"БСП удари с "Куйович" по генералите", пише "Сега". БСП и вътрешният министър Румен Петков използваха вчерашните петчасови дебати по доклада на комисията "Куйович", за да си отмъстят на генералите от опозицията заради скандала в МВР. Левите обвиниха за прегрешенията на Будимир Куйович предишните правителства.
"Съветват ген. Илиев да се жалва в Страсбург", отбелязва "Труд". "Ще посъветвам клиента ми да подаде жалба до Европейския съд по правата на човека в Страсбург. На практика днес получихме отказ от правосъдие." Това заяви вчера Васил Василев, адвокат на бившия главен секретар на МВР ген. Илия Илиев. На въпрос дали ще приеме съвета на своя защитник, генералът отговори: "Не зная. Ще си помисля."
"Делото е репресия по отношение на Илиев и няма нищо общо със закона. Очевидно е, че това са браунови движения на прокуратурата, които не са по НПК. Те са характерни за политическия слугинаж", коментира Василев.
"Ако Станишев не посочи лошите, лошият ще излезе той", предупреждава в интервю за "24 часа" социологът Андрей Райчев. Според него опозицията иска набързо вътрешният министър Румен Петков да подаде оставка, защото това ще е много голям удар по БСП и по тройната коалиция.
Петков не е кой да е - той е много силен човек, биткаджия, посочва Райчев. "Много сложна е ситуацията с господин премиера. Това, което става, се наслагва върху въпроса за смяната на министри. За зла беда на БСП този въпрос се наслагва и върху коалиционните му отношения и изпитанието е сериозно. Това са моментите, когато големите политици се доказват, ако имат умението да превръщат минуса в плюс. Г-н Станишев трябва за излъчи решителност, да покаже, че е господар на властта си и на положението."
"Трябват кардинални реформи в МВР", лаконичен е Касим Дал, заместник-председател на ДПС. Пред "Класа" той заявява, че Централното оперативно бюро на партията не е обсъждало въпроса за оставката на Румен Петков, защото смята, че е право на премиера да предложи свое решение.
С целия риск да удължи припряното говорене и натиск от опозицията, премиерът иска да вземе информирано решение на базата на фактологичен и аналитичен материал. Нямам съмнение - продължава Дал, че неговата крайна цел ще е истинското реформиране на системата, започнато с ДАНС.
"Генералът на скандала", е коментарът в "Сега". Припомня се, че когато главният секретар на МВР Валентин Петров обяви, че в дъното на мегаскандала стоят четирима генерали, Бойко Борисов равнодушно не се припозна. Когато обаче бившата барета Алексей Петров просъска прословутото "който е поел ангажимент към него, да си го прибере възможно най-бързо (за Ваньо Танов)", най-смелият мъж в държавата бързо притича до микрофоните и призова "всички замесени да говорят само пред компетентните органи".
"18 години политически натиск смачка МВР", е анализът в "24 часа". Припомня се, че трябва да бъде изготвен специален доклад - за 10 дни да се обяснят 18 години провал във вътрешното министерство. Ако бъде истински, а не просто ход за отвличане на вниманието, основният извод на този документ трябва да е, че политическите партии, управлявали през последните почти 20 години, са тези, които съсипаха министерството.
"Защото те никога не са искали МВР да е силно, искали са да е сервилно. Те победиха силовото министерство с постоянен натиск, задължителни политически чистки с всяка смяна на управлението, немощна законодателна подкрепа, честа промяна на приоритетите, враговете и приятелските икономически кръгове. Със задължително назначаване на ключови постове на удобни, но корумпирани и некадърни висши служители. С безсмислени, но чести структурни промени."
"Зарязвам Рени заради политиката", е озаглавено интервюто в "Стандарт" с Николай Свинаров, депутат от групата на Българска нова демокрация, бивш заместник-лидер на НДСВ. По негова преценка невероятният скандал, кризата в МВР, няма да провали тройното управление.
"Не очаквам НДСВ да подкрепи вота на недоверие заедно с опозицията. Отделните изказвания са нещо хубаво като политически сигнал, но не мисля, че е възможно управляващите партии да си развалят коалицията. Лидерът Симеон Сакскобургготски още не се е произнесъл по въпроса, а само неговото мнение е от значение."
"Избори на 14 юни 2009 г. за BG и евро депутати", информира "24 часа". Изборите за 41-о народно събрание и за български депутати в ЕП ще се проведат едновременно, като най-вероятната дата е 14 юни догодина. Това стана ясно след вчерашното заседание на контактната група от представители на парламентарните групи, която умува над ново изборно законодателство.
ЕС е определил 15 юни 2009 г. за вота, като се дава толеранс от една седмица на отделните членки. Денят е понеделник, когато у нас не се гласува, затова най-вероятно ще се избере 14 юни, обясниха проф. Константинов и Надежда Михайлова от СДС.
"Здравната реформа е против пациента", е коментарът в "Труд". Според проф. Георги Петров, икономист, правителственият модел на здравно осигуряване е несъвместим с условията, при които бързото развитие на медицинската наука и техника и застаряването на населението обуславят постоянно увеличение на разходите за медицинска помощ.
"Статистиката става дигитална", обявява в интервю за "Труд" Мариана Коцева, председател на Националния статистически институт. "Трябва да увеличим електронните публикации и да въведем електронен абонамент. Открихме нова библиотека и вече са дигитализирани повечето статистически публикации от създаването на българската статистика отпреди 127 години до сега. Вече разполагаме с електронен архив на близо 500 000 страници, която ще бъде достъпна и чрез интернет."
"Вещаят по-малко сделки с имоти", отбелязва "Дума". През 2008 г. ще бъде отчетен спад в броя на сделките за недвижими имоти. Това прогнозира Добромир Ганев - управляващ директор на компанията за недвижими имоти "Форос". Намалението обаче няма да е драстично. Причина за предстоящия спад е отчетеният през последните 4-5 години значителен ръст на цените на имотите, на броя на кредитите за недвижими имоти, както и на все по-големите суми, които потребителите теглят.
"60 дни да пуснем тел. 112, после Брюксел ще ни съди", съобщава "24 часа". Първото дело на Европейската комисия срещу България за неспазване на законодателството на общността вероятно ще бъде заради спешния телефон 112. Това стана ясно от вчерашното решение на комисарите да изпратят последно предупреждение до правителството заради това, че номерът не работи извън София.
България е единствената държава, която не е въвела общия спешен номер. Кабинетът ще има два месеца да удовлетвори искането на Брюксел, преди делото да бъде заведено в Европейския съд в Люксембург.
"Вече ще има железен мониторинг на европроектите", обещава Димитър Пейчев, заместник-министър на земеделието и продоволствието. "Дневник" припомня, че писмо от Европейската комисия преди дни сигнализира за поредната опасност пред усвояването на европейските средства.
Разплащателната агенция, която трябва да разпределя субсидиите в земеделието, е получила най-ниската оценка за работата си. Пейчев обяснява, че в Брюксел имат съмнения, без да е дадена категорична оценка за работата на агенцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!