П родължава информационната война между България и Либия. "Либия набеди Паси за агент", информира "24 часа". Либийският в. "Шемс" посочил вчера бившия външен министър на България Соломон Паси като основна връзка между израелското разузнаване, българската държава и случая със заразените със СПИН деца в Бенгази.
"24 часа" търси за коментар самия Паси, който е категоричен, че това е шега, на която са се смели двамата с Кадафи на първата им среща.
Българското издание също така твърди, че е открит документ, който отрича намесата на "Мосад" в Либия.
В същото време "Стандарт" призовава: "Чакаме ви!". Поканата е за шествието довечера в защита на сестрите. Днес се навършват осем години, откакто нашите момичета гният в затвора, посочва вестникът, според който гласът на гражданите ще бъде чут.
Изданието обявява, че най-големите световни агенции и телевизии ще излъчат репортажи от България. В пресата обаче има и негативни статии за инициативата.
"Не сте сами" е поредната масова манипулация на българите, смята "Монитор".
"Чрез средства за масово информиране, представени в национален мащаб, ръчкат българите на митинги, бдения, шествия и прочие масови акции. В ефир, от електронни и от хартиени носители известни в обществото и симпатични на отделните негови слоеве личности дърпат хората за ръкавите с призива да излизат по стъгди и мегдани.
Дори само тези белези са достатъчни, за да сме сигурни, че се касае за обществена манипулация с политически цели. Този път нейният лозунг е "Не сте сами!", отсича изданието.
Ироничната констатация на вестника е, че всички не сме сами. А това май звучи като че не сме с всичкия си.
Няма друг народ, който да реагира след осем години, контрира "Дума". Работа на политиците е да искат "тиха" дипломация или не, работа на гражданите е да правят онова, което смятат, че е правилно, отбелязва вестникът.
Пенсионерските протести и закона за евроизборите са други обединяващи теми за пресата. Има и много снимки, на които се вижда как полицията пази кабинета и Народното събрание от разгневените пенсионери.
От "Дума" научаваме, че лидерът на "Атака" Волен Сидеров за пореден път се опитал да подклажда напрежение в страната. Той поел и ролята на представител на исканията на възрастните хора.
Вестникът изказва съжалението си, че исканията могат да бъдат употребени по този начин и в крайна сметка рискуват да се обърнат срещу самите тях.
"Кой иска да яхне пенсионерите?", пита "Монитор" в коментар по повод опита чувствата на протестиращите да бъдат употребени. Пенсионерите искат увеличение на пенсиите от 8,5% от 1 януари, а не 10% от 1 юли.
Депутат предлага рамков договор на пенсионерите, допълва информацията "24 часа", който разказва за срещата на социалния министър Масларова с представители на възрастните хора.
"Справедлив гняв", заключава и "Телеграф". "Това недоволство не е неочаквано, защото очакванията за по-добър стандарт на живот просто не се сбъднаха с влизането ни в ЕС. А и пенсионерският живот у нас е жива мъка", подчертава изданието.
Вестникът настоява, че вместо спокойни старини като връстниците им на Запад, държавата ги е довела до ровене в кофите за смет. За съжаление това са перспективите и пред следващото поколение пенсионери, прогнозира изданието.
"Десен саботаж спря закона за евроизборите", извежда "24 часа". "Скандал в парламента заради гласовете от Турция", уточнява "Дневник".
Опозицията напусна заседанието на парламента. Повод за това стана нежеланието на управляващите да забранят на изселниците в Турция да гласуват на евровота през май.
"Къде е Европа, къде е Анадола", пита "24 часа" в коментар. Вестникът разбира защо депутатите на Доган бранят със зъби и нокти своите избиратели: защото пролетният вот е репетиция за местния.
Но още по-разбираемо според "24 часа" е, че щом България праща свои депутати в Европа, те трябва да бъдат избирани от граждани, които да живеят в тази държава, както и да познават хората, за които гласуват.
"Труд" също има коментар, озаглавен: "Броенето в залата- голям зор". Вестникът акцентира върху кворума в залата и обяснява защо опозицията успя да блокира гласуването, напускайки заседанието.
Нали трите партии имат общо 169 депутати, пита изданието. "Къде бяха вчера, та в залата със зор изброиха едва 116? Част от жълтите почти демонстративно пропуснаха гласуването, други явно също са на друго мнение, но ги е страх от шефовете и дори не дойдоха на работа. Но така власт не се пази, така се изтърва..."
"Треска в предизборни дни", това е заглавието на анализ в "Сега". Надпреварата за вота стартира - управляващите търсят своя идентичност в тройната коалиция, а десните помпат мускули, за да докажат, че стават за опозиция, обобщава вестникът.
Още една спорна тема нищи "Дума". "Добър учител?
За 76 лв.!", това е водещото заглавие на изданието. Разрешават само на 10 % от педагозите да са отличници, останалите с нищожни или никакви бонуси. Иначе казано, само 55% от учителите в страната ще получат допълнителни пари над заплатата, ако изпълнят 11 показатели, по които ще бъдат оценявани.
Вестникът заключава: "В училищата - бонус за подлизурковците".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!