Като резултат от споровете решенията по икономическата политика, възможното прехвърляне на арабско-израелските селища под палестински контрол при евентуално мирно споразумение, религиозните училища и болница в Йерусалим бяха прокарани само с 47 гласа "за" срещу 45 "против".
Предстоящата среща на Г-8 през юни може да стартира международен план за насърчаване на демократичните реформи в Близкия изток, предаде междувременно "Франс прес". Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл уточни, че проектът ще включва помощи и стимули по пътя към социални и политически реформи и пазарна икономика. Крайната цел на плана са дълбоките промени, като резултат от които регионът ще престане да бъде огнище на напрежение и тероризъм. САЩ се надяват да привлекат към инициативата не само държавите от Г-8, но също така НАТО и ЕС.
Израел и палестинците показаха, че не са способни сами да постигнат мир и един международен съюз със силна ръка трябва да ги застави да сторят това, заяви по-рано йорданският крал Абдула Втори на международната конференция в Мюнхен по въпросите на сигурността. Справедлив и траен мир в Близкия изток може да се постигне само с колективни усилия на САЩ в съюз с други държави, каза йорданският монарх. По думите му решението може да бъде само моделът на две държави - една независима палестинска държава и един мирен Израел, признат в границите му от 1967 г., каза Абдула.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!