Н апрежението в коалицията остава и след вота, отбелязва в интервю за "Монитор" депутатът от БСП Янаки Стоилов.
"Не допускам, че някоя от партиите би подложила на изпитание съдбата на правителството, а оттам и собственото си участие в него. Вотът на недоверие няма да свали правителството, но ще увеличи напреженията в управляващата коалиция. Това се дължи не само на различните възгледи за развитието на здравната система, а и на стремежа, специално на НДСВ, да избере позиция, която да открои неговата политическа роля", коментира Стоилов.
"ДПС: Не могат да ни разклатят!", извежда "Труд". Целта на опозицията с вота на недоверие е не да се решат проблемите в здравеопазването, а да се дестабилизира мнозинството. Това обяви на брифинг вчера заместник-председателят на ДПС Лютви Местан.
В движението са категорични, че кабинетът ще оцелее и това ще подчертае стабилността на властта. Опозицията не само нямала ресурс да управлява, а ако има избори сега, част от нея нямало да влезе в парламента, смятат в партията.
"СДС зове коалицията сама да се свали", пише "Труд". "Ако НДСВ и ДПС не подкрепят вота на недоверие за здравната политика, ще се превърнат в монархически и етнически филиал на БСП."
Това предупреди заместник-шефът на СДС Иван Колчаков вчера. Според сините отговорността за кризата в здравеопазването е на социалистите, защото те управляват този ресор.
Вотът не е, за да бутне кабинета, уверява доц. Борислав Китов, заместник-председател на ПГ на БНС. Пред "24 часа" той определя внасянето му като последна възможност за дискусия в тази сфера.
Правителството ще изкара мандата си, предрича социологът Петър-Емил Митев. В интервю за "Труд" той казва:
"Предсрочни избори вместо ефективно да се усвояват еврофондовете - това е в разрез с националния интерес. В първата година на своето европейско членство страната се нуждае не от разпиляване на сили и енергия в политически противоборства, а в концентрирането им, за да направи крачка напред в развитието си. Общественото мнение не подкрепя идеята за предсрочни избори."
Не гласувам за ордени и пенсии, заявява пред "24 часа" министърът на администрацията Николай Василев. Той посочва, че сега в коалицията има повече партии, а разликата в броя на техните депутати е по-малка, което прави вземането на решения по-сложно.
65% доволни, че няма да има вот от Турция, обобщава "Труд". Българите масово одобряват въвеждането на принципа на уседналост в закона за избор на евродепутати, сочат данните от експресно изследване на агенция "Алфа рисърч".
Близо 2/3 от анкетираните са убедени, че не е редно хора, които трайно живеят в странство, да определят бъдещето на държавата. Само 24,8% намират изискването за уседналост за дискриминационно.
"Еврошанс за подмладена политика?" е коментарът в "Труд". Посочва се, че кампанията за избора на 18-те български евродепутати вероятно ще ускори подмладяването на българската политическа класа, оцветяването й с повече модерност и професионализъм. Този шанс е по-висок сред партиите, които са по-уверени в себе си и в бъдещето си.
Калфин иска уседналост и на местните избори, предава "Труд". Вицепремиерът огласи своето становище на среща с актива на левицата в Разград.
Няма логика за кметове и общински съветници да гласува някой друг освен местните хора, смята той. На парламентарните избори обаче право на глас трябвало да имат всички български граждани.
ГЕРБ настига БСП в София, сочат данните от новото изследване на общественото мнение на "Галъп интернешънъл". "24 часа" извежда, че през февруари БСП продължава да води в предпочитанията за гласуване с около 27%, втора е партията ГЕРБ - 14%, следва ДПС с 8%, "Атака" е четвърта с 6,8%.
Желанието за предсрочни избори е ниско - около 15% от избирателите. Най-неодобряваните политици продължават да бъдат Иван Костов (87% неодобрение), Надежда Михайлова (80%), Ахмед Доган (80%) и Волен Сидеров (79%).
Станишев не вижда НДСВ в следващия парламент, смята "Сега". Можело да се каже, че в бъдещото Народно събрание БСП ще има внушително присъствие, ДПС - приблизително същата тежест, ГЕРБ ? достатъчно сериозно присъствие, ще влезе и "Атака".
"Стандарт" представя гледните точки на министъра на държавната администрация Николай Василев и на заместник-председателя на Българската стопанска камара Дикран Тебеян за идеята бюджетът да престане да плаща осигуровките за пенсии на държавните служители.
"Абсурд е да орежем парите на чиновника", категоричен е Василев. Това би било равносилно на увеличаване на данъците и намаляване на доходите. Според Тебеян това би могло да стане, без държавните служители да бъдат ощетени, като увеличението на бюджетните заплати през следващата година да бъде в такъв размер, че да компенсира въвеждането на личните осигурителни вноски за тях.
Стига съсипия на пенсионната система, призовава бившият социален министър Минчо Коралски. На страниците на "Труд" той посочва няколко мерки за преодоляването на кризата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!