Е вропейската комисия ще отправи идната седмица унищожителни обвинения за корупция по високите етажи, несправяне и лошо управление на фондовете от ЕС в България, се казва в проектодокумент на Европейската комисия, цитиран от Ройтерс.
В проектодоклада за управлението на европейските фондове в най-бедната новоприета страна, който бе получен от агенцията днес, пише: "Корупцията по високите етажи и организираната престъпност изострят тези проблеми на обща слабост в административния и съдебния капацитет."
В резултат ЕК забрани заради корупция
достъпа на четири български агенции до еврофондовете,
замрази близо един милиард евро от предприсъединителните помощи и заплаши, че може да замрази още пари в бъдеще, се отбелязва в текста.
Ройтерс уточнява, че проектът, определен от европейски източници като най-язвителния, писан досега за страна членка, трябва да бъде приет от Комисията в сряда. Дотогава са възможни промени.
Подготвителната работа продължава. В окончателен вид докладите ще бъдат готови в сряда, обясни и лично говорителят на Барозу Йоханес Лайтенбергер, цитиран от БТА.
За България, както е известно, този път ще бъдат подготвени два доклада в изпълнение на механизма за контрол и сътрудничество в областта на вътрешните работи и правосъдието. Единият е именно по тази тема, а вторият е за управлението на европейските фондове в България.
Предстои тези проекти да бъдат раздадени на ръководителите на канцеларии на комисарите. Те трябва да дадат мнение, което може да съдържа също препоръки или добавки. След това самите комисари трябва да вземат становище.
Обсъждането на докладите от комисарите ще стане в сряда сутринта. Ако някой комисар предлага добавки, съкращения или различни от заложените в проектите становища, те трябва да бъдат одобрени от всички комисари, обяснява БТА.
След това промените, ако има такива, се нанасят и докладите вече ще са готови за разгласяване. Това ще стане на редовния ежедневен брифинг за журналисти в сряда по обяд.
Според европейски представители окончателният размер на замразените средства за България може да се окаже по-малък, тъй като част от тях вече са изразходвани.
Страната обаче е на път да загуби близо половин милиард евро до края на годината, ако не отстрани проблемите в дейността на разплащателните агенции.
"България не е в състояние да се възползва от тази помощ в пълния й размер заради сериозна
слабост в административния и съдебния капацитет,
и на местно, и на регионално, и на централно равнище", предупреждава докладът.
Той подчертава, че са необходими спешни действия, защото крайните срокове за усвояване на някои от фондовете наближават, след което страната ще загуби тези пари.
Попитан за коментар, говорителят на Европейската комисия Марк Грей заявил, че няма да отрече съществуването на доклад за европейските фондове. "Това е работа, която продължава. Документът, който видях, че се разпространява, не е окончателният вариант", уточни Грей.
Грей подчерта, че "единственият доклад, който е от значение, е този, който ще бъде приет на 23 юли".
Текстът на част от сегашния проект, но не и ключовите раздели за следващите стъпки, които ще бъдат предприети, както и текстът на заключенията, бяха предадени вчера на българското правителство за проверка на фактите, посочва Ройтерс.
Най-големият дял от парите, които може да бъдат спрени,
са по програма ФАР за оказване на техническа помощ на страните кандидатки за членство през предприсъединителния период. Докладът уточнява, че е замразено превеждането на пари за две ключови агенции, а общата сума е изчислявана на 610 млн. евро, 250 млн. от които все още не са усвоени.
"Като последица на тези агенции ще бъде забранен достъпът до еврофондове, докато не могат гарантират, че са налице ефективни, действащи управленски и контролни системи", подчертава докладът.
Вчера стана ясно, че правата си за работа с европари губят Изпълнителната агенция ФАР в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Централното звено за финансиране и договаряне в Министерство на финансите.
Ройтерс уточнява, че останалите две засегнати агенции са САПАРД (Държавен фонд "Земеделие") за едноименната програма на ЕС за селскостопанския пазар, на която все още не са преведени 210 млн. евро, и Националната агенция "Пътна инфраструктура" (до неотдавна фонд "Републиканска пътна инфраструктура"), за която са замразени 144 млн. евро, предназначени за строеж на пътища.
Представител на ЕК заяви, че докладите, които трябва да бъдат одобрени идната седмица,
се отнасят само за двете вече известни агенции,
управляващи средства по програма ФАР - Централното звено към Министерството на финансите и Агенцията към Регионалното министерство.
Той определи информацията на Ройтерс, че разрешителни ще бъдат отнети на четири агенции, като объркване, предаде кореспондентката на БНР в Брюксел.
Има проблем с усвояването на средствата от ЕС по цялата система за управление - от търговете до приключване на обектите, каза министърът на финансите Пламен Орешарски в кулоарите на парламента.
Той посочи, че е запознат с част от коментарите в работния документ, който следващата седмица ще се гледа на най-високо равнище в Европейската комисия.
На въпрос
дали ще се стигне до оставки в кабината,
включително и до неговата, министърът отговори, че не може да коментира въпроса, но неговата оставка е "най-лесна" и от първия ден я носи в джоба си.
Орешарски отбеляза, че вече трети месец не отговаря за координацията на еврорейските фондове. Преди време, след анализ на одитори и на консултации с дирекции в ЕК, формулирах 16 точки и съм убеден, че тяхното изпълнение ще гарантира по-доброто финансово управление на средствата, посочи министърът.
Към момента сме в процес на изпълняване на тези мерки, добави той
На въпрос дали причина за спирането на средствата е корупция по високите етажи на властта, Орешарски отговори, че има проблеми в системите, както на етап търгуване, така и на етап текущи проверки и всичко друго подлежи на доказване.
Ситуацията в момента е "сложна и критична, но не и безнадеждна",
каза в Плугчиева, цитирана от БНР. Тя не коментира дали правителството има полезни ходове при създалата се ситуация с европейските фондове.
Докато не излезе докладът са излишни коментарите, посочи тя.
При днешните й срещи в дирекция "Регионална политика" са й казали, че резултатите от работата й ще се видят след една година, но тя е отговорила, че няма толкова време.
Група страни членки на ЕС, сред които Великобритания, Франция и Холандия,
настояват за налагане на по-строги санкции срещу България
в областта на вътрешните работи и правосъдието заради проблема с корупцията, съобщава днес електронното издание EUobserver.com, като се позовава на вчерашна публикация в холандския вестник "Ен Ер Се Ханделсблад".
Никоя от тези държави не е поискала задействане на предпазна клауза, в съответствие с която решенията на българските съдилища няма да бъдат признавани в останалата част на ЕС - нещо, което в крайна сметка може да донесе повече главоболия на съюза, отколкото на самата България.
Те и по-специално Холандия обаче настояват приемането на България в Шенгенското пространство за свободно движение да бъде забавено.
България не планира да се присъедини към зоната преди 2011 г., но се надява да се включи в нейната база данни - така наречената Шенгенска информационна система, най-рано тази година. Сега ЕС може да блокира това, пише "Ен Ер Се Ханделсблад".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!