Е вропейските издания коментират решението на израелския премиер Ариел Шарон да поиска предсрочни избори след като напусна партията Ликуд.
Според "Франкфуртер рундшау" това е печеливш ход. "Вече има шанс идеолозите на Ликуд, които спъваха изтеглянето от Газа, да получат подобаващо предупреждение на изборите. Партията на труда, с новия си лидер Амир Перец, е сериозна алтернатива, докато в центъра има достатъчно място за тежката артилерия на Шарон, който ще бъде заплаха и за левица, и за десница", е мнението на вестника.
Според френския "Монд" Шарон залага всичко на една карта. Вестникът пише, че той разчита на своята голяма популярност за да сложи край на двойното господство на Партията на труда и на Ликуд в израелската политика. "Но това откъсване носи риск и за самия него", предупреждава вестникът.
В статията се казва, че Ариел Шарон няма ди има време да наложи новата си партия преди изборите и ще му бъде трудно да убеди някои от "бароните" в Ликуд, както и по-радикално мислещите от Партията на труда, да се присъединят към него.
Друг парижки вестник, "Фигаро", коментира, че ходът на Шарон ще революционизира израелската политика.
В Прага "Млада фронта" също отбелязва, че "израелската политическа карта прилича на бойно поле след бомбардировка - всички е разпиляно и много малко неща ще се движат вече по-старому".
Предстоящото днес встъпване в длъжност на новия канцлер на Германия Ангела Меркел е повод за "Ди Велт" да напише, че тя ще трябва да води непрестанна борба, за да се докаже като лидер. "Истинският тест за фрау Меркел ще бъде да се освободи от ограниченията на коалиционното споразумение със социалдемократите. Тя трябва да ги убеди, че християндемократите не прекъсват реформите от ерата на Герхард Шрьодер, а се явяват техен логичен продължител", изтъква хамбургският вестник.
Датският "Берлингске тиденде" призовава правителството да установи истината за твърденията, че ЦРУ е използвало въздушното пространство на Дания и нейните летища, за да прехвърля тайно заподозряни терористи. Вестникът добавя, че полетите вероятно са извършвани в нарушение на международни конвенции и, което е по-лошо - самолетите са превозвали хора, лишени от право на защита.
"За съжаление, пише датският вестник, тези твърдения не могат да бъдат отхвърлени като измислици - заради съществуващия затвор в Гуантанамо е напълно възможно подобни полети наистина да са били извършвани".
Лондонският "Гардиън" води със съобщението, че страховете от птичи грип са предизвикали паническо търсене на ваксина за традиционния "зимен" грип. Вестникът предупреждава, че запасите от лекарството във Великобритания са на изчерпване и посочва, че това застрашава живота на хората, които са най-уязвими от студеното време - възрастните.
"Гардиън" добавя, че на лекарите е наредено да бият инжекции само на тези, които са над 65 години.
"Ваксината против грип свършва" е заглавието от първа страница на "Таймс". Всекидневникът критикува британското правителство за това, че не не е осигурило достатъчно запаси. "След като седмици наред отричаше съобщенията за предстоящ недостиг министерството на здравеопазването беше принудено да напише писмо до всяко джипи, в което признава, че извънредните 400 хиляди дози от ваксината са почти на привършване. Единственото утешение е, че за пета поредна зима във Великобритания има много малко случаи на грип", добавя вестникът.
"Файнаншъл таймс" се интересува повече от икономически епидемии. Изданието обръща най-много внимание на новината, че американският автомобилен гигант Дженеръл мотърс ще съкрати 30 хиляди работни места. Под голяма снимка на угрижения председател на компанията Рик Уагонър пише, че през първите девет месеца на годината Дженеръл мотърс е изгубила над четири милиарда долара само в Северна Америка.
"Файнаншъл таймс" обяснява, че масовите уволнения са част от преструктуриране, което трябва да спести на фирмата много пари, но за първи път от над 70 години насам тя ще трябва да отстъпи титлата "най-голям производител на коли в света". Този приз вероятно ще отиде при японската Тойота, която през издната година се очаква да направи повече автомобили от Дженеръл мотърс.
"Индипендънт" привлича вниманието към доклад на две неправителствени организации, които твърдят, че Ирак може да загуби 200 милиарда долара, ако през следващата година предаде експлоатацията на своите нефтени залежи на американски и британски мултинационални компании.
Според вестника такъв план трябва да влезе в сила през 2006 г. Двете организации казват, че са събрали данни за оказван натиск от страна на правителствата на САЩ и Великобритания върху Ирак да потърси помощта на чуждестранни компании за възстановяване на своята нефтена промишленост. "Докладът отново ще възроди опасенията, че истинската цел на започнатата през 2003 година война е иракският нефт да бъде поставен под контрола на Запада", коментира "Индипендънт".
"Дейли телеграф" помества голяма снимка на Джордж Буш пред шатра, заобиколен от хора в древни монголски доспехи. "По време на четиричасовата си визита, първата за американски държавен глава, Буш похвали монголските войници, потомци на ордите на Чингиз хан, които сега служат в Ирак", съобщава вестникът.
В коментар изданието допълва, че "по традиция чуждестранните турнета са спасителен мехлем за изпаднали в беда президенти на САЩ". Вестникът припомня, че някога Бил Клинтън се е появил в Южна Африка точно когато са започнали да се появяват първите слухове, свързани със скандала "Моника Люински". "Клинтън сияеше и говореше уверено за блестящото бъдеще на Африка .... и номерът мина", пише Алек Ръсъл.
"Но Джордж Буш няма такъв късмет - неговата седмица в Азия бе изпълнена с новини от Вашингтон, където се разрастваше скандалът в Конгреса за войната в Ирак", пише "Дейли телеграф".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!