Е два ли някой се е съмнявал каква ще е водещата тема за днешните вестници. Става дума за обявяването на свързаните с Държавна сигурност депутати. "Поне един премиер ченге", пише "24 часа".
"Бивш премиер (Жан Виденов), владика (Галактион), известен актьор (Тодор Колев), цигулар (Димо Димов) и дългогодишна посланичка (Елена Кирчева) се оказаха сътрудници на бившата ДС", резюмира новината "Труд".
Те са част от 139-те имена, които комисията по досиетата разпространи вчера. Всички са били проверени, защото са били народни представители по различно време от 7-ото Велико народно събрание насам.
"Всеки трети от депутатите, влязъл с листата на "Атака" в сегашното Народно събрание, е сътрудничил на бившата Държавна сигурност", изчислява "Дневник".
В настоящото 40-о народно събрание има общо 19 депутати, за които са открити данни за сътрудничество с ДС. Шестима от тях са от левицата. Следва групата на ДПС, където фигурират обявявани неколкократно имена. Двама са обявените сътрудници от Български народен съюз.
Рекордьори сред сътрудниците според вестника са Ахмед Доган и Юнал Лютфи, които са били народни представители без прекъсване от 1990 г. досега. Срещу името на Доган фигурират три псевдонима - популярните Сава и Ангелов, както и Сергей.
"Най-отричащите в публичното пространство, че някога са имали общо със службите на ДС - бившият конституционен съдия Георги Марков и лидерът на партия "Български бизнесблок" Жорж Ганчев", също са в списъка, пише "Дума".
Заглавие по една друга тема обаче привлича погледа от първата страница на "Сега". Българите са най-мързеливи на работното си място, става ясно от изследване за пазара на труда, изготвено от Международната организация на труда и цитирано от австрийския в. "Дер Щандарт".
"Монитор" помества илюстрация по същата тема: на снимката се виждат работници, които седят и пушат цигари, докато изсипания пред тях асфалт изстива...
В същото време обаче младите учени от БАН и от различни висши училища явно не са безразлични към бъдещето си. Те протестираха пред парламента с искане за радикална промяна на държавната политика в образованието, пише на първа страница "Сега".
Максим Стависки вече е обвиняем, съобщава "Дневник", след като окръжната прокуратура в Бургас повдигна обвинение на световния шампион по фигурно пързаляне за катастрофата, в която загина млад мъж.
Ако съдът реши, че подходящото наказание за него е три години затвор, заради чистото си съдебно минало Стависки дори може да бъде осъден условно, пише вестникът.
Ден, след като десните обявиха своя кандидат за София, "Плашат Заимов с някакви документи", отбелязва "24 часа". Лидерът на Демократическата партия Александър Праматарски не обяви за какви документи става дума, но подчерта, че няма да ги извади по време на предизборната кампания.
Според него около Мартин Заимов има "някаква нечиста сделка". Праматарски е категоричен, че няма да оттеглят кандидатурата на Тити Папазов, защото това означава, че десните софиянци няма да имат свой кандидат.
"Ще гласувам за внука, не за дядото", казва в интервю за вестник "Труд" Емануил Йорданов, адвокат, бивш зам.-председател на СДС. Той подчертава, че големият плюс на кандидатурата на Мартин Заимов за кмет на столицата е, че тя има класически политически характер.
По думите на Йорданов "БСП извади ген. Бриго Аспарухов, за да мобилизира до краен предел твърдия си електорат и за да намери аналог на образа на Бойко Борисов. Той прогнозира, че Тити Папазов едва ли ще събере повече от 1% на местните избори.
"Костов с ГЕРБ в Бургас", съобщава "Труд". "Бургас се нуждае от ново управление и виждаме гаранция за това в кандидатурата на Димитър Николов", заяви вчера в черноморския град лидерът на ДСБ Иван Костов. Николов е издигнат за кмет от партията на Бойко Борисов ГЕРБ.
"Меритокрация? По-добре е от клептокрация!", е анализът в "24 часа". Посочва се, че в навечерието на сегашните местни избори бизнесът прави сериозни опити да се противопостави на клептопартокрацията (клептокрация, от гръцки - управление на крадците, бел.ред.).
"Лошото е, че не ги търси в посока на демокрацията, а на друга печално известна формула - плутокрацията. Най-концентрираната дефиниция на това понятие е "На власт са тези, които плащат сметката". И тъй като е известно, че в продължение на 17 години бизнесът "плащаше сметките" на партитократите, пък те неизменно се превръщаха в клептократи, той най-сетне реши да вземе работите в собствените си ръце. На първо време - по места. По-нататък може да стигне и до национално равнище."
"За Бога, политици, спасете партиите!", призовава в коментарната си рубрика "Сега". Посочва се, че развихрилата се кампания по издигане на кандидати за кметове разкри неприязънта, с която партийците се отнасят към собствените си организации. В цялото политическо пространство текат два процеса.
От една страна партиите търсят силни фигури извън тях, които да издигнат или да подкрепят. Собствени или нямат, или пък имат, но те самите нямат желание да се ангажират.
От друга страна кметове, които са спечелили мандатите с помощта на една или друга партия и са се справили добре като управленци, всячески се стремят да се разграничат от нея при номинирането им за следващ мандат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!