С мъртта на шестима имигранти в Мароко, които се опитаха да се прехвърлят през оградата в испанския анклав Малила, измества всички други теми от първата страница на немския "Тагесшпигел".
Берлинският вестник помества снимка на цяла страница с отпечатъци на две окървавени длани върху бетонна стена под заглавие "Клопката на смъртта в Европа".
В придружаващия коментар вестникът критикува остро европейската имиграционна политика и съжалява за "политическата първосигнална реакция", която призовава за борба срещу имиграцията всеки път, когато се появи имигрантска история.
Според изданието Европа създава причините за миграцията и дава пример с цената на европейските зеленчуци, които са по-евтини от тези в страните на имигрантите, тъй като се субсидират често.
Испанският "Ел Мундо" настоява за "налагане на закона в Мелила, а не застрелване на имигрантите". Въпросът за нелегалните имигранти, които се опитват да влязат в Европа през границата между Мароко и Испания, е по първите страници и на френските всекидневници "Либерасион" и "Фигаро".
"Смърт на бодливата ограда на Европа" е заглавието на "Либерасион". "Фигаро" излиза с "Европа - изправена пред вълната от имигранти".
Спорът в Германия за лидерството на коалицията, която обединява социалдемократите на канцлера Шрьодер и консервативния Християндемократически съюз на политическия му противник Ангела Меркел, продължава да е водещата тема за немскоезичните вестници.
"Франкфуртер Рундшау" не е оптимистично настроен за ефективността на новата коалиция, наричана още "коалицията на новите възможности". Според вестника нито един от партньорите не е достатъчно подготвен за задачата страната да се реформира по балансиран начин.
Единственият шанс за тази коалиция изданието вижда в бързото обновяване на двете партии, докато са на власт. "Берлинер Цайтунг"смята, че избирателите трябва да бъдат търпеливи.
"Гласоподавателите създават възможно най-сложния резултат, а след това очакват Меркел и Шрьодер да оправят бъркотията веднага" - коментира "Берлинер Цайтунг".
Мюнхенският "Зюддойче Цайтунг" пък се спира на друг аспект на политическата драма - растящия страх сред социалдемократите, че Шрьодер е готов да се откаже от най-влиятелния пост в германската политика, за да продължи като вицеканцлер.
Битката между двамата водещи кандидати във френските президентските избори през 2007 г. - вътрешният министър Никола Саркузи и премиерът Доминик де Вилпен, продължа да вълнува френските вестници.
"Либерасион" отбелязва, че Саркузи се представя като десен новатор, но не е убедителен. Вилпен от друга страна обещава да продължи работата на президента Ширак, но левият вестник не е сигурен дали и двамата съперници могат да изпълнят тези обещания.
Нещата ще са напълно различни ако левицата успее да преодолее грешките от близкото си минало, прогнозира вестникът.
Сръбският "Политика" смята, че решението на Демократическата партия на президента Борис Тадич да напусне парламента е рисковано и прието в неподходящ момент, тъй като на Сърбия й предстоят важни решения като бъдещето на Косово, оцеляването на съюза Сърбия-Черна гора, предаването на генерал Ратко Младич и началото на европейската интеграция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!