Н ай-тревожното водещо заглавие днес идва от "Новинар": "Всяко четвърто българче работи". Доклад показва, че всяко трето дете живее в рискова среда. Последното изречение е и заглавие в "Дневник".
70% от учениците пушат, 41% пият, 3,3% проституират, сочат данните на Икономическия и социален съвет. Според тях страната ни се нарежда на второ място след Албания по експлоатация на децата.
Повечето от тях работят в семейни фирми и стопанства и това няма как да бъде контролирано. Тежкият труд, който полагат 6% от българчетата, се изразява в това, че работят повече от 30 часа седмично, в задимени помещения, например в семейното кафене.
Според изследване на БАН от 2000 г. половината от работещите деца получават между 10 и 30 лв. месечно възнаграждение. Обикновено непълнолетни се наемат за работа в селското стопанство, търговията, туризма, строителството и шивашката промишленост. Не повече от 1000 са случаите, в които обаче работодатели неправомерно са наели деца на работа.
Според данните на Главната инспекция по труда, откъдето се издават разрешителните за деца, годишно между 3 и 4 хил. непълнолетни започват работа. Данните на БАН показват, че 5000 българчета са упражнявали труд при опасни за тяхното здраве условия, което е причинило различни по вид дълготрайни увреждания.
Иначе "Ремонтът на кабинета скара червените", разкрива "Монитор". Столичната организация на социалистите застанала зад Румен Овчаров. Част от апаратчиците смятали, че не бива да се прави ремонт на кабинета под натиска на обществото.
Други твърдят, че е достатъчно да се направят единствено промени в ръководството и политиката на партията, с които да се даде знак на червения електорат за остър ляв завой, въвежда ни "Монитор" в кулоарите на столетницата.
Най-радикално настроени били от крилото на Янаки Стоилов и бесепарите от кръга на Първанов, които настоявали за основен ремонт на кабинета и чистка по върха на партията.
"Дясната политика съсипва БСП", според коментара в изданието. Тезата в него е, че предсрочен вот ще се случи при всички положения, ако премиерът Станишев и БСП не предприемат мерки за спиране на кризата в тристранната коалиция. При това тези мерки трябвало да включват не само персонални и структурни промени, но и преобръщане в политиките на БСП.
В друг коментар тройната коалиция е сравнена с политически орел, рак и щука - никой от тях не иска да чуе другия, теглейки властта само в своята си посока.
"Дъждовният период на премиера Станишев" е заглавието на анализ в "24 часа", в който се твърди, че всички играчи от тройната коалиция имат полза от бавене на промените. Мнение в "Труд" гласи: "Станишев и въпросът "Какво да се прави?". В този коментар се обсъжда политическата смърт на министър Румен Овчаров.
Подобни проблеми има и дясното. "Дневник" смята, че провалът на СДС и ДСБ на евроизборите е всъщност най-доброто, което можеше да им се случи на този вот. Много по-добро от пропуснатата възможност двете партии да вкарат по един евродепутат и със самочувствието на прескочили 5,56-процентната бариера да продължат да си живеят спокойно чак до 4-процентната на следващите парламентарни избори.
Агонията им най-вероятно щеше да продължи тъкмо до евентуалното им невлизане в следващия парламент или до самодоволното им живуркане върху санитарния минимум на парламентарното представителство, представя си вестникът.
Предупреждението - дискусията за единението вдясно, вероятно ще продължи дълго - може би доста след местните избори. Но до изборите вече трябва да е налице някакъв отчетлив реален резултат. Защото десният избирател доста се е нагледал на виртуални обединения и може да продължи да си стои политически непредставен вкъщи, изпращайки "автентичната десница" в музея на прехода, заключава "Дневник".
"24 часа" разглежда конкретно "Войната в СДС: с Бойко или не". Обединение с Костов или сигурност при Бойко Борисов. Това бил сблъсъкът в СДС ден преди Националният съвет на синята партия да избере нов временен лидер. От гласуването зависи и какъв курс ще поеме СДС.
В свой стил обаче партията пак се разпадна на лобита, отсъжда вестникът. "ГЕРБ и десните й амбиции" е озаглавен анализът на "Сега". Но тук констатацията е, че каква точно е партията на Бойко Борисов, ще разберем на местния вот и малко след него.
Или както "Дума" обобщава: "Накъде след евроизборите?" - всяка партия след 20 май има да отговаря на много въпроси и предизвикателства.
Оказва се, че има дори "Скандал за паметник на Калоян". За това пише "Труд". Около паметници се вихрят най-новите скандали в държавата, четем в тази публикация.
Скулпторът Александър Хайтов оспорва конкурса за монумент на Калоян във Варна. Каменни морени за мемориал скараха военни и колеж във Велико Търново, обобщава изданието, като цитира историка Георги Марков, който призовава: "Паметниците не бива да ни разделят".
Мистерии обгръщат и Столичната община. Според вестника "Община София печели колкото фабрика за шоколад". Следват сложни сметки и дъжд от цифри.
Пресата пише и за мерките за сигурност, които ще съпътстват посещението на американския президент Джордж Буш в България. Според "24 часа" "Записват всеки, който влиза у нас".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!