Р азмяната на реплики в сряда от парламентарната трибуна между депутатите Филип Димитров и Волен Сидеров има развитие.
"Дневник" съобщава, че депутатите умуват дали им трябва етичен кодекс. Ще се смята ли за обида, ако депутат нарече свой колега "серсемин" или "катил".
Над подобни въпроси сега размишлява народният представител от БСП, писателят Дончо Цончев, пише вестникът и уточнява, че Дончев е натоварен от комисията по етика да състави списък с думи, забранени за парламентарната трибуна.
Изданието е скептично за успеха на инициативата и в редакционен коментар отбелязва: "Практиката обаче е показала, че подобни забрани са идеално средство за реклама на лица, било те и народни представители, които разчитат точно на агресивното си и провокативно поведение да намират място в новините и да напомнят за себе си на своите последователи".
В интервю за "Стандарт" по повод скандала Димитров-Сидеров депутатът от левицата Андрей Пантев казва: "Много е странно, че всички - и парламентарните дейци, и обвинените, и самата журналистика, се вкопчиха кой какъв е като спалня, а не кой откъде получава доходите си. На това никой не обръща внимание, а то е много по-значимо".
В интервю за "24 часа" пък депутатът от "Атака" Тодор Батилов защитава индиректно Волен Сидеров като казва, че думата "фашизоид" е по-обидна от "хомосексуалист", тъй като фашизмът официално е осъден от два международни трибунала.
В същия вестник обаче социалният антрополог Харалан Александров критикува Сидеров като казва: "Дезинтеграцията... моралната безпътица - това са днешните болести на обществото. А крясъците на Сидеров и "Атака" са симптомът". Според него опитът да се отстрани симптома вместо да се лекува болестта е неинтелигентен.
"Монитор" също взима на прицел депутатите. Справка на парламента по искане на вестника показала, че за четири месеца депутатите от 40-то Народно събрание са успели да обиколят 41 страни.
Сред най-пътуващите депутати са посочени Филип Димитров, Надежда Михайлова, Евгени Кирилов и Станимир Илчев. Друга справка показала, че 68 избраници не са отронили и една думичка от парламентарната трибуна от началото на мандата до края на октомври.
Най-много изказвания пък има шефът на правната комисия Янаки Стоилов, който е излизал 269 пъти на трибуната и е говорил общо 9 часа и 29 минути.
Борба с организираната престъпност
"Новинар" съобщава, че внесен в Съвета по сигурността при Министерския съвет от прокуратурата проектозакон предвижда агенти под прикритие, внедрени в мафията, да помагат да бъдат разплетени тежки криминални престъпления.
В коментар на първа страница вестникът отбелязва, че с въвеждането на тайните агенти "съдебната реформа може и да не потръгне, но поне ще се върнат вицовете от времето на Щирлиц. Нищо, че днес руснаците окончателно спряха да произвеждат волги".
И за "Стандарт" новината е водеща, но вестникът извежда друг акцент от проектозакона - предложението за отпадане на банковата тайна за парите на мафиотите.
Изданието пише още, че се предвижда и до осем години затвор и глоба до 10 000 лв. за бандити, които източват ДДС или укриват данъци в големи размери с фалшиви документи. Досега наказанието бе до пет години решетки, уточнява вестникът.
Тежки санкции в нов закон
От първата си страница "Труд" съобщава, че до 100 000 лв. глоба грози фирмата, общината или ведомството, които издадат ЕГН на гражданин, съобщят за неговата партийна или верска принадлежност или пък за сексуалната му ориентация.
Страховитите санкции са предвидени в поправките в Закона за защита на личните данни, които депутатите приеха на второ четене вчера, пише още вестникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!