Под заглавие "България бърза за Европа" холандският вестник "NRC Ханделсблад" помества кореспонденция от София, посветена на ситуацията в страната ни с оглед предстоящото ни членство в ЕС.
Миналия вторник Георги Илиев празнуваше победата на своя клуб "Локомотив Пловдив" в предварителните кръгове за купата на УЕФА.
Шампанското още не бе поръчано, когато неизвестни лица го простреляха в сърцето. Българската столица е в шок от поредната ликвидация в подземния свят, пише авторът на материала Тайн Саде.
Българското правителство обяви, че предприема обширно разследване на организираната престъпност, която е свързана с трафика на наркотици от Азия към Европа. Никое правителство след промените през 1989 г. не успя да се пребори с организираната престъпност, въпреки всички амбиции и обещания.
Новият камбинет на встъпилия в длъжност преди две седмици премиер Сергей Станишев също има за приоритет борбата с престъпността. Повече от предшествениците си обаче Станишев усеща във врата си горещия дъх на европейските наблюдатели.
Остават едва 16 месеца до 1 януари 2007 г. - датата, в която се очаква България да се присъедини към ЕС и всяко действие на Станишев се претегля от европейските инспектори.
Това се усети в понеделник в Брюксел при първото му посещение в Европейската комисия.
Следим развитията в България отблизо, каза зам.-председателят на ЕК Гюнтер Ферхойген.
През изминалите години България бе хвалена за икономическите си успехи. По най-важните теми на преговорите с ЕС - реформа на държавната администрация, реорганизация на съдебната система и борба с корупцията и престъпността, обаче страната изостава.
Допълнително забавяне по преговорите с Брюксел се получи при изминалите избори и последвалите трудни преговори за нова правителствена коалиция.
Четири години Брюксел работеше с либералната партия на бившия цар Симеон Сакскобургготски. Сега, с наближаването на датата на членство, трябва да се работи с нов кабинет, където само един министър може да се похвали с Европейски опит, а именно министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.
Тя е в новото правителство на стария си пост, което наблюдателите виждат като оценка на нейния опит и авторитет. Но дали това е достатъчно?, пита авторът на статията.
"Следим под лупа с какви екипи ще работят новите министри - казва Рююд ван Енк, зам.-председател на делегацията на ЕС в София. - Отворен е въпросът дали там ще бъдат назначени хора с разбиране по европейските въпроси."
ЕС неколкократно предупреди България, че трябва да побърза с реформите в съдебната система. Все още над 20 закона и нов НПK трябва да бъдат приети. И винаги има политическа съпротива.
"Манипулация и шантаж са боядисали правната система в България", казва Йонко Грозев от Българския Хелзински Комитет. "Това е една затворена система, в която следователите, прокурорите и съдиите действат като равни, без контрол от други органи. Те се самоназначават и сами определят кои процеси да бъдат повдигнати."
Настоящата съдебна система идва добре на много политици, казват юристи в България.
"Следователите са прагматични в отношенията си с политиците", казва Грозев. ''Ако ни оставите на спокойствие, ще държим затворени определени досиета, които са неблагоприятни за политическата ви кариера".
Български медии, които са критични към съдебната система, често си имат проблеми. На издателя на в. "Дневник" бяха наложени данъчни проверки след публикацията на материали за прокуратурата. "Типичен случай на сплашване", казва Грозев.
Въпреки това той е оптимистично настроен. "Медиите дръзват да бъдат все по-критични", казва той. "Освен това в обществото се заражда убеждението, че магистратите злоупотебяват с власт".
Рююд ван Енк от делегацията на Европейската комисия е предпазлив оптимист. "Предупрежденията от Брюксел за изоставането с реформите събудиха София".
В края на октомври ЕК представя доклада си за България. Ако България се присъедини на 1 януари 2007, страната ще получи над 4 милиарда евро от структурните фондове за първите три години.
Проблемът е, казва Ван Енк, че се подават твърде малко добри проекти, които имат шанс да спечелят субсидии.
"В това отношение България има огромна липса на капацитет и професионализъм. Младите, талантливи хора, не търсят такива постове, другаде те могат да печелят много повече", смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!