите и стари страни-членки за сметка на новите и стремящите се към членство, като Македония, например. Македония може да се окаже една от основните жертви на пазарлъците между Франция и по-голямата част от страните-членки на ЕС от една страна и Великобритания от друга. Париж вече оповести, че нашата южна съседка може би ще трябва да изчака поне 6 месеца преди да й бъде даден статут на страна-кандидат за ЕС, докато не бъде постигнато споразумение по бюджета, посочва "Блиц".
Вестникът допълва, че Франция иска да осигури по-добра позиция за Сърбия за нейното членство, ето защо ще използва кандидатурата на Макадония като разменна монета в пазарлъците до последния момент.
Испанският "Паис" отбелязва, че ЕС определено се нуждае от споразумение по бюджета след последните провали, но не на всяка цена. Новите предложения, представени от Тони Блеър, допълва вестникът, не са достатъчни, за да покрият финансовите нужди на новите страни-членки.
Жестока ирония е да ги поканиш да се присъединят и да нямаш достатъчно пари да им помогнеш подобаващо, е оценката на "Паис". Вестникът припомня, че Испания, Португалия, Гърция и Ирландия са били подкрепени финансово още от първия ден на членството. Ще бъде тъжно, заключава "Паис", ако министър-председателят, който обеща да постави страната си в сърцето на Европа, вкара ЕС в нова задънена улица в края на своето председателство на организацията.
"Берлинер цайтунг" е критичен към правителството в Берлин за поведението във връзка с отвлечения от ЦРУ германски гражданин Халед ал-Масри, който след това е транспортиран до Афганистан и изтезаван. Вчера външният министър Щайнмайер заяви, че страната му няма пръст в отвличането, но вестникът твърди, че е предателство да мълчиш пред народа си за машинациите на ЦРУ в Германия.
Според "Берлинер цайтунг", думите на министъра, че трябва да се вярва на американците, че спазват международните норми и човешките права, звучат абсолютно наивно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!