"Президентът отчете 4 години мандат", съобщават всички всекидневници.
Цитиран е някогашният председател на СДС и премиер Иван Костов, който определил словото на президента като "повърхностно, самохвално, без чувство за такт, а също и като начало на предизборна кампания".
"Президентът критикува мнозинството за конституцията" е акцентът в "Сега".
"Високи очаквания към главния прокурор" показва национално проучване на "Маркет ЛИНКС".
"Капитал" коментира резултатите: "Днес общо споделяно (86%) е мнението, че личността на новия главен прокурор трябва да е независима от политическите партии и интереси. Настоявайки за това, българите очевидно осъзнават, че то най-вероятно няма да е възможно, и прогнозират точно
обратното.
Според 61.3% новият главен прокурор ще е политически зависим от управляващите. Едва 13% вярват, че най-сетне у нас прокуратурата ще действа независимо от доминиращите политически интереси.
Вестникът публикува и обширно интервю с новия главен прокурор Борис Велчев под заглавие "Смяната на поколенията е неизбежна".
"Кметовете в бойна готовност за сибирския студ", отбелязва "Дума". Какви мерки да се вземат за очакваните студове, прогнозирани от метеоролозите в началото на следващата седмица, са обсъдили в петък областни управители и кметове.
"Остарели догми нямат място в модерната левица", е озаглавен анализ в "Труд". Във фокуса на вниманието са сблъсъците в БСП относно нейната идентичност. "БСП само би загубила, ако пак се опита, както през 90-те години, да примирява демодирани представи с модерната социална демокрация. Тя се нуждае от нова програма, която ще предефинира принципите на социалната справедливост с оглед предизвикателствата на глобализацията", смята авторът Георги Карасимеонов.
"Доган взе да печели избори, дори без да участва в тях", е коментарът в "Сега" по повод частичните местни избори в Своге, където ДПС въобще не беше регистрирано за участие, но всъшност спечели убедително, смазвайки кандидатите на коалиционните си партньори.
Успехът на ДПС става още по-странен, като се има предвид, че в Своге няма етнически турци. Авторът търси обяснението в това, че лидерът на ДПС винаги се е стараел да се съобразява с реалностите, а не да живее във виртуални светове. А реалностите у нас са свързани със съвместяване на политическа и икономическа власт и хвърляне пясък в очите на обществото с дребни благодеяния.
"На избори в работен ден", е анализът в "Монитор". Идеята за вотове в делничен ден се коментира като интересна и рационална. "И не само, защото партийните активисти няма да могат да купуват накуп стотици ромски сватбари, които срещу приемливо заплащане, още докато са сравнително трезви, да ходят да пуснат бюлетини за правилния кандидат.
Също така, защото турските работодатели няма да пуснат работниците си да ходят на екскурзия при задгранични роднини по средата на седмицата." Ако БСП събере смелост и направи решителната крачка към промени в изборното законодателство, ще покаже на практика, че най-сетне се е отърсила от теснопартийния си егоизам и наистина мисли повече за държавата и нейните граждани, е позицията на автора.
"Годината на частните болници", е озаглавен очерк в "24 часа". Тенденциите показват, че след създаването на малки медицински центрове, тази година на дневен ред е откриването на болници. Засега частните болници са 42 и разполагат общо с 813 легла. Идеята на частните болници е да се започне с нещо средно между концесия и приватизация. Това значи собствеността да остане в ръцете на държавата, а дейността да се даде на частни мениджъри.
"Правим Закон за публичните домове", обявява в интервю за "Новинар" депутатът он НДСВ Светослав Спасов. "В България 60-70% от проституиращите са под 18 години. Затова трябва да се изработят механизми за превенция на тези жени. Да се интегрират. Голяма част от тях са от ромски произход, не знаят да четат и да пишат. Те упражняват тази дейност под насилие на сводници или групировки. В крайна сметка тази професия трябва да бъде регламентирана в закон, за да може държавата да я регулира и да получава приходи от нея", аргументира се депутатът.
"Над 275 милиона лева ще получат от фонд "Земеделие" българските фермери през 2006 г., съобщава "Труд". 190 млн. са отделени за дългосрочни инвестиционни кредити. 60 млн. са определени за текущо субсидиране. 12.795 млн. са за капиталови субсидии, с които ще бъдат покрити преференциите за производители от планинските и западните региони.
"Заеми до 30 000 лв. без лихва за безработните", съобщава "24 часа". Заемите за бизнес от Гаранционния фонд за микрокредитиране ще са без лихва за регистрирани безработни занапред. Лихвата ще се възстановява на предприемача на всеки 6 месеца. Досега на такъв режим бяха само хората с увреждания. Възползвали са се над 300 души.
Интервю в "Стандарт" с Дикран Тебеян, зам.-председател на Българската стопанска камара, е озаглавено "Невежеството прави работниците роби". Според него системата ни на професионално образование не е ориентирана към търсенето на пазара на труда. "Поради демографския срив и конкуренцията между учебните заведения приемът в професионалните гимназии зависи от желанията на младите хора, които кандидатстват.
Има специалности, които впоследствие раждат потенциални безработни", допълва той.
"Да ни отложат за ЕС? Това ще ни демотивира", казва в интервю за "Труд" Ивайло Калфин, вицепремиер и министър на външните работи.
"В последните месеци България върви с бързи крачки към ЕС. Поели сме ангажименти, част от които, типично по български, оставихме за последния момент. Осъзнахме, че този момент дойде. Това бе причина и за сформиране на управляващата коалиция", изтъква той. Според Калфин нашата работа е не да мислим какво ще стане, ако ни забавят за членството, а как да направим всичко възможно, за да си свършим работата сега.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!