П олитиката на САЩ спрямо Сърбия няма да се промени, независимо от това кой ще дойде в Белия дом в началото на 2009 г., заяви бившият специален пратеник на САЩ за Балканите Ричард Холбрук, наричан още архитект на американската политика на Балканите през последните 15 години.
В интервю за в. "Вечерне новости" Холбрук каза, че предстоящите парламентарни избори са важни преди всичко за гражданите на Сърбия, а не толкова за политиците.
"Те ще бъдат само привидно избори между Косово и Европа. Косово е безвъзвратно изгубено, а Сърбия сега може безвъзвратно да изгуби и Европа", каза Холбрук.
Става дума за стратегически важни избори, защото на тях ще се реши дали Сърбия върви към Европа и дали ще отвори вратата на бъдещето за своите деца и внуци, за ефикасна икономика, за европейските ценности или ще бъде изолиран остров в Европа, каза Ричард Холбрук.
Той подчерта, че въпросът за статута на Косово за САЩ е приключен с признаването на неговата независимост.
"Не е възможно никакво ревизиране на позицията на САЩ и всички знаят това. Рано или късно Сърбия и Косово ще трябва да започнат да си сътрудничат, преди всичко в икономически план, защото това е нещо естествено и е въпрос само на време кога нещата ще се нормализират", изтъкна Холбрук.
Запитан дали подялба на Косово би било добро решение, той посочи, че "Ибър (реката, превърнала се в символ на етническото разделение между сърби и албанци в Косово) днес е най-експлозивната точка в Европа", а Америка е очаквала проблеми в Северно Косово, "особено когато разбрахме, че руснаците няма да провеждат умерена политика около Косово".
Относно полицейската мисия на ЕС в Косово Холбрук подчерта, че не бива да се бърза и преди разполагането й трябва да бъде постигнато споразумение с косовските сърби.
"Важно е сърбите да останат в Косово, както е важно и ЕУЛЕКС да действа на цялата територия на Косово. Ако за това бъде необходимо повече време, търпение не бива да липсва", смята Холбрук.
Запитан дали провъзгласяването на косовската независимост ще повлияе на Босна и Херцеговина, той посочи, че Република Сръбска е част от Босна и Херцеговина и "Дейтънският мирен договор ясно казва, че тя няма право на отделяне".
Холбрук каза още, че САЩ в нито един момент не са били в конфликт или спор със сръбския народ, а с режима на Слободан Милошевич, чиято първа жертва бяха сърбите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!