К метските избори в София остават водеща тема. Основно занимание за вестниците е съдбата на Бойко Борисов като кандидат.
"Монитор" и "Новинар" уточняват, че за ден той е събрал четири пъти повече от необходимите за регистрация 500 подписа.
Според "Стандарт" и "Труд" в сряда следобед генералът е получил обещания за подкрепа от бившия премиер Сакскобургготски. Продължават и анализите как включването му в надпреварата се отразява на политическия живот в страната.
Социологически анализ в седмичника "Капитал" стига до извода, че кандидатурта на генерала променя не само шансовете на останалите кандидати, но и плановете на партиите да спечелят допълнителни дивиденти. "Резултатът от предстоящите избори би показал от друг ъгъл потенциала както на партийната подкрепа за силните кандидатури, така и на мажоритарния избор в сегашната политическа ситуация".
В редакционен коментар по същата тема "Капитал" посочва, че въртенето на едни и същи имена за всякакви постове в държавата като се започне от премиер или главен прокурор и се стигне до столичен кмет, показва, че политическият елит е изчерпан. "Вместо кандидати за кметове най-големите партии предлагат поредната доза водевилни преговори. Вместо реални политици, отново говорят социолозите. Вместо за политика всъщност се говори за това как не може да се прави политика".
Същият седмичник публикува и обширно интервю с Бойко Борисов, в което той обяснява решението си да влезе в политиката с осъзнаването, че "това е единственият начин да се промени нещо".
На въпрос дали би създал собствена партия Борисов не отговаря конкретно, но определя резултата от надпреварата в София като тест за бъдещето. Визията му как трябва да управлява кметът е в типичния му стил:: "Човек, който като види една дупка на пътя, да застане до нея и докато не дойдат да я направят, да стои там - да не си потрошат хората колите".
"24 часа" се включва в кметската тема с факт, който звучи като куриоз - по време на предизборната кампания сегашният и.д. кмет ще бъде заместен от друг и.д. кмет.
Кметската надпревара е повод за "Труд" да оцени идеята на бившия председател на парламента Огнян Герджиков НДСВ и БСП да си поделят подкрепа за столичен кмет и за главен прокурор.
Вестникът смята, че социалистите нямат нужда от кмет на София, докато всички партии искат прокурорът да е техен. "Идеята всъщност те кара да се замислиш - къде свършва коалиционната култура и мислене и къде започва откровения пазарлък".
В интервю за същото издание бившият заместник-председател на СДС Александър Божков нарича частичните избори за кмет в София "излишни", а прогнозата му е, че изходът от тях няма особено значение, защото е битка само между столичните организации на определен брой партии.
Друга обща тема за всички издания е решението да отпадне обявяването на различни цени за българи и за чужденци в хотелите.
Повечето вестници публикуват само информация за това, но "Труд" я избира за редакционен коментар на първа страница с уточнението, че всъщност чужденците плащат по-ниски цени от българите заради предварителните оферти на големи туроператори, недостъпни за местните клиенти.
Иначе първите страници на днешната българска преса са разнородни. "Труд" и "24 часа" се спират на информацията, че в парламентарните избори има човек, който е гласувал 20 пъти и други двама, които са пуснали бюлетина по 15 пъти.
"Стандарт" избира оплакванията на синдикатите в БТК за предстоящи съкращения на още 5 хиляди души от вече частната компания до Нова година.
"Сега" е впечатлен от мерките на Европейската комисия за борба с тероризма, които предвиждат строг контрол над електронната кореспонденция и телефонните разговори.
"Монитор" пише за предстоящи проверки на МВР в ислямските училища в страната, като ги обяснява с недоволство от ДПС, че се финансирали от Саудитска Арабия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!