"Стига вече 3 март!", е озаглавен анализ на Росен Янков в "24 часа". Авторът защитава идеята, че щом е национален, един празник трябва да тачи нещо, свързано с нацията, а не с държавата. "Най-подходящ е 24 май. Хем България е уникална в света с това, че авторите на нейните букви са знайни и тачени хора. Хем тези букви са достояние на всички ни (а покрай нас и на държавата) и ни служат добре да мислим и да се изразяваме, т.е. да бъдем хора," пише вестникът.
На противно мнение са президентът (1997-2001) Петър Стоянов, историкът Божидар Димитров и писателят Алек Попов.
"Партизирането на 3 март е недопустимо", цитира "Дума" изявление на председателя на парламента Георги Пирински.
"Първанов връчи последните генералски пагони в МВР", съобщава "Труд". "Очакванията към МВР са високи не само заради реализацията на основната цел с членството на България в ЕС, а и заради очакванията на хората не само и не толкова да бъде спряна черната серия от дръзки и нагли убийства, а и да се даде повече сигурност на всеки български гражданин, да се гарантират сериозно и трайно общественият ред и сигурност", каза вчера президентът Георги Първанов по време на церемонията за удостояване със звание "генерал-майор" на трима офицери от вътрешното министерство.
Това са последните сърмени пагони, които се връчват на офицери от министерството, тъй като с влизането в сила на новия закон генералите стават комисари.
"Вече Европа ни е строгата господарка", отбелязва в интервю за "Труд" финансистът Емил Хърсев. Според него не е необходимо да има министерство, което да контролира средствата от еврофондовете. "Администрациите трябва да са ничии. Политическите сили би трябвало да спират до нивото на своите политически представителства в парламента, респективно в МС - и дотам. Оттам нататък администрацията трябва да е професионална", категоричен е той.
"Кабинетът чака в поза партер доклада на ЕС", под това заглавие "Новинар" публикува интервю с Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара. За контрола при разпределение на парите от еврофондовете той казва: "Министерството на финансите е най-доброто място, защото е показало, че правилно разпределя разходваните средства, никога не е уличено в корупция или неправомерно раздаване. Затова искаме то да отговаря за тези средства."
"БСП пак против комисията за царските имоти", отбелязва "Труд". БСП, НДСВ и ДПС за пореден път гласуваха "против" създаването на комисия за царските имоти. "Аз също гласувах против. Така внесен въпросът се цели той да не се разглежда по същество, а да се партизира", обясни председателят на парламента Георги Пирински.
"Царските имоти? Чист автогол", е коментарът в "Сега". Решението на социалистите да създадат в парламента анкетна комисия, която да анализира документите за връщане на земите и дворците на Кобургготски е явен рекет, явна сделка или явна глупост, предполага авторът.
БСП не може да си позволи вътрешнокоалиционна криза в навечерието на президентските избори и приемането ни в ЕС. Вероятно нещата ще заглъхнат и проблемът ще бъде оставен в ръцете на главния прокурор Борис Велчев.
"Аз и президентът сме с еднакви права. Това не е добре!", казва в интервю за "24 часа" лидерът на КНСБ Желязко Христов. Позицията на синдиката е, че президентът трябва да има възможност за законодателна инициатива, без да става дума за президентска република. Става дума за контрол и позитивна еволюция в днешната политическа реалност. Съвсем ясно Желязков заявява, че КНСБ няма намерение да се превърне в политическа структура. Според него в България независимият синдикализъм има определено свое историческо място.
"Нищетата на президентския социалпопулизъм", е коментар в "Сега". Повод е изявление на Георги Първанов, в което настоява за нови конституционни гаранции на социалните права на гражданите. Президентът поиска и конституционно закрепено право на закрила срещу бедност и социална изолация.
"Целта на изявлението на президента от онзи ден е повече от очевидна - да се опита да озапти възхода на национализма на "Атака" и популизма на Бойко Борисов и да помогне на бившата си партия."
"Първанов бяга от отговорността си към коалицията", е коментарът в "Пари". На прицел са популистките идеи на президента за промяна в основния закон, ориентирани към възраждането на социалната държава. "Единствената му цел до изборите ще бъде да избяга от отговорността за съставянето на триъгълната коалиция, която му носи все повече пасиви в навечерието на предизборната кампания.
Изглежда, че Първанов наистина е решил да смени ролята си на "социален" президент с "баща на нацията" и от тази позиция да критикува недостатъците на управлението, разграничавайки се при всяка конкретна възможност от него."
"Борисов може да яхне вълната на омразата", казва в интервю за "Стандарт" депутата от БСП Татяна Дончева. Тя прогнозира, че неуспелият кмет скоро ще поиска най-високия пост в държавата. "Вписването на Борисов в тази ситуация идва в едно състояние на нацията, формирано през 15 години преход.
Той беше уморително дълъг, беше изминат хаотично, безцелно, нацията се състарява." В тази обстановка, който оглави омразата, този човек има шанс да бъде избран за президент. Нещо, което е съсипващо за нацията, убедена е Дончева.
"Бойко - най-добрият ученик на цара", е анализът в "Монитор". Със заявката си да създаде нова формация кметът следва стъпка по стъпка пъта на Симеон Сакскобургготски от 2001 г. Остава и да уцели точния момент за впускане в политиката. И Борисов, както и Симеон преди 5 г., стъпва върху разочарованието на хората от партиите и политиците. Според коментатора колкото по-скоро се впусне в изборите, толкова по-големи са шансовете на градоначалника да удържи победа.
"Борисов - поредният антисистемен проект", е анализът в "Дневник". Вероятно намерението на Бойко Борисов е да прегази на местните избори догодина старите партии, да формира свой общински съвет и да бъдат предизвикани предсрочни парламентарни избоори. Оценява се, че подобна цел е свръхамбициозна, въпросът е генералът дали наистина ще си я постави или цели да държи политическия елит в шах. Плановете на Борисов, така както сега ги формулира, засилват антисистемната тенденция в българския политически живот.
"Ръстът в цените на имотите беше важно събитие", посочва Николай Василев, министър на държавната администрация и административната реформа. "Пари" публикува негов анализ: "Покачването на цените на имотите е едно от най-положителните събития в нашата икономика през последните години.
То доведе до инвестиции и ръст в строителството, до нови технологии, до модернизация. Тази тенденция продължава, макар с по-умерени темпове."
"Пред ЕС отчитаме 35 подкупни политици", пише "24 часа". Прокуратурата е внесла 35 обвинителни акта срещу лица от високите етажи на властта за корупция. Това е отбелязано в доклад на правителството за изпълнение на критериите за членството ни. Документът от 465 страници отчита какво е направила страната от 26 септември 2005 г. до февруари 2006 г. по забележките на Еврокомисията. Целта е да се получи обективна оценка в доклада на комисията през май.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!