К онтрол навсякъде и защита на бранша бе призивът на представителите на браншови организации на производители и преработвателни на месни и млечни продукти на днешния Консултативен агробизнес съвет към министъра на земеделието и храните.
По-рано същия ден министър Валери Цветанов заяви, че този проблем е изключително сериозен за българското общество и по отношение на развитието на животновъдството в страната. Той се изрази образно като каза, че в евтиното сирене няма мляко, а кремвиршите са без месо.
Консултативният съвет се обедини около четири конкретни мерки - контрол върху суровината и продукцията, реклама на българските продукти, подкрепа и защита на българския потребител и обучение на кадрите.
Като най-голям проблем бе посочен лошото качество на млякото, а като важна инициатива за всички тях - създаване на български стандарт за качество на храните, със собствено лого.
Трябва да престанем да храним хората с боклуци и да спрем нелегалния внос на некачествени суровини от цял свят, заяви зам.-председателят на съвета Кирил Вътев.
На срещата бяха назовани и конкретни числа. 973 хил. души у нас се занимават със земеделие. Има досега около 500 проекта по програма САПАРД, но неяснотите около нея са бомба със закъснител и се отива към пълен застой, заявиха участниците.
От 335 хил. дойни крави в България, 147 хил. или 43,8% от тях са в стопанства, в които има от една до три крави. Представител на Тракийския университет сподели, че се налага хората в тези стопанства да се сдружават, че трябва да се организират школи за доячи и курсове за обучение на персонал по хранене на животните.
Появи се предположение по време на дискусията, че украинско сухо мляко с неясен произход и качество влиза в страната. Голямото количество, което имаме на внос на сухо мляко от Румъния, води до съмнението, че голяма част от него всъщност е украинско.
Председателят на Националната ветеринарна служба Йордан Войнов каза, че е издал заповед, според която растителни мазнини могат да се влагат само в продукция с европейско качество. Задължил е наскоро магазини и супермаркети да разделят щандовете - на едно място стоки с растителни мазнини, и на друго - за стоки с млечни мазнини.
Той добави, че предстои да се утвърди български държавен стандарт с подробна инструкция и с лого за качествени български продукти.
Представителите на различни браншове се обединиха около становището, че трябва да се акредитират лабораториите за тестване на храните, които и сега имаме към различните университети в страната.
Най-важен за страната, според тях, е засиленият граничен контрол и създаването на национална стандартна рамка, която да завиши изискванията към качеството на храните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!