М исията на Комитета по петиции към Европейския парламент, която вече четвърти ден е в България, представи тревожно ситуацията у нас. Тя е в страната ни, за да разследва резултата от петициите, изпратени от български граждани.
Най-голямата група петиции са свързани с околната среда и комитетът е потресен от системните нарушения, които установи в тази област, коментира Кати Синод - зам.-председател на комитета.
За пример посочи, че хвостохранилището на златната мина в Челопеч е на път да прелее и отрови водата на 2 млн. души по течението на Марица.
Особено обезпокоителни намират и изказванията на министъра на транспорта и министъра на околната среда и водите, които на срещи днес заявяват, че няма нито един незаконен път в защитени територии и нито един строеж в "Натура 2000" без оценка на въздействието на околната среда (ОВОС).
В същият момент Дейвид Хамерщайн, член на комитета, заяви, че има лист с поне 100 случая , които говорят обратното.
Втората група от петиции е свързана със социалната сфера. Тук европейските представители заявиха, че са имали много плодотворен разговор с министър Емилия Масларова.
В заключение членовете на мисията заявиха сериозното си намерение да задвижат европейските институции и дори Европейската комисия, за да може спешно да се предприемат действия и да не се позволи през времето, докато тече процедурата - около 2-3 години, да се унищожава природата в България.
Дейвид Хамерщайн лично се ангажира да постави въпроса за опазването на околната среда в България в дневния ред на Европейския парламент, за да стигне проблема до всички евродепутати.
Той приключи своето изказване с два емблематични случая: единият- положителният, е ситуацията, която се е развила с долината Распуда в Полша, където след петиции на граждани и задействане на Европейския съд и Европейската комисия беше спряно строителството на пътя до защитената територия и отклонен през друго място.
Вторият пример бе със ситуацията в България, където при пристигането му от летището попаднал на нелегално такси, което му взело 105 лв. и издало фалшива разписка. По този начин той сравни и ситуацията с нелегалните строежи в България, които костват много на страната.
На среща днес с министър Джевдет Чакъров в МОСВ делегацията на Комитета по петиции на Европейския парламент представи основните и съществени петиции, подадени от български граждани във връзка със закононарушения, засягащи околната среда.
След срещата Дейвид Хамерщайн сподели, че резултат от нея всъщност няма, предаде БГНЕС.
Хамерщайн каза, че са поставени основните въпроси, но министър Чакъров не е поел никакви ангажименти, за да се задействат процедури по преодоляване на проблемите, свързани основно с мрежата по "Натура 2000".
Евродепутатът от групата на Зелените в ЕП каза, че в доклада, който ще представят пред Европейската комисия, ще бъдат наблегнато върху петициите и установените на място закононарушения, свързани с мрежата от защитени зони "Натура 2000" в България.
В 11,30 ч. тръгна шествие, организирано от Коалиция "За да остане природа в България" и партия "Зелените", което ще достигне до представителството на ЕК в София. То цели да покаже, че тези изпращаните петиции на са само на хартия, а зад тях стоят реални хора с гражданска позиция.
Вж. още снимки от шествието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!