Е вропейският съюз започва присъединителни преговори с Хърватия и френският водещ всекидневник "Монд" размишлява дали политическата цена, която трябваше да бъде платена, не е твърде висока. Вестникът напомня, че Австрия, която традиционно защитава своята католическа южна съседка, превърна началото на преговорите със Загреб в предварително условие за съгласието си за началото на преговорите с Турция.
"Като се предадоха на това, което може да бъде определено само като изнудване, лидерите на Европейския съюз се лишиха от оръжие, което до момента беше използвано успешно да задължава страните-кандидатки да се съобразят с редица принципи", пише вестникът в редакционен коментар.
Като напомня, че ЕС първоначално е настоявал Хърватия да предаде своите заподозрени за военни престъпления на трибунала в Хага преди преговорите за членство в съюза да започнат, изданието заключава: "Ако поставените на Хърватия условия не се разглеждат сериозно, в бъдеще няма да бъде възможно да се използва нежеланието на сърбите да предадат техните военнопрестъпници като Радован Караджич и генерал Ратко Младич, за да бъдат държани да чакат в предверието на Европа."
Сръбският всекидневник "Данас" цитира френския президент Жак Ширак да казва, че Турция ще трябва да претърпи промяна в културата, за да потвърди приобщеността си към европейските ценности, добавяйки собствената си оценка, че турското общество приема този съвет много сериозно. "Два дни след историческото решение на ЕС да започне преговори с Турция, турското общество много трезво размишлява върху положителния сигнал от Брюксел", пише вестникът.
"Турция наистина носи тежкия товар на историческото си наследство. Кипър е догма, която трябва да бъде обсъдена много внимателно с турците. Армения е друга част от това наследство, висяща над Турция като Дамоклев меч," посочва изданието.
Румънският "Романия либера" е убеден, че даването на зелена светлина на присъединителните преговори на Хърватия внушава на други балкански страни, отговорни за екстрадирането на военнопрестъпници, че те също са преодолели трудностите. "Със създаването на прецедента с Хърватия, Европейският съюз изпраща пагубно послание на Сърбия, Босна и други страни на Балканите, които приютяват военнопрестъпници, че вече не се налага да изпълнят задълженията си за престъпленията в миналото", пише вестникът.
"Помиряването на Балканите е под заплаха. Като се вземат предвид проблемите, които има, приемането на Турция в Европейския съюз ще отнеме десетилетия, ако въобще се осъществи. Всички знаеха това. Това, което не знаеха е, че една от страните-членки, Австрия, ще се окаже готова да захвърли европейските принципи зад борда, само за да вкара свой бивш имперски поданик през задната врата на ЕС", посочва румънският вестник.
Германските вестници правят преглед на състоянието на коалиционните преговори преди днешната среща на канцлера Герхард Шрьодер с опозиционния лидер Ангела Меркел почти три седмици след неубедителните избори през септември.
"Франкфуртер алгемайне цайтунг" предупреждава, че гражданите губят търпение. "От пет месеца насам тази страна не е управлявана, а едва администрирана," посочва вестникът. Той твърди, че социалдемократите, които в новия парламент имат малко по-малко места от партиите от Християнския съюз, сега ще трябва да се изправят пред "текущите правила". "Правилото е, че канцлерът е от по-силния партньор в една коалиция и този партньор трябва да реши, кой да бъде номиниран за този пост," отбелязва изданието.
Но според "Зюддойче цайтунг "няма основания за паника" по повод продължителните преговори. Този вестник отрича да съществува правило, че канцлерът трябва да бъде номиниран от най-силната парламентарна група. "Това е безсмислица и е в противоречие с Конституцията и закона," пише вестникът, припомняйки, че парламентът е този, който трябва да избере канцлера с тайно гласуване. Вестникът е убеден, че потенциалните коалиционни партньори трябва да обсъдят първо бъдещата политика и после да преминат на въпроса за канцлерството.
"Берлинер цайтунг" също омаловажава въпроса за канцлерството. "Дали Герхард Шрьодер или Ангела Меркел ще стане канцлер на Германия е, при цялото уважение, от второстепенно значение," пише вестникът. Според него истинският въпрос е за политиката, която голямата коалиция ще провежда.
В редакционен коментар, озаглавен: "Пушенето забранено", испанският "Ел паис" хвали забраната за пушене на работното място, която беше одобрена вчера от долната камара на парламента и ще се превърне в закон на 1 януари 2006 г. Вестникът пише, че законодателството бележи повратна точка в борбата срещу тютюна, който "струва на испанското общество ненавременната смърт на 55000 души всяка година". Изданието обаче предупреждава, че за да има законът успех, той трябва да бъде строго прилаган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!