Е дна от главните теми в съботните британски вестници е предстоящата конференция на консервативната партия в Блякпул, на която трябва да бъде определен новият лидер на партията.
"Гардиан" отбелязва, че 95 от консервативните депутати все още не са обявили кого от кандидатите за лидер предпочитат, което прави много сложна задачата на председателя на партията Франсис Мод.
"Файнаншъл Таймс" обаче твърди, че Мод си е поставил и друга задача - покрай осигуряване на справедливост в битката за лидерския пост той се надява да прокара някои модернизационни решения за партията.
В "Дейли Телеграф" досегашният лидер на консерваторите Майкъл Хауърд развива тезата, че само икономическа криза би могла да ги върне на власт. Когато хората са сравнително доволни от икономическото си положение, винаги е много трудно за партия в опозиция да спечели, пише Хауърд, правейки уговорката, че той не иска страната да изпада в икономически затруднения.
"Индипендънт" се спира на продължаващите трескави дипломатически усилия да се осигури започване на преговори за присъединяване на Турция към ЕС в понеделник, 3 октомври, както е обещано.
Вестникът се пита "Какво изобщо са направили турците за нас?" В отговор се изброяват многобройни и важни според вестника приноси на турската култура към европейския начин на живот, включително т.нар. позитивен мултикултурализъм, "установен от Османската империя".
Изданието посочва, че империята е преподала ценни уроци по стил на "твърдоглавите пуритани от Северна Европа".
"Таймс" публикува коментар от Бен Макинтайър, който смята, че да бъде приета Турция в европейския клуб ще е проява на политическа мъдрост и справедливост.
Вестникът обаче илюстрира статията с проучване на общественото мнение, което показва, че в 25-те страни от ЕС 52% от хората са против приемането на мюсюлманската страна. В 15-те "стари" членки на съюза този процент е още по-висок - 55%.
"Дейли Телеграф" пише, че ЕС е изправен пред стратегически избор - или търпеливо да абсорбира голямата мюсюлманска страна в продължение на 10, 15 или дори 20 години, или да я отхвърли.
Първияат избор обещава уникален мост между Запада и ислямския свят. Вторият може да превърне един добронамерен, но горд приятел в радикален враг, отбелязва изданието.
"Файнаншъл Таймс" публикува очерк за съвземането на живота в Ню Орлиънс и илюстрира със снимка усилията на хората да се опазят от грабители. На нея се вижда надпис върху жалузите на затворен магазин: "Хич не се и опитвай да влизаш - аз спя вътре с голямо куче, грозна жена, едрокалибрена пушка и тежък чук!"
Всички съботни вестници пишат за тайнствения и необикновено щедър американски банкер, който влязъл в скъп лондонски бар, обявил, че е получил "налудничаво голям бонус", и черпил цяла нощ всички в бара.
Сметката му се закръглила на 30 000 лири. Според "Гардиан" банкерът с удоволствие дал на обслужвалата го келнерка бакшиш от 3000 лири, но бил неприятно изненадан от 5000 лири, които барът си добавил към сметката за сервиз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!