К рехкото примирие между Израел и Ливан отново провокира френската преса да следи отблизо положението. "Ливан: израелската армия започна да се изтегля, хуманитарната ситуация "близка до катастрофата", посочва в заглавие "Монд".
Цахал може да завърши изтеглянето си до седем или десет дни. Десетки хиляди ливанци се връщат на юг, за да видят разрушенията. Координаторът по хуманитарните въпроси в ООН е определил ситуацията като почти катастрофална.
"Монд" публикува и "Военният дневник" на израелски войник резервист в Ливан. Редакционният коментар на изданието отново е посветен на Близкия изток и този път е озаглавен "Мир и територии".
Според вестника израелците се питат дали наистина изтеглянето от Ливан и Газа е правилно. Докато едномесечната война разруши Ливан, фронтът в Газа е не по-малко кървав. 175 палестинци са били убити от израелската армия, от тях близо 20 цивилни, прави равносметката "Монд".
Изданието припомня, че всичко започна на 25 юни, когато капитан Шалид бе отвлечен от палестински активист. Оттогава местностите, граничещи с територията на Газа, са цел на ракети "Касам", които палестинците произвеждат тайно.
"Монд" обобщава какво се чува сред хората: "Обещаха ни мир срещу територии, но имаме война". И фактите го потвърждават.
Израелската армия се изтегли от Ливан, след 22 години присъствие в южната част на страната, през май 2000 г. Изтеглянето от ивицата Газа, където живеят милион палестинци, бе осъществено през септември 2005 г. Но и на двата фронта мир със сигурност няма, коментара вестникът.
И отново задава въпрос: Дали трябва да се постави под съмнение принципът "територии срещу мир"? Според изданието обаче ситуацията в Ливан не може да бъде сравнявана с тази в Газа.
Това, което не върви в Газа, е едностранното изтегляне, извършено без преговори с палестинците. Тогава Ариел Шарон защитаваше тезата, че няма палестински партньор за целта. Но сега такъв партньор е още по-трудно да се намери. Като че ли самите израелци не искат да го открият, смята "Монд".
Според изданието ливанският случай е различен. Всъщност конфликтът не е със страната, а с въоръжената ливанска групировка "Хизбула", пише вестникът.
Изтеглянето през 2000 г. бе договорено с рамки, записани в резолюциите на ООН, които движението не е преставало да нарушава. В единия случай изходът минава през преговори с палестинците, в другия - с прекратяване на войната и разоръжаване на "Хизбула". Но изтеглянията не се обсъждат изобщо, заключава "Монд".
А изтеглянето от Ливан на израелската армия продължава, за което обширно разказва "Фигаро". През втория ден от примирието хиляди бежанци се прибраха по домовете си. Израелската армия трябва да повери до ден-два контрола на Южен Ливан на силите на ООН.
Въпреки това примирието остава крехко, категоричен е "Фигаро". Организацията отказва да се разоръжи, а еврейската държава заяви, че е готова да преследва шиитски активисти "навсякъде и по всяко време". Най-малко трима от тях вече са били убити от израелски войници, съобщава "Фигаро".
Темата за положението в Ливан е и на първата страница на "Ла Кроа". Пратеничката на вестника Аньес Ротивел пише, че засегнатото от едномесечната война население както в Ливан, така и в Израел се опитва да се завърне по домовете си и към нормалното си съществуване, но не без известен скептицизъм, защото остават много неразрешени въпроси.
Авторката се спира подробно на това как се спазва прекратяването на огъня, достига ли хуманитарната помощ до предназначението си, може ли възстановяването на Ливан да започне, възможно ли е вече разоръжаването на "Хизбула", от кои страни ще бъдат съставени многонационалните сили и каква ще е тяхната роля.
Ротивел припомня, че Мароко, Индонезия, Турция, Испания и Малайзия са предложили своето сътрудничество за подсилването на временните сили на ООН в Ливан ЮНИФИЛ, а Франция може да стане техния гръбнак. Германските военноморски сили пък може да осигурят контрол върху морските пътища на Ливан и Израел.
"Ла Кроа" изтъква, че много ливански политици подчертават необходимостта от разполагането на международни сили не само на границата с Израел, но и на границата със Сирия, за да контролират пътищата за доставка на оръжия за "Хизбула".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!