Е литът се обедини срещу извънредните мерки - така започва броя си "Дневник". Речта на президента Първанов след заседанието на Съвета по сигурността дава повод за подобни заглавия и в другите издания.
"Арести от днес", четем в "Стандарт", "По ръба на закона", цитира "24 часа" вътрешния министър. След убийството на банкера Кюлев властта се групира около два коренно противоречащи си подхода за това как държавата да се справи с престъпността, пише "Дневник".
МВР пусна из улиците барети и жандармерия, които с неясен резултат проверяваха скъпите коли и задържаха няколко момчета, а в същото време президентът, подкрепян от НДСВ и опозицията, се обяви против пожарно приемане на извънредни закони, а за истинска реформа с промяна в конституцията.
БСП пак вика танковете, е коментара на "Новинар". А "Монитор" пише за полицейски ексхибиционизъм. Изданието коментира, че предлаганите извънредни мерки маскират безсилието, безхаберието и нежеланието за справяне с бандитите, като практическият резултат ще е погазване на гражданските права.
"Извънредни мерки и политическа безотговорност", четем в "Дневник" - положението, в което властта не е в състояние да постигне ефективен резултат, спазвайки конституционния баланс между граждански права и законови ограничения. Тогава първото, за което тази власт се сеща, са извънредните мерки.
Сега ли чак за управляващия политически елит нещата станаха нетърпими? "Операция Респект" - така описва "Труд" излизането на властта в униформа на улицата и добавя, че престъпниците готвели и по-тежки провокации срещу държавата.
В това време - шаш и паника в данъчните, съобщава изданието на първа страница. Слухове за уволнения демотивирали бойците срещу данъчни измами и... никой не потвърждавал има ли наистина проверки срещу бизнеса на съмнителни лица.
В Главната данъчна дирекция вчера не знаели колко ревизори проверяват групировките, било служебна тайна. Оказва се, пише "Труд", че поискаш ли да разбереш какво точно и кого проверяват, се натъкваш на страхотна чиновнищина на всеобщо вдигане на рамене и на пиене на кафе.
Системата е като скована, чака нов началник и съкращения - липсата на мотивация идвала от притеснението от създаването на Национална агенция по приходите. Иначе, разбира се, за каузата били привлечени най-добрите ревизори.
Сега за друга кауза - цените. Акциз вгорчи кафето, четем на първа страница в "Новинар". Ракията и цигарите също стават по-скъпи заради акциз. "Дневник" пише "Държвата влезе с взлом на цигарения пазар", коментирайки решението на правителството и догодина да определя цените на цигарите за вътрешния пазар.
Back to НРБ - споменът може все още да топли нечии сърца, на все пак годината сега е 2005 и се готвим за ЕС, където се пуши все по-малко, а не за Съветския съюз, където свиват махорка.
И здравните вноски скачат двойно от догодина, съобщава "Пари". И билетите за влак поскъпват до 16%, алармира "Сега". Обаче министърът на държавната администрация Николай Василев се оплаква, че не му давали и лев за административни реформи, четем в "Медиапул".
Силно обиден, министърът се заканил, че няма да подкрепи бюджета, пише електронното издание. Същият този бюджет здравният министър нарича "опасен за нацията".
4,1% от бюджета за 2006 г. са предвидени за здраве, дефицитът на здравната каса се очертава да е над 300млн. лв., поради което и депутатите предлагат здравната вноска да бъде 12%, уточнява "Пари".
Освен това изданието съобщава и за вероятното уволнение на девет директори на големи болници, заради натрупани дългове - над 200млн. лв., от които повече от 93% са натрупани от въпросните директори.
Не мога да оставя парите за болниците отново в техни ръце, казва здравният министър.
Днес е ден за размисъл - утре са частичните кметски избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!