Д нешните вестници отделят широко място на опитите на френския президент Жак Ширак да се справи с безредиците в страната и на "голямата коалиция" в Германия.
Френският "Либерасион" не е особено впечатлен от представянето на президента Ширак.
Той окачестви проблема като "криза на идентичността", но показа, че не е в състояние да определи причините за нея или виновните, пише всекидневникът.
Вестникът изразява разочарование, че президентът не е направил конкретни предложения за справяне с проблема.
"Нищо силно, нищо конкретно, което се изисква от сериозността на обстановката, няма дори намек за начало на дебат за позитивната дискриминация", пише "Либерасион".
"В крайна сметка това беше реч, която подобно на продължаването на извънредното положение, се опитва само да прикрие безпорядъка и вината на безпомощния президент", заключава редакционната статия.
"Фигаро" предпочита да обсъжда плановете на Ширак за ограничаване правото на имигрантите да докарват семействата си във Франция.
Заглавието "Ширак - уроци от кризата" илюстрира оценката на вестника за речта на президента. Изданието също извежда на челно място думите, че "има криза на идентичността".
Според "Фигаро" Ширак полага усилия да направи конкретни предложения за решаване на кризата.
Германският "Берлинер Цайтунг" посочва, че синовете и дъщерите на арабите и чернокожите африкански имигранти във Франция не искат просто да бъдат третирани по-добре, а да напуснат завинаги гетата.
Забраните, извънредните положения и другите ограничения на свободите само засилват това желание, коментира вестникът.
Той отбелязва, че френското общество като цяло трябва да направи много повече за мирното съжителство на общностите.
"Докато работодателите предпочитат кандидати с френски имена, а не тези с арабски или африкански родители, социалната политика ще бъде празни думи. Докато собствениците на имоти дискриминират имигрантите, няма да има друг избор освен да се налагат извънредни положения и закони."
По другата тема от деня "Дер Тагесшпигел" хвали създаването на голяма коалиция, включваща социалдемократи и християндемократи. Няма друга политическа или икономическа алтернатива, отбелязва вестникът.
"Това, което договориха Меркел и Мюнтерферинг е единствената възможност за Германия."
Коментар на "Берлинер Цайтунг" обаче критикува остро нападките на Ангела Меркел срещу членове на нейната собствена партия ХДС:
"Знае ли тази жена, какво говори?...Хелмут Кол беше канцлер цели 16 години и винаги прокарваше своята политика, но без да настоява за "уважение". Или поне не беше толкова глупав, за да го прави публично.
Ако Ангела Меркел, която не е била канцлер дори една секунда, вече настоява за уважение и респект от партийните си колеги, какво ще иска тогава от обикновените граждани? Уважение за дългите часове на размисъл? И какво ще поиска, когато наистина направи най-после нещо?", пита вестникът.
"Ди Велт" също се съмнява в Меркел. Вестникът се оплаква, че тя вече дава заден ход по всички пазарни реформи, които обеща в месеците преди изборите.
Изданието пита: "Какво иска Меркел? Има само един сигурен отговор на този често задаван, но никога не намирал решение въпрос. Тя иска да бъде първата жена канцлер в историята на ФРГ. Никой обаче не знае отговора на втория въпрос - в каква посока ще поведе тя страната."
Австрийският "Винер Цайтунг" съобщава за "огромен интерес" към Ислямската конференция, която е започнала в двореца Хофбург във Виена.
Той цитира австрийската външна министърка Урсула Пласник, която казала пред конференцията, че диалогът между култури и религии е част от австрийските традиции.
Вестникът също цитира Мохамед Хатами, които осъжда иранските екстремисти, имитиращи Осама бин Ладен. Хатами казал, че според тях демокрацията, свободата и прогреса ще навредят на "революционния образ" на Иран в ислямския свят.
Френският "Монд" поставя под въпрос опитите на Тунис да се представи за модерна държава, след като журналист беше нападнат там в петък.
Кристоф Болтански - кореспондент на "Либерасион" е бил изпратен в Тунис да отразява тридневна среща по проблемите на информационното общество, но е бил бит в добре охраняван район на столицата.
Вестникът пише, че президентът Зин ел Абидин бен Али е превърнал Тунис в казарма и продължилата за малко свобода на печата не може да излъже никого.
Но докато САЩ призоваха Тунис да спазва човешките права, пише вестникът, никой във Франция нямаше смелостта да направи подобно нещо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!