"Не може да се твърди, че нашата газопреносна мрежа е собственост на "Газпром". Не и при това правителство", заяви министърът на икономикатаи енергетиката Петър Димитров.
На обществено обсъждане на новата енергийна стратегията на министерството Димитров каза, че се предвижда до 2020 г. 10 млрд. куб.м природен газ да се набавят от алтернативни източници, а близо 6 млрд.куб.м от Русия.
Проектът на новата стратегия на министерството е основана на националните приоритети на енергетиката: сигурност на енергоснабдяването, устойчиво развитие и конкурентноспособност на българската икономика, твърди министър Димитров
Стратегическите цели за енергетиката до 2020 г.
ще бъдат намаляването на с 20 % на емисиите на парникови газове, повишаването на енергията от възобновяеми енергийни източници с 20 %, в сравнение с 2005 г. и с 20 % по-малко енергия за единица брутен вътрешен продукт.
Сред проектите, заложени за изпълнение в стратегията са старт на АЕЦ "Белене" през 2014-2015 г., създаване на възможност за улавяне и съхраняване на въглероден двуокис в "Марица изток 4", изграждане на хидроенергиен комплекс комплекс "Никопол-Турно Мъгуреле" на р. Дунав и зцавършване на проектите "Горна Арда" и "Тунджа".
Руският изпълнител на строежа на АЕЦ "Белене" - "Атомстройекспорт"(АСЕ), обаче бил поискал от инвеститора НЕК стойността на проекта да се индексира по сложна схема, отчитаща инфлацията на всяка страна, участваща в изграждането.
Руснаците отправили искане за оскъпяване на "Белене"
преди два месеца. АСЕ е поставила срок за парафиране на допълнително споразумение по договора с НЕК до 1 март.
Изпълнителят предлага за оборудването на двата блока, което ще се произвежда в Русия, да се ползва руската инфлация. За системите, които ще изработи подизпълнителят - консорциумът КАРСИБ между германската "Сименс" и френската "Арева", да се прилага съответно германския и френския индекс, а за българските фирми ? нашата инфлация, поясни Димитров.
Инфлацията в Русия за 2008 г. беше 13.3%, в България - 7.2%. В Германия и Франция инфлацията за миналата година е под 3%, а в Европа като цяло - около 4%.
Министърът не беше в състояние да обясни защо в подписания през януари 2008 г. основен договор с "Атомстройекспорт" не е посочено кои индекси ще се ползват за отразяване на поскъпването или поевтиняването на проекта.
Допускане на подобна схема за индексация би вдигнала доста повече цената на проекта от договорената 3.997 млрд. евро.
Министър Димитров съобщи още, че имало инвеститорски интерес за изграждане на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй". Става въпрос за едни от най-големите фирми в ядрената енергетика, които били готови сами да финансират изграждането на още два реактора на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Държавата няма да заделя никакъв паричен ресурс за подобно начинание, допълни Димитров.
По отношение на диверсификацията на газовите доставки сме
100% зависими от "Газпром",
коментира още Петър Димитров. В момента се водят разговори, обясни министърът, находището в местността Галата край Варна да стане втори Чирен, а сомото газохранилището в Чирен дабъде разширено.
В стратегията е посочена още, че през 2030 г. транзитът на енергия през страната, трябва да достигна 18 млрд. квч, а с помощта на частния капитал може да достигне и 33 млрд.квч.
За България националната цел за относителния дял на водноелектрическси централи в производството на енергия е по-ниска от европейската и е за постигане на дял от 16 на сто през 2020 г.
България има потенциал за износ на електроенергия, затова не би трябвало да задаваме въпроса дали ще се връщаме към "периода на дискотеките", заяви министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!