Г лавната тема за британските вестници продължава да бъде изборът на лидер на опозиционната Консервативна партия и донякъде птичият грип, който обаче е отстъпил доста място на започващия в сряда процес срещу Саддам Хюсеин.
"Гардиън" пише на първа страница с известна доза скептицизъм: "Процес на века? Не за иракчаните..."
"Сцената е подредена, артистите са готови, но публиката се разсейва", описва ситуацията вестникът.
Изданието отбелязва, че се очаква "бившият президент да изиграе ролята си уверено и предизвикателно... обвинението и защитата са проучили делата от Нюрнберг и Хага и са назубрили текстовете. Петима съдии ще произведат окончателното решение".
Но, в същото време, "Ирак сякаш не е жаден за справедливост",
преценя "Гардиън", цитирайки жители на Багдад, според които те не се интересуват от съдбата на "азиатския Сталин", тъй като си имат други проблеми.
"Таймс" пише по същия повод, че защитата на Саддам протестира, докато съдният ден се приближава. Вестникът цитира един от адвокатите, който казва: "Това е фарс, неговият защитник дори не знае, какви точно са обвиненията".
Същият вестник пише накратко и за призива на президента Джордж Буш към Либия да освободи петте български медицински сестри,
осъдени на смърт по обвинения, че са заразили стотици деца с вируса ХИВ. Вестникът добавя, че искането е било отправено след среща с българския президент Първанов.
На коментарните си страници "Гардиън" се връща към Ирак, като пише, че "Разделянето на Ирак ще предизвика ново разпределение на силите в Близкия изток".
Вестникът обяснява, че арабските страни разглеждат новата иракска конституция, която вероятно ще бъде одобрена не като решение на проблемите на страната, а като
нов стимул за засилване на етническите и религиозни вражди вътре в нея.
Вестникът цитира дългогодишният саудитски външен министър принц Сауд Ал Фейсал, според който това ще отдалечи иракчаните един от друг. Ако това се случи и избухне гражданска война между шиити и сунити, с Ирак е свършено завинаги - той ще бъде разцепен, прогнозира той.
"Гардиън" пише още, че ако това се случи, ще последва серия от кризи, които ще засегнат най-напред Сирия, а след това държавите от Персийския залив, в много от които има значими шиитски малцинства.
Всичко това може да промени не само картата на Близкия изток, но и разпределението на силите, и да доведе до ново засилване на тероризма в района, заключава вестникът.