"650 лева за учител - да, ама не", пише от първа страница "Труд". Правителството прие вчера офертата на учителските синдикати за средна заплата от 650 лева до 1 юли догодина. Но за кратко - само три часа по-късно профсъюзите заявиха: "Заблудихме се! Дайте 789 лева".
Вестникът цитира мнения на икономисти за последиците от увеличението. Според председателя на Българската стопанска камара Божидар Данев отстъпките на правителството ще доведат до искания за вдигане на заплатите във всички сфери. Увеличението на учителските заплати може да срине валутния борд, предупреждават пък от Института по пазарна икономика.
В материал "За стачката, синдикатите и икономиката" "Труд" посочва, че искайки неимоверно високи заплати и отваряйки пътя на лавината за други искания, синдикатите предават интересите на хората на наемния труд, защото "ги натикват в блатото на икономическия крах".
Нима искате да се превърнете в предатели на синдикалните си членове или сте станали нечии политически подгласници, обръща се авторът към лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" Желязко Христов и Константин Тренчев.
"45 700 здравни работници също излизат на улицата", съобщава още вестникът. Става дума за медицински сестри, акушерки, лаборанти, санитари и рехабилитатори. Те щели протестират, ако правителството увеличи заплатите на учителите, а със същия процент не повиши възнагражденията и на професионалистите по здравни грижи.
"Учителите се обидиха от офертата за 650 лв. заплата", е челното заглавие на "Сега". За "Първи неуспешен опит за край на стачката", пише от първа страница и "Дневник".
"650 лева, но и 5 реформи" - такова условие поставя в анализ за "24 часа" Адриана Младенова от Института за пазарна икономика. Според нея необходимите реформи са промяна, която ще даде автономия на директорите и делегираните бюджети и за която вече се говори, схема "парите следват ученика", външна и вътрешна оценка на знанията на учениците, диференцирано заплащане на учителите, повече правомощия на родителското настоятелство.
"Кабинетът да даде още 100 млн. за заплати", е мнението на Венцеслав Димитров, един от президентските съветници, изразено пред "24 часа". 100 млн. лв. повече няма да изядат излишъка, нито ще доведат до хиперинфлация - тези пари вече са събрани в хазната, смята той.
"Чукаме частно, като в соца, а ревем за пари", коментира в "Стандарт" социологът Андрей Райчев. Той прогнозира още протести за увеличение на заплати, защото според него бюджетната сфера е нереформирана и в нея хората живеят като в реалния социализъм - "нищожни доходи, малко работа и чукане на частно".
Социологът намира отражението на уличните протести върху БСП в това, че партията бележи електорален ръст през последните месеци и дори според Райчев е възможно да има изненадваща победа на БСП на местните избори.
Ако живеещите в бюджетната сфера българи твърдо искат да протестират непрекъснато, това може спокойно да доведе до нови избори, но те няма да звучат в познатия ни сюжет - провал във властта и нов вот, смята Райчев.
На кабинета му е поднесена на тепсия възможността да напусне властта по абсолютно легитимен начин, като каже "Вижте какво, явно не сме се разбрали за главното - за това как ще живеем оттук нататък, ако обичат хората да си изберат ново мнозинство", развива тезата си той.
Според "Новинар" нова парламентарна опозиция се подготвя след изборите и депутати от НДСВ обмисляли да се присъединят към нея.
"Кметовете да престанат да дезертират", призовава в анализ за "Монитор" проф. Михаил Константинов. Сигурно на много бъдещи кметове отсега им се върти в главите идеята да сменят кметското поприще с депутатско или министерско, особено ако се окаже, че да се получат пари от Брюксел не е баш като да си купиш брюкселско зеле от Женския пазар, коментира той.
"Ще поемем делата на родното ФБР", извежда в заглавие "Стандарт" от блицинтервю с Румен Георгиев, заместник-директор на НСлС. С приемането на Националната агенция за сигурност се надяваме обемът на работата в НСлС да се увеличи, надявам се повечето от делата на новата агенция за сигурност да се разследват от нас, посочва той.
Най-вероятно ще надделее мнението новата агенция "Сигурност" да има и разследващи функции, доверили на "Труд" депутати от тройната коалиция. Това е един от най-спорните моменти в проекта и срещу него се обяви министърът на вътрешните работи Румен Петков, припомня вестникът.
Създаването на разследващи звена и система за ползване на специални разузнавателни средства щяло да струва към 60 млн. лв. "Военизирана агенция за сигурност ще затрудни възможността за контрол", твърди в интервю за "Дневник" депутатът от ОДС Йордан Бакалов.
Според него пътят за реформата в сектора за сигурност е трябвало да бъде по-различен и първо да се разработи и приеме концепция за национална сигурност. Той смята още, че не е нормално заради една служба да се военизира цялата структура.
Това е в пълно противоречие на европейските и евроатлантическите изисквания за излизане на специалните служби от състава на въоръжените сили и осъществяване на контрол върху тях, посочва Бакалов.
Тръгва подписка за издигане на проф. Лазар Груев за шеф на Върховния касационен съд, информира "Труд". Груев, който е конституционен съдия, вече бил подкрепен от Борис Велчев, очакванията са това да направи и шефът на Върховния административен съд Константин Пенчев.
"Човек може да си загуби книжката за ден, без да разбере", предупреждава пред "Монитор" комисар Алекси Стратиев, началник на "Пътна полиция". Той посочва, че след поставянето на фотозаснемащите радари, от които ще бъдат закупени още и след влизане в сила на промените в закона за движение по пътищата и увеличените наказания за скорост, човек може да си загуби книжката само за ден, без да разбере, ако извърши три нарушения.
В материал "Пирогов" и митовете за здравната реформа" "Сега" коментира, че новият директор се опитва да "проветри" болницата по модела, по който министър Гайдарски е подходил към цялата система.
"Над 1 млрд. евро чакат проекти. Как да ги вземем", обяснява "Труд". Парите са предназначени за повишаване на конкурентноспособността на българската икономика. От днес фирмите ще могат да подават проекти за финансиране в регионалните звена на агенцията за малки и средни предприятия.
Близо 40 млн. лв. ще отпусне държавата до 2009 г. за насърчаване на предприемачеството на 28 220 роми да развиват частен бизнес, цитира "Труд" зам.-министъра на труда и социалната политика Баки Хюсеинов на заседание на Националния съвет по етническите и демографски въпроси.
"Ние сме орел, рак и щука", казва пред "Труд" Кирил Ризов, председател на "Съюз Такси", в интервю по повод проверката на Комисията за защита на конкуренцията за картелно вдигане на цените на таксиметровите услуги в София. В нашия бранш сме като орел, рак и щука, и да искаме да се договорим, това е невъзможно, освен това желязно спазваме законите и специално този за защита на конкуренцията, твърди Ризов.
"Животът поскъпна рекордно с 13.5 на сто", пише "Сега". Според КНСБ издръжката на 4-членно семейство вече струва 1600 лева на месец.
"Игра на котка и мишка с ядрената централа", пише "Пари". Рамката за проекта АЕЦ "Белене" вече е заложена, важните споразумения предстоят, посочва вестникът. Предвидените срокове реално може да се окажат къси, по-важно е България да не загуби от това, коментира той.
Европейската комисия вчера официално започна шест наказателни процедури срещу България, информира "Дневник". Три от тях са свързани с екологията - за проблемите с боклука на София, за непълна информация за мониторинга на вредните емисии и заради неспазване на европейското законодателство за отпадъците от плавателните съдове.
"ЕС не ни наказва, а ни помага да попълним пропуските си", отбелязва пред "24 часа" министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова. Важно за нас е къде ЕК намира слабости, защото до момента тя не е подлагала на толкова подробен анализ извършеното от нас в периода на присъединяването, коментира тя.
"Стандарт" смята, че "Без остен сме за никъде". Инат и мързел ни пречат да станем истински европейци, пише авторът на материала. "Вярно е, че някои неща опират до пари, като например "горещият" телефон 112, а софийският боклук е направо балиран от преплитащите се около него икономически и политически интереси, но какво пречеше да се поправят нещата в закона за нотариусите."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!