"Уа ар - лекарствата поскъпнаха", "Здравното министерство разреши шок с нови цени на лекарствата", "Поскъпнаха и лекарствата". Така "Новинар", "24 часа" и "Труд" оповестяват във водещите си заглавия драстичното поскъпване на лекарствата от вчера. Цените на някои от тях са се вдигнали повече от три пъти, изчислява "Труд". Всъщност, качването на лекарствените цени е третият удар върху джоба на потребителя от два дни насам, припомня вестникът. Преди ден стана ясно, че цените на хляба от новата реколта жито ще скочат с 61%. Няма да има и 13-та пенсия за възрастните. Ами, има ли план за провал на управляващите, пита се вестникът. Защото още преди да бъде съставено, пътят пред новото правителство е осеян с мини, приглася "24 часа". Поскъпването поражда социално напрежение, което пък клати кабинета. Той пък все още нямал реална представа доколко реална е финансовата стабилност у нас.
И все пак 800-тинте дни ще започнат да текат в момента, в който новият кабинет положи клетва пред Народното събрание. Затова и трябва по някакъв начин да бъдат отмервани. Часовник, който ще отброява обещаните от Симеон Втори 800 дни за икономическо съживяване на страната щял да виси в премиерския му кабинет, разкрили пред "24 часа" царски хора. Просто тъй като царят не обичал мащабните акции, затова той надали щял да хареса идеята за голям часовник на някой площад. И все пак, в случай че размисли, вестникът предлага някои места, където би могъл да бъде монтиран часовник, отброяващ денонощият до деня "Х", когато животът около нас ще стане по-хубав от песен. Можело статуята на Св.София да го държи в ръката си, а бухалът да е кацнал върху него. Към статуята имало прекрасна видимост от кабинета на премиера и той спокойно можел да следи колко дни му остават. И все пак най-доброто място си оставал бившият Партиен дом, върху който допреди 10 години грееше петолъчка. Оттам устройството, отмерващо дните до благоденствието ни, няма начин да не се вижда отвсякъде, убеден е вестникът. А пък при нужда можело и да се върти.
Правителството, което парламентът ще гласува на 24-ти юли ще бъде десетото след демократичните промени, припомня "Труд". И допълва - царско-турският кабинет готов. Каква обаче е равносметката? Доган не успя да постигне няколко неща. Първо не успя да получи едно вицепремиерско място; не беше удовлетворено желанието му за още две министерски кресла /по данни на вестника сега ДПС ще има един министър - на земеделието/; не успя да убеди царя и да му даде силови зам.-министри, за което между другото Европа настоява. Лидерът на ДПС искал и министреството на образованието, на което Симеон направо подскочил, разкрива "Труд". Но най-големият компромис, който Доган направил, е че отстъпил областната управа на Кърджали. Царят пък спечелил мнозинството на 141 депутати. Освен това вече можел да каже гордо пред света: "Обединих българи и български турци". А правителството му щяло бъде реален израз на европейското виждане за интеграция на малцинствата във властта. Колкото до самата структура на кабинета - все още оставала идеята той да бъде "мобилен" и в него да се правят промени през 3-4 месеца или най-много на половин година.
И все пак един от основните проблеми, който стои пред новата власт е евроинтеграцията на страната. Българските власти трябва да си дадат сметка, че всичко, за което са се договорили с представителите на Брюксел трябва да се изпълнява, а не да остава на хартия, отбелязва посланикът на Франция у нас Негово превъзходителство Доминик Шасар в интервю за вестник "Труд". Ако обаче България иска да се присъедини бързо към Европейския съюз, трябва населението да бъде убедено, че страната напредва. Защото все още се наблюдава разминаване между това, което показва статистиката и реалното положение на нещата. И тук важи популярната мисъл, че "Онова, което статистиката показва е желаното, а онова което крие, е същественото".
И на фона на всичко ставащо в страната "Труд" се сеща да припомни, че днес се навършват 164 години от рожданието на Васил Левски. И напомня на минали, сегашни и бъдещи управляващи, че е хубаво да не забравят неговия завет, че "Нашата свещена обязаност се състои сега само в това, да очистим своята земя от правителствената, чиновническата нечистота и да обезпечим своята народна, политическа, обществена свобода!".
Българският печат днес - 19.07.2001 год.
"Удар - лекарствата поскъпнаха", "Здравното министерство разреши шок с нови цени на лекарствата", "Поскъпнаха и лекарствата". Така "Новинар", "24 часа" и "Труд" оповестяват във водещите си заглавия драстичното поскъпване на лекарствата от вчера. Цените на някои от тях са се вдигнали повече от три пъти, изчислява "Труд". Всъщност, качването на лекарствените цени е третият удар върху джоба на потребителя от два дни насам, припомня вестникът.
19 юли 2001, 12:11
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!