"Царски имот на съд", извежда на първа страница "Труд". За първи път български съд ще се занимае с юридическите аргументи "за" и "против" царската реституция в България, която досега все не можеше да се класира до съдебната зала.
За 1 октомври т.г. Административният съд в Пловдив е насрочил дело по повод отказа на областния управител Тодор Петков да върне резиденция "Кричим" на Симеон Сакскобургготски и Мария-Луиза.
Решението на съда на практика ще е оценка на цялата царска реституция, защото проблемите по връщането на "Кричим" важат и за другите имоти - липса на закон, подменен с решение на КС, неизяснена собственост и др.
"Парите на парламента скараха депутатите", пише "Сега". Народното събрание да има самостоятелен бюджет, който да се определя от председателя и да се гласува заедно с републиканския бюджет. Тази идея скара управляващите и опозицията.
Вносителите на предложението - депутати от БСП и ДПС, се мотивираха с необходимостта законодателната власт да бъде изравнена със съдебната, която има вече самостоятелен бюджет. Опозиционни депутати се обявиха срещу проекта. Според тях така се създават предпоставки за злоупотреби.
"Политиците си взеха 20 на сто от местата за дипломати", съобщава "Сега". Парламентът завиши двойно процента за партийните назначения при посланиците вчера. Това стана при окончателното приемане на закона за дипломатическата служба.
Предложението на правителството бе за 10%, но депутатите вдигнаха летвата на 20%. За тези хора няма да важат изискванията за най-малко два чужди езика и стаж в дипломатическата йерархия.
"Вкарвам висши прокурори в делата срещу Вальо Топлото", обещава от страниците на "Новинар" главният прокурор Борис Велчев. Става дума за делата срещу бившия шеф на "Топлофикация-София" Валентин Димитров.
В интервюто се припомня, че съдът върна първото дело срещу него. Велчев признава, че прокуратурата е допуснала технически грешки, които са непростими. Затова той възнамерява да включи активно колегите с опит в практиката в делата срещу Димитров.
"Докъде се простира мрежата на ДС?", се опитва да проследи "Монитор". Повод е отварянето на досиетата на 139-те бивши и настоящи депутати, които са сътрудничили на органите на бившата Държавна сигурност преди 1989 г.
Според автора е безспорно, че някаква инфилтрация на службите в политическата система на страната след 10 ноември е била замисляна, планирана и внедрена. Въпросът е да се види ролята им не само в политиката, но и в икономиката на страната, в генезиса, развитието и управлението на големите фирми и групировки.
"Панайотов: Няма да нося чужда вина", отбелязва "Труд". Нямам проблем да подам оставка от където и да било, но не и ако не виждам основателна причина за това, отсече вчера пред журналисти депутатът от НДСВ Пламен Панайотов. Към момента той нямал основание да се оттегля от партията и от парламентарната група.
Във вторник вечерта в безпрецедентно остро слово лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски изрази недоволство от състоянието на партията. Той призова Пламен Панайотов, Борислав Великов и Борислав Ралчев да убедят царистите, подали жалби в съда срещу жълтия конгрес, да ги оттеглят.
"За кожата на сивия кардинал", е коментарът в "Сега". Припомня се, че докато НДСВ беше на власт, ролята на Пламен Панайотов беше да внася баланс в интересите на развихрилите се министри и неслучайно беше наречен "сивия кардинал".
Тази седмица Симеон ултимативно призова хората на сивия кардинал да оттеглят иска си. Така за първи път лидер на партия шантажира собствените си съмишленици, за да се откажат от закона.
Това, което прави Симеон, е не само скандално, но и опасно. То създава прецедент в политиката, който е всичко друго, но не и в рамките на нормалното и моралното. Какво може да бъде обяснението на този факт - лидерът на НДСВ настоява хората на юриста да се откажат от закона, за да бъде легитимирано отстраняването на Панайотов. Обяснението според автора може да бъде само едно - някой притиска Симеон.
"Антидепесари пак на избори в Кърджали", посочва "Труд". Нито един от тримата кандидати на антидепесарското гражданско обединение в Кърджали не получи повече от половината гласове на предварителните избори в сряда.
В неделя ще се състои балотаж между д-р Атанас Ангелов и Никола Пашинов и тогава ще стане ясно кой ще бъде регистриран като кандидат-кмет. Само 3321 са отишли до урните на предварителните избори в Кърджали. За да спечели срещу Хасан Азис на балотаж, опонентът му трябва да има най-малко 21 хил. гласа. Толкова получи градоначалникът на Кърджали през 2003 г.
"Еколозите отвоюваха хиляди хектари природа", отбелязва "Сега". Частична победа успяха да отвоюват природозащитниците в битката за екомрежата "Натура 2000". След инфарктно заседание националният съвет по биологично разнообразие отхвърли претенциите на Държавната агенция по горите за изключване на хиляди хектари гори от защитените зони.
Съветът дори разшири една от зоните, а под въпрос останаха само две от 29-те спорни територии. Одобрените вчера 27 зони са с обща територия от 1.5 млн. хектара.
Всекидневниците коментират драстичния скок на цените на някои стоки през август. "Тази инфлация си е чисто поскъпване", твърди пред "24 часа" икономистът Владимир Каролев. Той е убеден, че за 2007 г. инфлацията няма да е двуцифрена. Ще е между 7 и 8%, въпреки че от август миналата година до този август е 12%.
Не може да се каже дали инфлацията е изяла ръста на доходите, преди да видим колко е процентът за тази година. Според него поскъпването идва от повишеното потребление и търсене на българския пазар. Цени се качват, когато ръстът на производство и предлагане на стоки е по-нисък от този на потребителското търсене. Това е случаят у нас. В сметките за нашата инфлация Каролев слага и енергоносителите, които поскъпват.
"Какво може да направи кабинетът" - отговор дава Димитър Чобанов от Института за пазарна икономика. В публикация в "24 часа" той коментира причините за 12-процентното повишение на индекса на цените и съветва:
"Политиката на правителството трябва да бъде насочена в посока либерализиране на пазарите, приватизация на оставащите държавни монополи, намаляване на пречките пред навлизането на нови играчи във всички сектори. Освен това трябва да се ограничат държавните разходи. Като цяло през следващите няколко месеца се очаква продължаване на покачването на цените, като темпът на нарастване постепенно ще се забави."
"Има чадър над тези, които помпат цените", смята Александър Божков, съпредседател на Центъра за икономическо развитие. Пред "Труд" той изброява причините за поскъпването на стоките:
"Първо - приемането в Европейския съюз, второ - некадърно управление на тройната коалиция, и трето отсъствие на всякаква държавана политика и стратегия за бързо повишаване на доходите. Със сигурност има и политически чадър върху незаконно формиране на огромни печалби на близки до властта фирми."
Божков препоръчва държавата да се концентрира върху намирането на механизми за намаляване на разходите и увеличаване на доходите.
"Борчовете стигнаха 30 млрд. лв.", отбелязва "Труд". Всеки българин дължи близо 4300 лв. на банка. Това сочи последната статистика на БНБ до края на юли 2007 г. Според нея кредитите в страната са близо 30 млрд. лв. Домакинствата имат да връщат на трезорите близо 11 млрд. лв. Малко над 18 млрд. лв. са борчовете на фирмите.
"Антон Дончев: Кракра е жив", е интервюто в "Стандарт" с писателя Антон Дончев. Днес той навършва 77 години. За милиони читатели в България и по света той си остава авторът на "Време разделно". Последният му бестселър е трите живота на Кракра".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!